Jak pozbyć się pryszczy?

Jak pozbyć się pryszczy?

Pryszcze to zmora wczesnej młodości, ale czasem pojawiają się u osób w dojrzałym wieku. Czasami pojawiają się u kobiet przed miesiączką, ale tego rodzaju pryszcze szybko znikają – po dwóch-trzech dniach już ich nie ma na kobiecej cerze.

Najbardziej znany jest trądzik młodzieńczy, drażniący cerę osób w młodym wieku, ale dokuczliwy jest też trądzik różowaty, który najczęściej sprawia kłopoty osobom dojrzałym.

Gdzie występują pryszcze?

Pryszcze mogą pojawiać się na twarzy, dekolcie, ramionach, plecach, czasem nawet pośladkach, drażniąc i męcząc, ponieważ są one bolesne i nieciekawe. Najczęściej pojawiają się na czole, w okolicach nosa, na brodzie, czyli tam, gdzie cera jest najbardziej tłusta. Na ramionach i dekolcie występują znacznie rzadziej.

Jeśli nie wyciskamy pryszczy to wtedy na twarzy nie pozostaną brzydkie blizny.

Jak leczyć pryszcze?

Niezbędna jest właściwa higiena – mycie twarzy oraz ciała właściwymi żelami lub mydłami do cery trądzikowej. Osuszanie twarzy ręcznikiem powinno być delikatne, ponieważ ostre tarcie na pewno doprowadzi do podrażnienia cery.

Poza tym osoba cierpiąca na trądzik koniecznie powinna kupić sobie całą serię kosmetyków: toniki anty-trądzikowe, żele, kremy na dzień i na noc, maseczki – wszystko do cery trądzikowej, czyli to, co nie podrażni delikatnej cery osoby zmagającej się z trądzikiem. Kosmetyki przeciwtrądzikowe kupuje się w internecie albo w aptece.

Dobrze jest zażywać pigułki, mogą być na przykład tabletki o nazwie Derminax. Zwalczają one trądzik od środka, wspomagając kosmetyki oraz inne specyfiki stosowane zewnętrznie. Derminax eliminuje toksyny, złogi oraz ruguje bakterie z porów skóry, reguluje poziom hormonów oraz oczyszcza i tonizuje skórę, a także nadaje jej gładki wygląd. Derminax jest znakomitym sposobem usuwania trądziku, należy go tylko stosować przez pół roku co najmniej, a najlepiej przez rok lub dwa.

Wizyty u kosmetyczki pozwolą oczyścić cerę oraz uzyskać cenne porady pozwalające na właściwe pielęgnowanie cery trądzikowej. Samodzielne stosowanie gruboziarnistych peelingów może być bardzo szkodliwe oraz prowadzić do podrażnienia pryszczy i ich rozjątrzenia oraz rozsiania po całej twarzy. Lepiej stosować peelingi enzymatyczne w domu lub poprosić o ich stosowanie profesjonalną kosmetyczkę. Dobry dermatolog dobierze właściwe leki oraz preparaty do smarowania cery trądzikowej.

Najlepiej stosować także właściwą dietę, bez alkoholu, papierosów, ostrych przypraw, tłustych mięs, smalcu oraz innego rodzaju tłuszczu. One na pewno potęgują pojawianie się pryszczy.

Jeśli wybieramy się na imprezę i nie usuniemy pryszcza przez godzinę, wówczas niezbędny jest korektor, podkład i puder, które doraźnie zamaskują pryszcze i uczynią je niewidocznymi.

Kilka cennych rad dla osób mających pryszcze

Czego nie wolno robić? Drapać i wyciskać pryszczy, spać z makijażem na twarzy, zmieniać rzadko bieliznę pościelową – dla właściwej higieny musi być ona zmieniana co najmniej raz w tygodniu, nie rzadziej. Nie wolno również stosować ostro wysuszających specyfików codziennie – wystarczy użyć ich raz na dwa-trzy tygodnie, aby nie przesuszyć zbytnio cery.

Podsumowując, trądzik i pryszcze są dokuczliwe, ale można ich się pozbyć dzięki zmasowanemu atakowi – właściwej higienie, odpowiedniej diecie, dobrym kosmetykom oraz tanim domowym sposobom.

One thought on “Jak pozbyć się pryszczy?

  1. prawda

    Wreszcie widzę, że ktoś napisał o pościeli! Taka oczywistość, a nikt o tym nie mówi. Tyle wszędzie o higienie, a pomija się kwestię stałej zmiany ręczników i pościeli. Ja wiem, że jak ktoś nie ma problemów z twarzą to ręcznik zmienia co tydzień. Ale my mamy problem. Ja to w ogóle stosuję chusteczki jednorazowe do twarzy, żeby nie roznosić bakterii. Pościel minimum raz w tygodniu piorę. Jest różnica. To właśnie takie szczegóły dają najwięcej. O, i dieta. Dieta też ważna.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *