Hormony a Trądzik

Hormony a Trądzik – Jaki Wpływ

Hormony produkowane są w gruczołach wewnętrznych i regulują metabolizm. Hormony mają wpływ na cerę, na to jak wygląda ciało. Nadmierne produkowanie hormonów w okresie poprzedzającym dojrzewanie powoduje pojawienie się trądziku.

Przyczyną trądziku są androgeny, męskie hormony, które występują u obu płci. Androgeny u mężczyzn produkowane są przez komórki Leydiga, znajdujące się w jądrach oraz przez część siatkową kory nadnerczy, u kobiet zaś występują one również w nadnerczach oraz jajnikach. Androgeny powodują wzrost gruczołów łojowych a co za tym idzie produkcję łoju. Gdy stężenie androgenów we krwi jest wysokie wpływa to pozytywnie na cerę, skóra jest gładka i jędrna.

Kobietą często przepisuje się tabletki antykoncepcyjne, które mają na celu zahamowanie produkowania męskich hormonów.

Hormon żeński jakim jest estrogen wpływają na kobiecość, mają wpływ na pojawienie się miesiączki oraz zmieniają fizyczność dziewcząt (powiększenie się piersi, bioder), ale oddziałują również na zmniejszenie łojotoku. Jeżeli chodzi o hormony tarczycowe a w szczególności tyroksynę wpływa ona bardzo dobrze na cerę, odżywia ją oraz dba o odpowiednie nawilżenie. Cera nie jest zanieczyszczona a włosy gęste i odżywione.

Warto pamiętać, że trądzik może wystąpić jeżeli pojawią się zmiany hormonalne, samo pojawienie się go nie świadczy o wahaniach hormonów. Najlepiej sprawdzić to obserwując cykl miesiączkowy, jeżeli miesiączki są regularne, hormony działają prawidłowo.

One thought on “Hormony a Trądzik – Jaki Wpływ

  1. fiku

    To nie jest zbyt zdrowa metoda, bo jednak stosowanie doustnie antykoncepcji na dłuższa metę obciąża przecież wątrobę, ale jednak to jest jedyna czasem droga dla osób, które mają problem z trądzikiem. Dużo próbowałam. Naprawdę. Dopiero jak mi ginekolog przypisał tabletki to mi się polepszyło. No i tak używam ich już chyba trzeci rok i przeraża mnie myśl odstawienia, bo to przecież tragedia będzie. Czytałam, że kolejna fala wysypu przychodzi po odstawieniu, albo że jest jeszcze gorzej. No nie zachęca to… ma ktoś jakieś inne metody? W ogóle ktoś odstawił tabletki? Stosuję je i pewnie będę stosować jeszcze długo, ale boję się co na to moja wątroba :/

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *