Progesteron a trądzik

Progesteron – Czy wpływa na trądzik?

Nie da się ukryć tego, że progesteron stanowi jeden z najważniejszych hormonów jaki produkowany jest przez organizm kobiety. To przede wszystkim ten hormon pozwala bowiem powstać nowemu życiu, a wiec odgrywa istotną rolę podczas ciąży.

Progesteron w naturalnym procesie ma za zadanie przygotować śluzówkę macicy do przyjęcia zapłodnionego już jajeczka, a w późniejszym okresie odpowiada on za samo utrzymanie ciąży. Samo działanie hormonu jest niezwykle złożone, ale z pewnością jest on bardzo istotny, a w przypadku stałej, zbyt dużej ilości, może pojawiać się trądzik na skórze, choć jest to jeden z mniej poważnych objawów tego problemu.

Progesteron w tabletkach antykoncepcyjnych

Ironią może wydawać się tutaj fakt, że progesteron jest najczęściej pojawiającym się hormonem w tabletkach antykoncepcyjnych. Z jednej strony hormon ma pomagać w utrzymaniu ciąży, ale jak się okazuje może też ją blokować. Normalnie, wysokie stężenie hormonu pojawia się zaraz po zapłodnieniu jajeczka. Jeśli jednak wysokie stężenie utrzymywane jest nieustannie to pojawia się efekt przeciwny, a więc jajeczkowanie jest utrudnione, a i same plemniki mają znacząco utrudnioną drogę dotarcia do jajeczka. Progesteron niestety jednocześnie negatywnie wpływa na naszą skórę.

Większe problemy z trądzikiem

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych często wiąże się z mocniejszym trądzikiem, a jest to efekt działania właśnie progesteronu. Pod jego wpływem wiele hormonów pracuje wydajniej, w tym gruczoły łojowe w naszej skórze. Skóra staje się bardziej tłusta i zaczyna pojawiać się trądzik. Także włosy stają się bardziej przetłuszczone. Jeśli jednak mamy podwyższoną ilość progesteronu i trądzik, ale nie przyjmujemy tabletek antykoncepcyjnych, to powinniśmy koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż taki jest objaw wielu poważnych chorób, które wymagają szybkiego leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *