Retinoidy na trądzik - Retinol

Retinoidy na trądzik – Retinol

Retinoidy na trądzik

Trądzik zwalczać można specyfikami zawierającymi retinoidy. Retinoidy oparte są na retinolu, czyli witaminie A, która jest rozpuszczalna w tłuszczach, nazywana jest witaminą młodości oraz wspomaga wzrok. Retinoidów nie mogą stosować kobiety w ciąży, osoby otyłe, cierpiące na cukrzycę, choroby wątroby oraz nerek. Kobietom karmiącym również nie zaleca się retinoidów.

Retinoidy sprzedawane są w postaci żelu, kremu lub roztworu. Krem z retinoidami można stosować miejscowo. Lek stosowany musi być na czystą, umytą skórę i nie wolno łączyć jego stosowania z ekspozycją na promieniowanie słoneczne, czyli opalaniem.

Wysuszenie, złuszczenie i zaczerwienienie skóry mogą być objawami niepożądanymi związanymi ze stosowaniem retinoidów, jednak nie muszą one wystąpić u każdej osoby.

Chorzy na trądzik mogą zażywać Izotrentoinę, czyli retinoidy w tabletkach, jednak należy mieć świadomość wielorakich skutków ubocznych zażywania tego specyfiku. Lekarze zawsze o nich informują podobnie jak o tym, że retinoidy opóźniają starzenie skóry i likwidują trądzik, dlatego ich działanie jest tak mocno reklamowane. Jednak mogą także wysuszać i podrażniać skórę, dlatego w kosmetykach najczęściej są łączone z gliceryną oraz kwasem hialuronowym, aby zapobiec takiemu niepożądanemu działaniu.

Konkludując, retinoidy nie są czarodziejskimi specyfikami, lecz lekami, których działanie jest widoczne po wielu miesiącach stosowania. Kremów i maści z retinoidami nie należy stosować grubymi warstwami, kropelka specyfiku wystarczy, aby zyskać optymalny efekt.

3 myśli o “Retinoidy na trądzik – Retinol

 1. Karolina Łukaszewicz

  Retinoidy miejscowe to świeta rzecz na silny tradzik. W Polsce niestety nie doceniane – polecam poczytac centrum-odmladzania.pl/retinoidy-w-leczeniu-tradziku-cz-i/

  Reply
 2. Dusia12

  Sama mam za sobą stosowanie Epiduo od dłuższego czasu. Najpierw jest wysyp i pogorszenie, które się utrzymuje miesiąc, a czasem nawet dwa i to jest naturalny objaw, bo skóra się oczyszcza. Warto się przemęczyć, bo potem buzia jest idealnie czysta. 🙂 Nic mi tak nie pomogło właśnie jak retinoidy. Wysuszają i trzeba zachować przy ich stosowaniu środki ostrożności, ale są w gruncie rzeczy jednymi z najlepszych metod. Dla każdego dobre jest coś innego, ale mocno polecam spróbować!

  Reply
 3. Janek

  Ja miałem Differin i było podobnie. Po pierwsze cierpliwość. To jest chyba najważniejsze przy stosowaniu retinoidów. Gdybym nie umiał jej utrzymać to nic by z tego nie wyszło. Nie ma żadnego “bum”, bo efekt przychodzi stopniowo. Polecam zrobić zdjęcie pierwszego dnia stosowania oraz pięćdziesiątego dnia. Zmiana będzie 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *