Jak radzić sobie z trądzikiem?

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Trądzik jest częstą dolegliwością. Cierpią na niego dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Czasem niemowlęta mają wypryski, które przechodzą im samoczynnie. Nie jest to problem trwający całe życie – można pozbyć się go po roku czy dwóch.

Z trądzikiem można sobie poradzić całkiem dobrze. Wystarczy tylko zastosować kompleksowe działania. Zadbać o to, aby trądzik przegonić za pomocą odpowiedniej higieny, właściwych kosmetyków oraz skutecznych leków – w najtrudniejszych przypadkach będą to leki hormonalne.

Jak powstaje trądzik?

Trądzik tworzy się w mieszkach włosowych. Do nich uchodzi łój z gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe produkują za dużo sebum, co prowadzi do łojotoku. Przewód przez który przechodzi łój zatyka się. Czopy łoju oraz zrogowaciałego naskórka są zaskórnikami. Są one czerwone, bolą, a gdy pojawi się stan zapalny to ból jest bardzo dokuczliwy. Trądzik grudkowaty pojawia się u osób młodych, które mają kilkanaście lat. Taki trądzik nazywany jest trądzikiem młodzieńczym. Dokuczliwy jest trądzik ropowiczy, który charakteryzują ropne torbiele będące objawem stanu zapalnego.

Opisy te nie wyglądają dobrze, ale trądzik nie jest śmiertelną chorobą, lecz problemem, z którym spokojnie można sobie poradzić.

Przykazania dla osób cierpiących na trądzik

Osoby cierpiące na trądzik powinny zadbać o przestrzeganie następujących zasad:

 • właściwa higiena, codzienne mycie twarzy delikatnym środkiem myjącym;
 • zakup serii kosmetyków do cery trądzikowej;
 • regularne oczyszczanie cery trądzikowej u kosmetyczki – może to być tradycyjne oczyszczanie manualne;
 • wizyty u dermatologa i przestrzeganie wskazówek tego lekarza – najlepiej zażywać odpowiednie tabletki ściśle według lekarskich wskazań;
 • wyciskanie zaskórników jest zakazane, ponieważ grozi zakażeniem i rozsianiem zaskórników po całej twarzy;
 • systematyczność i stosowanie wszelkich środków musi być realizowane od pół roku do nawet dwóch lat. Po tym czasie trądzik powinien zniknąć.

Podsumowując, trądzik nie jest chorobą. To przejściowy problem skórny osób w różnym wieku – od niemowlęcego począwszy a na dojrzałym kończąc (dorośli cierpią na trądzik różowaty). Można go zwalczyć, można bez niego żyć spokojnie. Niezbędna jest cierpliwość, systematyczność i wytrwałość. Nagrodą za takie postępowanie jest ładna, gładka cera bez wyprysków. Warto wysilić się, aby zapracować na taki efekt.

One thought on “Jak radzić sobie z trądzikiem?

 1. Johans

  I dieta. O trądzik dba się od zewnątrz: odpowiednią pielęgnacją, zabiegami, oczyszczaniem i od wewnątrz, czyli właśnie dietą. Nie powinno się jeść nic przetworzonego, żadnych fast foodów, słodyczy. Nikt o tym nie mówi, ba, nawet się mówi, że dieta podobno nie ma nic wspólnego z trądzikiem. Bzdura. To jest bzdura, to choć nie przekłada się to bezpośrednio na wyskoczenie pryszcza, to prowadzi w naszym organizmie to procesów, które go spowodują.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *