Trądzik niemowlęcy

Nawet 20% noworodków ma trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy – powstawanie i sposoby leczenia

Trądzik niemowlęcy jest dość nietypową odmianą infekcji skórnej człowieka, przy której tak naprawdę nie wiadomo do końca czy faktycznie jest to infekcja. Choć medycyna dzisiaj jest bardzo dobrze rozwinięta to lekarze po dziś dzień nie wiedzą skąd bierze się trądzik u noworodków, a czasem także i u niemowlaków. Istnieją jednak pewne teorie z tym związane, a sprawa jest o tyle poważna, że według statystyk nawet 20% noworodków ma skórne wypryski.

Jedną z najbardziej podtrzymywanych dzisiaj tez jest ta mówiąca o pojawianiu się trądziku w miejscach przegrzania skóry dziecka. Najczęściej jest on bowiem na czole, na szyi oraz na policzkach na których dziecko śpi. Inna teoria opiera się na androgenach. W okresie ciąży kobieta produkuje ich bardzo dużo, a po urodzeniu poziom ten długo utrzymuje się jeszcze na wysokim poziomie, przez co dziecko przyjmuje androgeny z mlekiem matki.

Na pewno jednak nie możemy panikować widząc u swojego malutkiego dziecka trądzik, gdyż jest to zjawisko stosunkowo powszechne i na pewno nie zagraża zdrowiu czy życiu naszej pociechy. Jak leczyć tego typu wypryski? Przede wszystkim lekarze nie mają żadnego medycznego leku na tego typu objawy. U dzieci tak młodych nie wolno stosować żadnych antybiotyków czy środków zabijających bakterie. Skóra jest na tyle delikatna, że mogłoby to spowodować nieodwracalne zmiany.

Lekarze zalecają więc przede wszystkim przemywanie zainfekowanych miejsc letnią wodą z niewielką ilością delikatnego środka myjącego. Można także robić w tych miejscach dziecku chłodne okłady. Badania udowodniły bowiem, że schładzanie miejsc z trądzikiem powoduje jego zanikanie, co jeszcze bardziej potwierdza tezę o przegrzaniu dziecka.

Warto oczywiście także dbać o to, aby do trądziku niemowlęcego w ogóle nie dopuszczać. Podstawą jest tutaj właśnie nie przegrzewanie swojego dziecka. Dzisiaj bardzo modne jest, że przy byle wietrze dziecko jest opatulone w co tylko się da i faktycznie, układ termoregulacji tak małego człowieka praktycznie nie funkcjonuje, ale zbyt grube ubieranie dziecka naprawdę zrobi mu krzywdę.

Musimy także unikać sztucznej pościeli czy ubranek. Udowodnione zostało, że takie materiały tylko nasilają efekty pojawiającego się trądziku niemowlęcego.

One thought on “Nawet 20% noworodków ma trądzik niemowlęcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *