Dermokosmetyki na Trądzik

dermokosmetyki na trądzik
dermokosmetyki na trądzik

Szacuje się, że ponad 25 %, a według innych źródeł nawet do 50% populacji cierpi z powodu nadwrażliwej skóry. Zrodziło to potrzebę dostosowania kosmetyków do indywidualnych potrzeb wrażliwej cery.

W ten sposób powstały dermokosmetyki.

Dermokosmetyki – nowoczesne leczenie trądziku i schorzeń skóry

Nazywane inaczej kosmetykami dermatologicznymi, to preparaty o specjalistycznym działaniu, które łączą w sobie właściwości leków i kosmetyków pielęgnacyjnych. Jako kosmetyki pielęgnują skórę, natomiast dodatkowo wykazują działanie lecznicze, wspomagające terapię różnego rodzaju chorób skóry. W tworzeniu dermokosmetyków współuczestniczy zespół złożony ze specjalistów dermatologów, chemików i kosmetologów. Opracowują oni specjalną formułę, dostosowaną każdorazowo do precyzyjnie obranych typów skóry. Zanim ze sterylnych laboratoriów dermokosmetyki trafią na rynek, poddawane są szeregowi testów na skórze wrażliwej. Bada się ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Dermokosmetyki, jako kosmetyki profesjonalne, są do nabycia wyłącznie w aptekach i profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. W odróżnieniu od zwykłych kosmetyków zawierają większą ilość substancji aktywnych, dlatego wykazują działanie lecznicze w wielu chorobach skóry. Mimo to nadają się także do pielęgnacji zdrowej skóry, której z pewnością nie zaszkodzą. Ogromną zaletą dermokosmetyków jest ich działanie hipoalergiczne – z racji tego, że pozbawiono je substancji zapachowych i barwiących, są idealne dla alergików.

Dermokosmetyki najczęściej są produkowane na bazie wód termalnych, z uwagi na ich wysoką klasę czystości i zawarte w nich bogactwo oligoelementów. Dodatkowo uzupełnia się je w substancje o działaniu przeciwzapalnym, kojącym, nawilżającym i w składniki zwiększające tolerancję produktu. Unika się natomiast stosowania konserwantów.

Wśród dermokosmetyków znaleźć można róże linie, przeznaczone dla poszczególnych problemów skórnych. Są więc serie przeciwtrądzikowe, zwalczające łojotok, przeciwłupieżowe, kosmetyki wzmacniające naczynka krwionośne, jak również preparaty zwiększające produkcję kolagenu, niezbędnego do utrzymania jędrności skóry. Są wśród nich także kosmetyki do pielęgnacji cery suchej, odwodnionej, jak i normalnej.

Co wchodzi w skład dermokosmetyków?

Główne składniki bioaktywne zawarte w dermokosmetykach to witaminy. Są to związki organiczne wchodzące w skład enzymów. Enzymy z kolei pełnią w ludzkim organizmie rolę katalizatorów, czyli przyspieszają zachodzenie reakcji chemicznych. To właśnie enzymy odpowiedzialne są za takie procesy, jak odbudowa i wzrost tkanek, regeneracja organizmu. W skład dermokosmetyków wchodzą przede wszystkim:

  • pochodne witaminy A, o szerokim działaniu złuszczającym. Stosowane są w seriach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, w łuszczycy, w przebarwieniach starczych i posłonecznych
  • witamina E, o silnym działaniu antyoksydacyjnym i fotoochronnym (chroniącym przed słońcem)
  • witamina C, skutecznie zwalczająca wolne rodniki i opóźniająca proces starzenia się skóry. Ma też działanie rozjaśniające przebarwienia, uszczelnia naczynka krwionośne, bierze udział w syntezie kolagenu
  • witaminy z grupy B, często spotykane pod nazwą B-kompleks. Ich niedobór może prowadzić do stanów zapalnych skóry; analogicznie kremy z zawartością witamin z grupy B wzmacniają barierę ochronną skóry, przyczyniając się do poprawy jej wyglądu.

Drugą grupą składników są lipidy. Ich funkcja polega głównie na odbudowie warstwy ochronnej skóry, tzw. płaszcza hydrolipidowego.

Kolejną grupą są substancje roślinne, wzmacniające działanie witamin i pozostałych składników aktywnych.

W składzie dermokosmetyków spotyka się również metale, jak np. cynk, uczestniczący w procesach regeneracyjnych naskórka i zapewniający gładką cerę.
Preparaty o działaniu intensywnie pielęgnującym zawierają także naturalny czynnik nawilżający (NMF) i składniki rozświetlające skórę.

Z uwagi na brak substancji powodujących podrażnienia i znikomą zawartość konserwantów, dermokosmetyki są szczególnie polecane do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci, oraz dla kobiet w ciąży.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy kosmetyk w rękach niezorientowanej osoby może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Najczęstszym błędem w domowej pielęgnacji jest uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry, co otwiera furtkę dla drobnoustrojów i szkodliwych substancji, obecnych w środowisku. Konsekwencją tego oraz innych błędów w pielęgnacji skóry jest zaognienie się stanów chorobowych. Dlatego przed dokonaniem zakupu dermokosmetyku powinniśmy zapytać o radę doświadczonej kosmetyczki albo farmaceuty, którzy dobiorą odpowiedni dla naszego problemu preparat.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Witamina A i cynk to tacy moi przyjaciele 🙂 Łykam cynk od prawie roku i nawet nie jesteście sobie w stanie wyobrazic, ile mi to dało!!! Jak mi to lekarz przepisał to nie wierzyłam, że on tak serio i ma mi to pomóc. A tu jednak! Niespodzianka! Z kolei retinoidy, pochodne wit A, są dla mnie bronią w walce z trądzikiem od zewnątrz. Czyli walczę od dwóch stron. Od środka i od strony skóry. To chyba jedyne słuszne rozwiązanie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *