Sposób na Wągry – Skuteczny!

Wągry
Wągry

Czym są Wągry?

Wągry to te irytujące czarne lub żółtawe niewielkie guzki osadzone w porach skóry. Lekarze klasyfikują je jako jeden z rodzajów trądziku, nazywając je zaskórnikami otwartymi. Wągry są pierwszym etapem trądziku jeszcze przed rozwojem bakterii wewnątrz porów i powstaniem stanu zapalnego. Zamiany te zazwyczaj obserwowane są po okresie dojrzewania, gdy w organizmie i w skórze uwalniają się hormony. Ich nadmiar stymuluje pracę gruczołów tłuszczowych w skórze (tzw. gruczołów łojowych), co prowadzi do nadprodukcji łoju wewnątrz porów. Nadmiar sebum gromadzi się w porze, tworząc grudkę tłuszczową, która pod wpływem powietrza zmienia kolor na czarny.

Wągry są też często powodowane przez stosowanie w nadmiarze olejków lub makijażu. Chociaż zaskórniki są typowe niemal dla każdego rodzaju skóry, różniąc się po prostu poziomem widoczności, to najbardziej narażone na rozwój wągrów są osoby o cerze bardzo tłustej.

Choć wiele osób uważa, że zaskórniki i zatkane pory to problem jedynie nastolatków, to nie wolno zapominać, że borykają się z nim także dorośli, których trądzik zaczyna dotykać po dwudziestce lub trwa w dorosłym życiu począwszy od okresu dojrzewania. To nie znaczy jednak, że tylko osoby o cerze tłustej mają skłonności do zaskórników. Ryzyko rozwoju wągrów jest bardzo wysokie, jeśli stosujesz ciężki makijaż i nie oczyszczasz dokładnie skóry. To dlatego częsta kontrola stanu skóry i staranne, głębokie oczyszczanie jest niezbędne, aby zapobiec przekształceniu się zatkanych porów w brzydkie czarne kropki na twarzy. Należy jednakże pamiętać też o tym, że zaskórniki mogą tworzyć się również na innych częściach ciała – na ramionach, plecach lub nawet na pośladkach.

Najczęstsze przyczyny powstawania wągrów

Wągry rozwijają się zwykle wtedy, gdy skóra produkuje za dużo sebum. Wraz z rozpoczęciem okresu dojrzewania rośnie też poziom hormonów w organizmie, co prowadzi do produkcji dihydrotestosteronu (DHT) będącego hormonalnym produktem ubocznym. Powoduje on nadmierną aktywność gruczołów łojowych i zatykanie się porów, co jest prostą drogą do tworzenia się wągrów.

Warunkami sprzyjającymi rozwojowi zaskórników są utrzymujące się zanieczyszczenie skóry i zaleganie obumarłych komórek skóry wewnątrz otwartych porów. Martwe komórki zatykają otworki porów, w których z czasem gromadzi się łój. Nadmiar makijażu również może zablokować pory, podobnie jak zbyt duże ilości kremów nawilżających, podkładów i kremów do opalania. Dlatego też zasada jest bardzo prosta – aby uniknąć w przyszłości problemów skórnych, to, co nałożysz na skórę, musisz później dokładnie zmyć. Podstawą jest po prostu dobra higiena. Ale nie należy stosować ślepo tej zasady, bo nadmierne oczyszczanie i złuszczanie również może powodować podrażnienia i problemy skórne. Należy pamiętać też o tym, że pewna ilość natłuszczenia jest niezbędna dla zdrowia skóry. Naprawdę nie ma takiej potrzeby, aby pozbywać się sebum całkowicie, ponieważ mocny peeling powoduje zwiększoną aktywność gruczołów łojowych, nadprodukcję łoju i zatykanie porów, a tym samym zaostrzenie się trądziku.

Rozwój wągrów

Nawet jeśli na skórze nie widać zaskórników, i tak zaleca się regularne oczyszczanie twarzy. Pierwsze objawy rozwoju wągrów nie są bowiem widoczne gołym okiem. Jeżeli cera nie jest oczyszczana, początkowa żółta postać zaskórników zaczyna kumulować więcej zanieczyszczeń i przekształca się w twarde, trudne do usunięcia czarne grudki.

Jak pozbyć się zaskórników?

Możesz samodzielnie usunąć zaskórniki, jeżeli na skórze nie ma stanów zapalnych. Zawsze pamiętaj, aby wszystkie akcesoria, których używasz, były sterylne, a otoczenie czyste. Możesz zacząć od rozmiękczania skóry nad gorącą, parującą wodą, dzięki czemu zawartość porów będzie bardziej luźna i łatwiejsza do usunięcia.
Uważaj, aby się nie poparzyć!

  • Nie zaleca się wyciskania wągrów przez chusteczkę, ale przy pomocy płaskiego przyrządu do usuwania zaskórników bądź urządzenia odblokowującego pory, który można zakupić w większości sklepów kosmetycznych.
  • Nigdy nie ściskaj skóry zbyt mocno, bo może to spowodować formowanie się wyprysków w danym miejscu.
  • Nie zaleca się też wyciskania zapalnych lub zakażonych zmian trądzikowych, ponieważ może to pogorszyć stan skóry i w przyszłości skończyć się bliznami potrądzikowymi.

Jeżeli nie wiesz, czy poradzisz sobie samodzielnie z usuwaniem zaskórników lub jeśli skóra jest zbyt wrażliwa na takie domowe zabiegi, możesz skorzystać z usług profesjonalisty. Lekarze medycyny estetycznej i dermatolodzy oferują szeroki zakres zabiegów dogłębnego oczyszczania twarzy, dzięki którym pozbędziemy się zaskórników i grudek. Koszt naszej urody jest zbyt wysoki, aby móc pozwalać sobie na jakiekolwiek ryzyko, dlatego najlepiej jest więc zostawić całą brudną robotę w rękach doświadczonych specjalistów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Ja używam plastry na wągry, najpierw robię parówkę aby pory się rozszerzyły, potem delikatnie ręcznikiem wysuszam twarz i wkładam plaster na wągry. Po 5 minutach delikatnie ściągam. Jest to dobry sposób na wągry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *