Przebarwienia po Trądziku

PRZEBARWIENIA PO TRĄDZIKU
PRZEBARWIENIA PO TRĄDZIKU

Przebarwienia po trądziku? Jakie wybrać leczenie…

Kiedy trądzik zanika, a nasza skóra zaczyna wyglądać coraz lepiej możemy zacząć zauważać brzydkie plamy na twarzy. Plamy mogą mieć kolor różowy aż do ciemnobrązowego. Najczęściej pojawiają się w miejscu wyprysku. Zastanawiamy się wtedy: Czy to blizny? Co mogę zrobić by poprawić wygląd swojej cery? Spróbujemy odpowiedzieć Wam na te pytania. Przebarwienia są odpowiedzią na stan zapalny skóry. Zwykle są wynikiem nagromadzenia  się  w tkance naskórka zbyt dużych ilości melaniny i melanocytów. Pozostają na skórze nawet po wyleczeniu trądziku i stanu zapalnego. Przebarwienia są zmorą wszystkich chorych na trądzik, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Często mylone są z bliznami.

LECZENIE PRZEBARWIEŃ

Niektóre z przebarwień mogą pozostać do końca życia, a niektóre nawet bez leczenia zanikają samoistnie po kilku miesiącach. Na przebarwienia nie można raczej zadziałać profilaktycznie ale odpowiednie leczenie trądziku zmniejsza ich występowanie. Należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym i nie wystawiać się na nadmierne działanie promieni UV. Słońce pogłębia widoczność przebarwień i powoduje, że jeszcze bardziej ciemnieją.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE, LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

W usuwaniu przebarwień stosowane są substancje mające właściwości rozjaśniające.  Należą do nich kwasy AHA (w tym glikolowy) i witamina A i C, które silnie złuszczają i rozjaśniają cerę.

Hydrochinon

To silnie depigmentujący związek chemiczny, który działa przez blokowanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny. Występuje w różnych stężeniach, w postaci kremów najczęściej wydawanych na receptę. Kremy te, są wzbogacone często o kwas kojowy, witaminę C, retinoidy i tretynoidy.

Retinoidy

Retinoidy w postaci kremów czy tabletek to silnie skoncentrowane pochodne witaminy A przepisywane tylko na receptę, bądź stosowane w specjalistycznych klinikach dermatologicznych. Retinoidy mogą powodować nadmierne wysuszenie, zaczerwienienie lub podrażnienie. Stosując je, musimy pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry.

Kwas glikolowy

Kwas możemy znaleźć w wielu produktach do cery trądzikowej. Skutecznie rozjaśnia cerę, niweluje stan zapalny, zmniejsza wypryski. Żele, środki myjące, płyny i niektóre kosmetyki na bazie tego kwasu są sprzedawane bez recepty. Aby uzyskać poprawę wyglądu należy stosować je przynajmniej przez kilka miesięcy.

Kwas azelainowy

(Wydawany na receptę) jest alternatywą dla osób które nie mogą stosować hydrochinonu. Sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów. Po jego zastosowaniu może pojawić się świad, pieczenie oraz rumień.

Ciężkie przypadki trądziku z dużymi przebarwieniami wymagają opieki specjalisty kosmetologa bądź dermatologa. Najczęściej stosowanym przez nich zabiegiem jest mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne, które znacznie poprawiają kondycję skóry. Skorzystaj z porady specjalisty, który dobierze dla Ciebie odpowiednie leczenie.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *