Trądzik a ciąża – Jaki wpływ mają hormony

trądzik w ciąży
trądzik w ciąży

Dlaczego trądzik nasila się w czasie ciąży?

Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety będącej w ciąży mogą powodować powstawanie trądziku lub zaostrzenie się już występujących objawów tego schorzenia. Nie ma jednak reguły, ponieważ część kobiet ze skórą podatną na zmiany trądzikowe obserwuje w czasie ciąży znaczące zmniejszenie lub nawet całkowite zaniknięcie szpecących bruzd oraz krost. Wysoki poziom hormonów zwanych androgenami jest przynajmniej w części odpowiedzialny za pojawianie się nieestetycznych zmian na cerze. Hormony mogą bowiem prowokować gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum.

Nadprogramowa ilość wydzielanego przez skórę sebum w połączeniu z martwym naskórkiem „zapycha” mieszki włosowe i blokuje pory, tworząc tym samym idealne środowisko do rozmnażania się bakterii. Wszystko to prowadzi nieuchronnie do  powstawania stanów zapalnych skóry i tworzenia się zmian trądzikowych.

Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży może przybierać różne postaci – od łagodnej, poprzez umiarkowaną aż do naprawdę ostrej i dotkliwej. Na szczęście taki stan nie musi utrzymywać się aż do porodu. Zaobserwowano bowiem, że u różnych kobiet trądzik przebiega inaczej. Te z pań, które zmagały się z nasilonymi objawami trądziku na początku ciąży, pod koniec jej trwania miały nieskazitelną cerę, pozbawioną wyprysków. Sytuacja może być także odwrotna – kobiety o pięknej, gładkiej skórze, w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w ciele w trakcie ciąży, zaczęły narzekać na pojawiające się stany zapalne i krosty. Jak już zostało powiedziane, w przypadku trądziku w ciąży nie ma reguły. Może on pojawiać się i znikać lub utrzymywać się nieprzerwanie do końca ciąży.

Czy można cokolwiek zaradzić na trądzik ciążowy?

Wprawdzie nie ma złotego środka, który pozwoliły uniknąć występowania trądziku w czasie ciąży, jednak istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych rad mogących naprawdę pomóc. Oto one:

  1. Podstawą jest oczywiście systematyczna higiena. Należy przynajmniej dwa razy dziennie przemywać delikatnie twarz specjalnymi preparatami przeciw trądzikowi. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych do skóry z tendencją do przetłuszczania i powstawania krost. Warto wybierać te najdelikatniejsze, nieperfumowane o naturalnym składzie.
  2. Nie należy stosować silnych, agresywnych peelingów gruboziarnistych, ponieważ mogą one bardzo podrażnić skórę i sprawić, że istniejące już zmiany trądzikowe się nasilą. Zamiast rękawic czy szczoteczek, do czyszczenia twarzy używaj własnych dłoni oraz delikatnych lotionów, żeli i mleczek oczyszczających.
  3. Susząc twarz, zamiast ją pocierać, przykładaj do niej delikatnie bawełniany bądź papierowy ręcznik. Pozwoli to zapobiec podrażnieniom skóry.
  4. Jeśli stosujesz krem nawilżający, upewnij się, że nie zawiera tłustych olejków. Wybieraj preparaty o lekkiej formule a najlepiej poproś o poradę aptekarza lub kosmetologa.
  5. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj, nie trzyj ani nie przebijaj pryszczy! Jedyne, co możesz osiągnąć w ten sposób, to podrażnienie skóry. W najgorszych przypadkach możesz także „dorobić się” blizn na twarzy, a usunąć je będzie naprawdę bardzo trudno!
  6. Jeśli stosujesz makijaż, wybieraj produkty, w których składzie dominuje woda oraz te oznaczone jako przeciwtrądzikowe. Unikaj natomiast tłustych kremów i balsamów – mogą one blokować pory i mieszki włosowe. Choćbyś nie wiadomo jak była zmęczona, przed pójściem spać dokładnie umyj twarz i usuń resztki makijażu. Zasypianie z podkładem i pudrem na twarzy to największa zbrodnia, jaka możesz popełnić na swojej cerze.
  7. Zanim sięgniesz po preparaty lecznicze, koniecznie skonsultuj się ze swoim dermatologiem bądź kosmetyczką. Wiele środków zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i tych na receptę, może bardzo pomóc w zwalczaniu trądziku, jednak ich skład zawiera substancje, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży. Twój dermatolog z pewnością pomoże ci się uporać nawet z najbardziej uporczywymi i dotkliwymi zmianami trądzikowymi.

Czy wszystkie preparaty przeciwtrądzikowe mogą być stosowane przez kobiety w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: NIE. Szczególnie niebezpieczny może być lek o nazwie Accutane, zawierający substancje mogące powodować poważne uszkodzenia płodu. Kobiety spodziewające się dziecka powinny ponadto unikać tetracykliny, doksycykliny oraz minocykliny, które czasem przepisywane są przez lekarzy w terapii przeciwtrądzikowej. Antybiotyki tetracyklinowe odpowiedzialne są za powstawanie nieprawidłowości w zębach i kościach dziecka.

Ważne, abyś pamiętała, że ciąża nie oznacza ruiny dla Twojej skóry! Być może przyjdzie Ci się zmagać z kilkoma dodatkowymi skazami, jednak w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że zwiększona produkcja krwi i zatrzymywanie przez organizm większej ilości wody mogą podziałać zbawiennie na Twoją cerę i sprawić, że będzie wyglądała tak promiennie, jak jeszcze nigdy wcześniej!

Wystarczy dbać o siebie i dobrze się odżywiać, by zminimalizować możliwe negatywne efekty zwiększonej produkcji hormonów.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Ja używałam tylko naturalnych preparatów, bo niemal nic, co proponowały mi koleżanki się nie nadawało :(( Tak wszystko mówią: „idź do dermatologa!”, albo „idź po receptę!” a w przypadku ciąży niewiele leków można. W ostateczności poszłam, ale sama pani doktor powiedziała mi, że tu należy uzbroić się w cierpliwość, bo szaleją hormony. Żeby ograniczyć skutki uboczne, czyli ilość pryszczy zaczęłam zdrowiej jeść, zmieniłam kosmetyki na delikatne i niezapychające oraz smarowałam buzie maścią cynkową. W sumie pomogło trochę. Ale jednak to kwestia wytrwania aż do porodu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *