Testosteron a Trądzik

Testosteron a Trądzik – Jaki wpływ?

Jaki wpływ ma testosteron na trądzik

Trądzik pojawia się u osób w różnym wieku i różnej płci. O jego wystąpieniu decydują przyczyny genetyczne, zdrowotne, stres, dieta. Przyczyn może być cały splot okoliczności. Osoby zmagające się z pryszczami mają zazwyczaj podwyższony poziom męskiego hormonu, czyli testosteronu. Twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona, dekolt – w tych miejscach następuje wysyp pryszczy, ponieważ tutaj nagromadzone są gruczoły łojowe.

Testosteron aktywnie wpływa na tak zwany metabolizm gruczołów łojowych i jest on jednym z głównych sprawców nadprodukcji łoju, a tłusta cera jest naturalnym środowiskiem trądziku.

Naukowcy z USA zbadali grupę kobiet w wieku 18-32 lata, wykazując, że aż 46 procent z nich miało zwiększoną produkcję testosteronu. Przełożyło się to na zwiększoną ilość problemów z tłustą cerą oraz trądzikiem. Stosowanie odpowiednich leków hormonalnych pomogło zwalczyć tę dolegliwość. Jednak efekty były zauważalne dopiero po upływie pół roku.

Podsumowując, testosteron jest jednym z „winowajców” trądziku, o czym świadczą badania naukowe. Trądzik nie jest chorobą, lecz przejściowym problemem, który, na szczęście, można całkiem skutecznie leczyć.

One thought on “Testosteron a Trądzik – Jaki wpływ?

  1. Agniesia87

    Hej! Jestem dziewczyną i męczę się z trądzikiem. Nie miałam robionych badań hormonalnych, ale uderzam na wszelkie możliwe sposoby. Wiele za mną antybiotyków, leków doustnych i zewnętrznych. Może mam podwyższony testosteron, że mi to wszystko i tak wraca? Co na to pomaga? Pomocy!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *