Azytromycyna - Antybiotyk na trądzik

Azytromycyna – Antybiotyk na trądzik

Azytromycyna jest nowoczesnym i bardzo popularnym obecnie antybiotykiem, który to coraz częściej stosuje się dzisiaj w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażeniach bakteryjnych pochwy, zapalenia spojówek, a także niekiedy w przypadku bakteryjnych zmian skórnych, chociażby trądzik czy ropienie.

Antybiotyk z grupy makrolidów przede wszystkim hamuje syntezę białek w komórkach bakteryjnych, przez co przyczynia się on do zatrzymania rozwoju kolejnych bakterii, a więc jednocześnie daje organizmowi więcej czasu na samodzielne zwalczenie już istniejących bakterii.

Antybiotyk bardzo znany jest z tego, że skutecznie pomaga na typowe zakażenia bakteryjne, stanowiąc dobrą alternatywę dla bardziej standardowych antybiotyków, które niejednokrotnie przestają działać przez zbyt częste ich przyjmowanie. Lek ten jednak wykazuje dość silne działanie i z tego powodu dawkowanie powinno zostać ustalone przez lekarza, podobnie jak możliwość przyjmowania leku, gdyż wiele osób może być uczulonych na Azytromycynę. Z tego powodu lek jest sprzedawany wyłącznie na receptę i można go kupić tylko w aptekach.

Co bardzo ważne, Azytromycyna wywołuje raczej standardowe skutki uboczne, znane w przypadku przyjmowania większości antybiotyków dostępnych na rynku. Opinie bywają rożne. Pacjenci często skarżą się na bóle brzucha, nudności, wymioty bądź też biegunki. Podrażnienie układu pokarmowego jest standardowym skutkiem ubocznym działania antybiotyków, ale w tym przypadku te objawy zazwyczaj nie są mocno nasilone. Zdarzają się także przypadki senności, pogorszenia koncentracji czy znacznego osłabienia organizmu, ale są one bardzo rzadkie. Efekty działania tego leku są widoczne dość krótko po przyjęciu pierwszej tabletki, a skuteczność działania stoi na wysokim poziomie.

Azytromycyna nie powinna być absolutnie przyjmowana przez kobiety będące w ciąży lub jeszcze karmiące dzieci piersią. Lek nie jest także odpowiedni dla osób mających różne problemy z wątrobą. Antybiotyk może bowiem uszkadzać wątrobę, w szczególności gdy jest nieprawidłowo dawkowany.

Niektórzy dermatolodzy przepisują ten antybiotyk jako ostateczność w przypadku poważnych problemów z trądzikiem. Antybiotyk może być skuteczny w tym wypadku, ale nie usunie on ze skóry plam czy przebarwień, może jedynie przyczynić się do zmniejszenia aktywności bakteryjnej na skórze.

Cena leku wynosi około 15zł za 3 tabletki 500mg i jest on w pełni refundowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *