Trądzik Hormonalny to Nie Tragedia

trądzik hormonalny
trądzik hormonalny

Trądzik wydaje się być przypadłością osób młodych – nastolatek, wypryski na skórze, nieszczęśliwa mina – tak to zazwyczaj widzimy. Jednak bywa i tak, że osoby po trzydziestym roku życia mają trądzik na skórze. Czerwone wypryski odbierają urodę i spokój, niszczą życie. Coraz gorszy humor, coraz bardziej kiepski nastrój i życie przestaje cieszyć. Czy znają to Państwo? Pewnie tak, jeśli nie z własnego życia to z widzenia.

Skąd bierze się trądzik?

Z problemów hormonalnych, jak sama nazwa na to wskazuje.

Czym są hormony?

Jest to grupa związków chemicznych wydzielanych przez gruczoły i tkanki układu hormonalnego i uwalniane do krwiobiegu. Problemy pojawiają się przy nadmiarze i niedoborze hormonów.

Trądzik hormonalny ma dwa różne rodzaje: androgenny, którego postacią są zaskórniki na twarzy, czole, brodzie, szyki i plecach oraz estrogenny (inaczej nazywany trądzikiem różowatym), gdy na twarzy pojawiają się czerwone grudki, zdecydowanie odbierające nam urodę. Trądzik hormonalny może występować od pokwitania aż do przekwitania, czyli przez całe ludzkie życie. Najczęściej jednak cierpią na niego kobiety po ukończeniu trzydziestego roku życia.

Trądzik hormonalny jest bardzo męczącą i wyniszczającą przypadłością. Niby nie choroba, a jednak bardzo męcząca sprawa. Niektóre osoby cierpiące na trądzik hormonalny zalecają retinoidy – mają one jednak tę wadę, że po ich odstawieniu sytuacja zazwyczaj wraca do normy i wypryski ponownie pojawiają się na cerze. Smutne jest to, że nie ma jednego sposobu, który pozbawia trądziku hormonalnego raz na zawsze. Można stosować różnorodne metody: brać silne tabletki z apteki, zajść w ciążę, bo ciąża i poród regulują gospodarkę hormonalną, zażywać specjalne inne tabletki na trądzik. Jednak nie zauważono i nie znaleziono cudownej recepty, która raz na zawsze zlikwidowałaby trądzik hormonalny.

Co powinny uczynić osoby zmagające się z trądzikiem hormonalnym?

Na pewno wybrać się do lekarza, który dobierze właściwe leczenie hormonalne oraz złuszczać naskórek. To drugie rozwiązanie jest doraźne i wspomagające, bez terapii hormonalnej nie przyniesie pożądanych efektów. Innymi lekami leczy się trądzik androgenny, a innymi trądzik estrogenny. Na to należy zwrócić bardzo baczną uwagę. Samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, nie wolno brać żadnych leków, które mogłyby zwalczać ten trądzik. Lekarz na pewno zapisze odpowiednie badania, które pozwolą określić na jaki rodzaj trądziku cierpi dana osoba. Badania hormonalne u kobiet są wykonywane w niektórych dniach cyklu. Oceniany jest poziom testosteronu oraz pochodnych tego składnika.

Panie mogą stosować mikrodermabrazję, peelingi chemiczne oraz kurację laserową – wszystkie te zabiegi pomogą likwidować trądzik i bliżny, które mogą po tym schorzeniu pozostać. Można również bez najmniejszych obaw zdecydować się na peeling kawitacyjny, który również wygładzi zmęczoną trądzikiem hormonalnym cerę.

Podsumowując, najpierw – gdy tylko zauważymy trądzik hormonalny – należy wybrać się do lekarza, a dopiero w drugiej kolejności decydować się na zabiegi kosmetyczne, wspomagające i tuszujące skutki trądziku hormonalnego.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Każdy dobry lekarz na początek powinien poszukać powodu trądziku, a prawie żaden tego nie robi… 🙁 Trądzik hormonalny istnieje, ale ile osób wie o jego posiadaniu? Leczeni są tak samo, jak inni – czyli do skutku. Nie likwidując przyczyny problemu nie mają możliwości wybrnięcia z tego i koło się zamyka. Mój trądzik akurat wynikał z problemów z jelitami. Jak tylko je wyleczyłem to nagle zmiana! Polepszyło mi się. Warto szukać swojego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *