Pielęgnacja Cery Tłustej

Odpowiednia pielęgnacja Cery Tłustej

Cera tłusta – jak pielęgnować?

Cera tłusta, a inaczej łojotokowa, charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum. Powoduje to jej przetłuszczanie, które objawia się poprzez błyszczenie czoła, nosa, czy policzków. Dodatkowo osoby posiadające ten typ cery o wiele częściej mają problem z trądzikiem, wągrami i infekcjami grzybicznymi.

Skąd się to bierze? Powodów jest wiele, zaczynając od tych uwarunkowanych niezależnie od nas: geny, problemy hormonalne, problemy układu trawiennego, poprzez powody, którym łatwiej możemy zapobiec: zła dieta, palenie papierosów oraz zła pielęgnacja.

Pielęgnacja cery tłustej nie należy do najłatwiejszych, dlatego tak łatwo robić to w zły sposób i doprowadzać do pogorszenia stanu. Najważniejsze jest jej oczyszczanie. Zarówno rano, jak i wieczorem. Służą do tego dostępne w drogeriach i aptekach środki w postaci żelu, czy pianki. Kosmetyk powinien być lekki, by dodatkowo nie obciążać skóry. Warto wybierać te z serii przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej.

Po umyciu twarz przecieramy tonikiem. To kolejny etap. Powinien mieć on działanie antybakteryjne i zmniejszające widoczność porów. Dwa razy w tygodniu wskazany jest peeling, jako dopełnienie oczyszczenia skóry. To mechaniczne złuszczenie martwego naskórka i usunięcie zalegającego łoju oraz zanieczyszczeń. Na tak oczyszczoną twarz nakładamy maseczkę. Regeneruje, pochłania nadmiar sebum oraz zamyka pory. Polecana jest ta z glinki, jednak równie dobrze sprawdzą się maseczki domowej roboty. Wykorzystać do tego można białko, drożdże, jabłka, czy płatki owsiane z miodem.

Choć wydawać się może, że skóra nadmiernie przetłuszczająca nie potrzebuje nawilżenia, to jest ono jednak bardzo istotne w jej pielęgnacji. Kosmetyki powinny być lekkie, dlatego jak wspomniane wcześniej – warto wybrać te specjalistyczne z serii przeznaczonej dla cery tłustej. By nie były zbyt ciężkie, nie obciążały dodatkowo, a jednocześnie jej nie przesuszały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *