Trądzik po 40 » po czterdziestym roku życia

Trądzik po 40 » po czterdziestym roku życia

W przypadku osób w wieku około 15 lat, a więc jeszcze nastolatków, pojawienie się trądziku na twarzy nie stanowi żadnego nadzwyczajnego wydarzenia. Choć uprzykrza życie, często poważnie, to jednak nikt nie obawia się o swoje zdrowie tylko stosuje zwykłe kosmetyki, dostępne w drogeriach i aptekach, które faktycznie w dużej mierze ograniczają problem, a na pewno przyczyniają się do mniej objawowego jego przechodzenia. Tzw. trądzik młodzieńczy spowodowany jest zwykłą burzą hormonów i dorastaniem młodego człowieka, a problem zazwyczaj kończy się przed 20-21 rokiem życia. Co jednak, jeśli innym cera się wygładza, a my dalej zostajemy z problemem?

Niestety, jeśli trądzik po 20 roku życia wcale nie staje się słabszy to prawdopodobnie będziemy mieli głębszy problem już w dorosłym życiu. Powszechnie uważa się, że u dorosłych osób problemy trądzikowe eliminuje współżycie seksualne. Jeszcze inni twierdzą, że w takim przypadku przyjdzie nam poczekać do 30 roku życia i wtedy zacznie się spokój. To jednak typowe stereotypy, które mają niewiele wspólnego z faktami, a jeśli u kogoś faktycznie tak będzie to jest to zwykły przypadek.

Trądzik po 40 roku życia jest mało przyjemny

Trądzik pojawia się jednak nawet u osób powyżej 40 roku życia i, to właśnie wtedy, jego występowanie jest bardzo nieprzyjemne. W tym wieku skóra posiada już dużo mniej kolagenu, który naturalnie wpływa na jej elastyczność oraz procesy regeneracyjne. W efekcie trądzik w tym wieku ma wyjątkowo nieprzyjemny przebieg. Wypryski mocno rozlewają się po skórze, a do tego nie ustępują długimi tygodniami, gdyż skóra nie potrafi sobie naturalnie z tym poradzić. Co ciekawe, u osób po 40 roku życia trądzik najczęściej pojawia się w dolnych częściach twarzy, przede wszystkim na brodzie oraz żuchwie.

Trudne i długotrwałe leczenie trądziku po czterdziestym roku życia

Problemem osób z trądzikiem po 40 roku życia jest to, że niestety typowe kosmetyki, działające na nastolatków, tutaj nie pomagają zupełnie, a czasem nawet tylko pogłębiają problem. U osób po 40 roku życia rzadko kiedy powodem pojawiania się trądziku są hormony. To najczęściej efekt życia w stresie, nieodpowiedniej diety, a do tego zbyt częstego wystawiania się na działanie promieniowania UV, bez stosowania odpowiednich kremów. To także zła pielęgnacja skóry, palenie papierosów oraz często i problemy z cholesterolem.

Leczenie takiego trądziku zawsze powinno przebiegać pod okiem lekarza. Antybiotykoterapia nie zawsze jest tutaj skuteczna albo jej skuteczność jest tak długa, jak długo przyjmuje się leki. Z tego powodu lekarze często łączą antybiotykoterapię z podawaniem retinoidów, których postać zależna jest od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Leczenie jest długotrwałe i często zniechęcające, gdyż długi czas nie przynosi wyraźnych efektów. Warto pamiętać także, że kobiety stosujące retinoidy muszą to robić w okresie, gdy nie planują ciąży. Zarówno podczas przyjmowania retinoidów, jak i nawet do 6 miesięcy po zakończeniu terapii nie wolno zachodzić w ciążę. Udowodnione jest bowiem, że retinoidy mogą uszkadzać płody. Zawsze jednak, mając trądzik po 40 roku życia, powinniśmy prowadzić leczenie przy wsparciu lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *