Cera Tłusta? Co można zrobić…

Tłusta Cera
Tłusta Cera

Klasyfikacja Cery: Normalna, Tłusta, Sucha, Mieszana … jaka jest twoja?

Według klasyfikacji uwzględniającej cechy morfologiczne skóry powstał oficjalny podział, rozróżniający cztery rodzaje cery, czyli normalną, suchą, mieszaną i tłustą. Cerę suchą scharakteryzowaliśmy już w innym rozdziale na naszym portalu. Drugim typem cery, który przysparza najwięcej problemów i wymaga specjalnej pielęgnacji jest cera tłusta.

Tłusta cera

Tłusta cera jest spotykana najczęściej u osób młodych, będących w okresie dojrzewania, czyli po 12 roku życia, jak również u młodych kobiet, u których intensywnie pracują gruczoły wydzielnicze. Zdarza się jednak, że występuje także u kobiet wchodzących w okres klimakterium, ponieważ ma związek ze zmianami hormonalnymi. Charakteryzując tłustą cerę należy wspomnieć przede wszystkim o jej zabarwieniu. Często w odniesieniu do cery tłustej można spotkać się z określeniem „cera ziemista” i trzeba przyznać, że jest ono jak najbardziej adekwatne, ponieważ tłusta cera zazwyczaj jest zszarzała lub szaro-żółtawa.

Do słabych stron cery tłustej z pewnością zaliczyć można rozszerzone pory i większą skłonność do tworzenia się zaskórników, pryszczy, a często ropnych wyprysków. Dzieje się tak dlatego, że cera tłusta charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, czyli po prostu łoju, wydzielanego przez gruczoły. Negatywnym skutkiem tej nadprodukcji są właśnie wągry i pryszcze. Skóra wydzielająca duże ilości sebum ma skłonność do przetłuszczania, co przejawia się nieestetycznym świeceniem newralgicznych obszarów twarzy. Obszary te tworzą swoistą mapę, obrazującą rozmieszczenie gruczołów łojowych – w miejscach, które się błyszczą, jest ich najwięcej. Zazwyczaj szlak największych skupisk gruczołów łojowych układa się w literę T i obejmuje czoło, nos i okolice nosa oraz brodę, a także dekolt i plecy.

Posiadanie tłustej cery ma wprawdzie sporo wad, ale są też dobre wiadomości dla jej posiadaczy – ten rodzaj skóry jest najbardziej ze wszystkich odporny na działanie czynników atmosferycznych, nie straszne są mu więc mróz, wiatr, czy ostre słońce. Naturalna bariera ochronna w postaci grubszej warstwy hydrolipidowej okazuje się w tym wypadku zaletą, gdyż doskonale chroni twarz przed szkodliwym wpływem warunków pogodowych. Zabezpieczająca warstwa łoju działa też niczym naturalny krem odmładzający powodując, że cera tłusta wolniej poddaje się upływowi czasu i dłużej zachowuje młodzieńczy wygląd. Dzięki dużej ilości sebum jest po prostu bardziej elastyczna, a tym samym mniej podatna na tworzenie się zmarszczek, niż sucha skóra.

Osoby, posiadające tłustą cerę zapewne zgodzą się z tym, że po długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni UV wygląda ona korzystniej. Przez co łatwo można dojść do wniosku że słońce i solarium są sprzymierzeńcami tłustej cery, ale jest to tylko pozorne wrażenie.W rzeczywistości poprawa jest krótkotrwała, ponieważ skóra zostaje wysuszona – i na tym etapie rzeczywiście początkowo prezentuje się lepiej – szybko jednak zaczyna nadrabiać straty, wzmagając produkcję łoju. Efektem tego jest ponowne pogorszenie się stanu skóry, tak więc intensywne opalanie tylko zaogni sytuację.

Na pogorszenie stanu tłustej skóry wpływa również silny stres, zmiany hormonalne (stąd okresowe nasilenie problemów z cerą przed miesiączką) oraz niewłaściwy sposób odżywiania uwzględniający znaczną ilość niezdrowych produktów. Ciekawostką jest fakt, że cera tłusta wykazuje tendencję do przekształcania się z biegiem lat w cerę mieszaną, czyli charakteryzującą się obecnością zarówno tłustych, jak i suchych obszarów skóry.

Pielęgnacja cery tłustej.

Pielęgnacja cery tłustej ma na celu przede wszystkim ustabilizowanie czynności gruczołów łojowych, czyli doprowadzenie do mniejszego przetłuszczania się skóry, z jednoczesnym zapewnieniem jej stałego dostępu składników odżywczych. Celem pielęgnacji jest więc zmniejszenie wydzielania sebum, ale bez zaburzenia powłoki hydrolipidowej skóry, stanowiącej formę flory antybakteryjnej.

Najważniejszym zabiegiem jest – podobnie, jak przy każdym innym rodzaju skóry – oczyszczanie. W przypadku cery tłustej ma ono jednak szczególne znaczenie, ponieważ ta cera gromadzi większą ilość zanieczyszczeń nawet w sterylnych warunkach. Wbrew pozorom należy unikać prób silnego odtłuszczania skóry, może ono bowiem nasilić problemy skórne. Kosmetyki myjące powinny mieć odczyn ph lekko kwaśny lub obojętny. Nie należy więc stosować mydeł zasadowych, korzystniej zastąpić je specjalnymi żelami do mycia. Tyczy się to również mydeł leczniczych, które lepiej stosować jedynie czasowo.

Należy zrezygnować także z tłustych mleczek i śmietanek do twarzy, ponieważ bezzasadne jest dodatkowe natłuszczanie skóry tłustej. Dobrym rozwiązaniem jest tonizowanie skóry za pomocą specjalnych toników. Mogą być to toniki z dodatkiem alkoholu, ale lepiej wybierać te o zawartości alkoholu nie przekraczającej 10%. Taka zawartość da nam pewność, że tonik odświeży i  łagodnie zdezynfekuje skórę, bez zbytniego przesuszania jej.

Ważnym etapem pielęgnacji skóry tłustej jest również dostarczenie jej odpowiednich składników odżywczych, które zapewnią promienny wygląd i poprawią koloryt. Idealny krem do cery tłustej powinien mieć lekką konsystencję. Często spotyka się kremy w postaci żelu lub krem-żelu, które dodatkowo zapewniają odpowiednie nawilżenie skórze tłustej, ale odwodnionej. Dobry krem do cery tłustej zawiera kompozycję kilku pierwiastków o szczególnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Są to przede wszystkim:

  • cynk – będący drugim co do ważności mikroelementem obecnym w ludzkim organizmie; nie bez przyczyny jest nazywany „pierwiastkiem piękna”, bowiem cynk reguluje gospodarkę hormonalną i produkcję łoju, wpływa też na proces regeneracji naskórka i hamuje powstawanie wolnych rodników, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu młodego wyglądu skóry, działa ściągająco na pory
  • miedź – reguluje produkcję sebum, pomaga w zmatowieniu cery, wspólnie z witaminą C uczestniczy także w tworzeniu białek fibrylarnych – elastyny i kolagenu, przez co wpływa na sprężystość i napięcie skóry
  • siarka – wpływa na regulację wydzielania gruczołów łojowych, dzięki czemu stanowi panaceum na problemy z trądzikiem; siarka jest składnikiem keratyny i kolagenu – białek warunkujących prawidłowy stan i elastyczność skóry.

W utrzymaniu tłustej cery w ryzach pomocne będą także peelingi, złuszczające zrogowaciały naskórek i odtykające pory, oraz maseczki o działaniu odżywczym i ściągającym. Dobrze jest stosować je 1-2 razy w tygodniu. Co jakiś czas warto jednak poddać się profesjonalnemu zabiegowi oczyszczania w gabinecie kosmetycznym. Gabinety oferują szeroki zakres zabiegów dla cery tłustej, np. zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych AHA, czy masaże poprawiające ukrwienie skóry.

  • Cera tłusta jest słabo ukrwiona, przez co rzadko przysparza problemów z naczynkami. Jeżeli już tak się zdarzy, to dotyczy to głównie obszaru przy skrzydełkach nosa. W tym wypadku pomoże kuracja kremami z witaminą C i witaminą K, które wykazują działanie obkurczające naczynka krwionośne.

Wykonując makijaż na cerze tłustej najlepiej unikać ciężkich podkładów, które dodatkowo zatykają pory. Antybakteryjne korektory pomogą zatuszować niedoskonałości skóry; warto też zaopatrzyć się w specjalne bibułki do ściągania nadmiaru sebum i nosić je w torebce, aby móc z nich dyskretnie skorzystać poza domem. Tłusta cera, jako nieco problematyczna, z pewnością wymaga szczególnej troski i zaangażowania w pielęgnację. Jednak nagrodą za nasz trud i systematyczność będzie zdrowo wyglądająca skóra, a przecież to między innymi ona stanowi naszą wizytówkę. Dlatego warto o nią dbać.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Miedź!? Znam serię siarkową, a aptece można dostać też maści z cynkiem, ale miedź?! Jest w stanie mi ktoś podać przykłady kosmetyków z miedzią? Męczę się z cerą tłustą od lat, szukanie odpowiednich kosmetyków jest jak szukanie igły w stogu siana. Najgorszy jest przy tym trądzik… Wszystkie leki jakie stosuję wysuszają skórę, ale to nie zmienia faktu że ona nadal jest tłusta. Użyje kremu do cery suchej i mam wysyp. Co robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *