Prolaktyna a trądzik

Prolaktyna a trądzik » nadmierna produkcja prolaktyny

Prolaktyna to jeden z ważniejszych hormonów produkowanych przez organizm kobiety, który odpowiada nie tylko za kobiecy wygląd, ale także i chociażby za miesiączkowanie czy nawet bierze ważny udział podczas ciąży, jak i późniejszego wychowywania dziecka.

W normalnym układzie prolaktyna, produkowana przez przysadkę mózgową, pojawia się początkowo w zwiększonej ilości już w okresie dojrzewania kobiety. To właśnie ten hormon odpowiedzialny jest bowiem między innymi za wielkość kobiecych piersi, które w okresie dojrzewania mogą jeszcze rosnąć.

Prolaktyna jest jednak niezwykle ważna w kwestii ciąży oraz miesiączkowania. To z tym hormonem związane są chociażby bóle piersi i zdenerwowanie przed okresem. Co ważne, po zajściu w ciążę prolaktyna produkowana jest w dużych ilościach i działa jako naturalny środek antykoncepcyjny. Nieregularne miesiączkowanie oraz problemy z zajściem w ciążę mogą być efektem właśnie zbyt dużej ilości prolaktyny w naszym organizmie.

Co bardzo ważne, istnieje naprawdę duży związek pomiędzy prolaktyną a trądzikiem na skórze naszej twarzy. W okresie miesiączkowania trądzik jest bardzo powszechnym problemem, który to wiąże się właśnie ze zwiększoną ilością prolaktyny. Jeśli jej poziom przez dłuższy czas utrzymuje się na wysokim poziomie to trądzik może się tylko nasilać. Osoby zmagające się z trądzikiem, które jednocześnie często doczuwają bóle piersi, a do tego mają nieregularne miesiączki zdecydowanie powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Bardzo możliwe bowiem, że próba eliminacji trądziku nie przyniesie efektów, gdyż problem leży w samej prolaktynie i nadmiernej jej produkcji.

Zbyt wysoka ilość tego hormonu to często różnego rodzaju problemy z pracą tarczycy, ale tylko lekarz specjalista będzie mógł dokładnie ocenić źródło problemów, a do tego przepisać odpowiednie leki. Musimy pamiętać o tym, że nadmierna produkcja prolaktyny to nie tylko trądzik i utrudnione miesiączkowanie, ale także wiele zagrożeń dla naszego ogólnego zdrowia i dlatego problemu nie wolno bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *