tradzik-pospolity-objawy

Trądzik Pospolity Leczenie

Trądzik pospolity przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik pospolity jest schorzeniem typowym dla wieku młodzieńczego. Nastolatki, widząc kolejnego pryszcza na nosie, wpadają w czarną rozpacz – starają się pozbyć niechcianej i wątpliwej „ozdoby”, nakładają na nią tony pudru i tuszują problem z całej siły, czasem nawet stosują podkład i puder jednocześnie, podrażniając twarz i pogarszając sytuację. Tymczasem nie tędy droga – trądzik pospolity jest schorzeniem w pełni uleczalnym, jednak kuracja wymaga systematyczności oraz czasu, a puder jedynie podrażni zmęczoną cerę, tuszując problemy jedynie przez krótką chwilę.

Trądzik pospolity – nie musi być utrapieniem i doprowadzać do łez – odpowiednia higiena, konsekwencja, wytrwałość i odejdzie on do przeszłości. Z trądziku pospolitego się wyrasta, ale proces wyrastania zajmuje trochę czasu. Tłusta cera dojrzewającego nastolatka sprzyja wykwitaniu wyprysków i stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych w okresie pokwitania sprawia, że pryszcze i zaskórniki kwitną na cerze młodego człowieka niczym kwiaty na łące. Jednak, chociaż wygląda nieciekawie, trądzik pospolity tragedią nie jest. Nie wolno tylko drapać i wyciskać krostek, bo to raczej doprowadzi do ich rozsiania po całej twarzy, a nawet karku i szyi. Dlatego trądzik pospolity należy zostawić w spokoju – nie wyciskać, nie rozdrapywać, nie pudrować. To wszystko raczej spotęguje pojawianie się krostek i ich rozrost.

Trądzik pojawia się u młodych ludzi, ale – jak pokazują badania – około 80 procent nastolatków ma genetyczne predyspozycje do pojawiania się takiego problemu. Co zatem robić? Poddać się i z rozpaczą patrzeć w lustro? Nakładać tony podkładu? Zdecydowanie nie. Właściwa higiena oraz używanie właściwych preparatów, a w przypadkach natężonego trądziku, kontakt z lekarzem-dermatologiem. To na pewno pomoże każdemu człowiekowi w walce z tym przykrym i nader męczącym problemem. W uzasadnionych przypadkach lekarz przepisze preparat hormonalny i w ten sposób pomoże zwalczyć taki problem. Mogą to być antybiotyki, retinoidy lub – wspomniane wcześniej – środki antykoncepcyjne, które dobrze wpływają na trądzik i skutecznie go leczą.

Trądzik pospolity – ma kilka faz: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy oraz trądzik skupiony. Ta ostatnia faza jest szczególnie uciążliwa, ponieważ objawia się guzkami i ropniami na twarzy oraz klatce piersiowej, jest możliwa do wyleczenia, ale po zagojeniu pozostawia brzydkie blizny. Z takimi bliznami człowiek zostaje do końca życia.

Specjaliści rekomendują również stosowanie odpowiedniej diety. Mleko, lody, śmietana oraz egzotyczne owoce mogą potęgować trądzik pospolity, dlatego znacznie lepiej rezygnować z takich pokarmów. Spożywanie warzyw i owoców typowych dla Polski jest bezpieczne i rekomendowane. Lekarze zabraniają szorowania skóry mydłami i żelami, skórę z trądzikiem pospolitym myje się delikatnie i hipoalergicznym, bezzapachowym mydłem. Nakłada się odpowiednie maści, ale wyłącznie te rekomendowane do cery trądzikowej i rozwiązującej problem, można stosować maseczki oraz parówki. Wszystko jednak rozsądnie, nie w nadmiarze, a w przypadku wątpliwości, po konsultacji z lekarzem-dermatologiem.

One thought on “Trądzik Pospolity Leczenie

  1. woad

    ja z pryszczami borykałem się bardzo długo, aż trafiłem na tę stronkę acnegone.pl tam znalazłem te tabletki o których tu piszą, nonacne, zdziwiła mnie ich skuteczność, działają bardzo dobrze i na efekty nie trzeba długo czekać, mi już po 2 tygodniach zauważalnie poprawił się stan skóry, naprawdę polecam 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 11 =