Przyczyny Trądziku

Przyczyny Trądziku – jakie są?

Przyczyny Trądziku

Przyczyny trądziku są znane: genetyka, dojrzewanie, zmiany hormonalne, czasem brak właściwej higieny – ten ostatni czynnik raczej nasila trądzik niż powoduje jego powstanie. Trądzik tworzy się w mieszkach włosowych, a do nich wydzielany jest tłuszcz nazywany łojem. Najczęściej trądzik pojawia się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej oraz plecach.

Trądzik powstaje zazwyczaj z winy zaburzeń polityki hormonalnej. Skóra zawsze produkuje pewną ilość łoju, który nawilża ją i chroni chociażby przed działaniem promieni słonecznych. Trądzik pojawia się w momencie zwiększenia się ilości produkcji łoju. Zwiększona produkcja powoduje zapychanie się porów skórnych brudem, a te stają się idealnym siedliskiem dla bakterii. Rozwijające się bakterie powodują właśnie brzydkie zmiany skórne, które nazywane są trądzikiem.

Zaburzenia polityki hormonalnej w organizmie mogą mieć bardzo różnorodne podłoże. Najczęściej wynika to po prostu z pewnych uwarunkowań genetycznych lub wad wrodzonych. Nie oznacza to jednak, że takiego problemu nie będzie można się pozbyć. Problemy z polityką hormonalną mogą mieć także związek z przebytymi przez nas chorobami, operacjami i samym leczeniem, które często odbywa się z wykorzystaniem środków hormonalnych. Z pewnością także o wiele większy problem ze zmianami skórnymi mają te osoby, których skóra po prostu ma tłustą charakterystykę. Tutaj najczęściej wystarczy po prostu stosowanie odpowiednich toników oraz kremów, aby w miarę skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego trądziku.

Trądziku nie wolno opalać, bo słońce może podrażnić cerę i nasilić znacząco objawy trądziku.

Wiadomo natomiast co nasila trądzik – są to zmiany hormonów, stres, tłuszcz z kosmetyków oraz jadalny, zanieczyszczenia atmosferyczne, wysoka wilgotność, ciasne części garderoby, dotykanie, drapanie, wyciskanie pryszczy.

Trądzik nie jest niczym nadzwyczajnym – ponad 80 procent młodych ludzi cierpi na niego, leczy go i wyrasta z niego – czasem trwa to 3-5 lat, czasem 10 lat. Najważniejsze jest to że nauczono się go leczyć długotrwale i skutecznie. Jest to dokuczliwa przypadłość, której pochodzenie cały czas jest badane.

Warto pamiętać o tym że nieleczony trądzik może doprowadzić do powstania brzydkich blizn na skórze, których pozbycie się możliwe jest często jedynie przez zabieg kosmetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *