Jak chronić cerę trądzikową przed słońcem

cera trądzikową a słońce

Jaki wpływ ma słońce na trądzik

W czasie letnich, upalnych dni, trądzik jest w sposób szczególny narażony na podrażnienia. Zwiększone wydzielanie potu oraz sebum a także silne promieniowanie słoneczne to bardzo szkodliwe czynniki, mogące powodować nasilenie się już istniejących zmian i powstawanie nowych ognisk choroby. Osoby zmagające się z trądzikiem dojrzałym powinny jak ognia unikać kosmetyków mogących blokować pory i drażnić skórę. Jeśli i Ty masz cerę podatną na to schorzenie, wybieraj produkty oznaczone jako niekomedogenne oraz bezolejowe, tzn. takie o lekkiej, nietłustej formule.

Dobrze dobrane preparaty pielęgnacyjne łatwo się rozprowadzają i sprawiają, że skóra jest świeża, lekka i promienna w przeciwieństwie do ciężkich kremów, pozostawiających na cerze nieprzyjemny, tłusty film, na którym z łatwością gromadzą się zanieczyszczenia. Osoby podatne na trądzik nie powinny stosować kremów z witaminą E ani kosmetyków zawierających substancję o nazwie sorbolene.

Pielęgnacja cery trądzikowej w lecie

Kiedy za oknem świeci słońce, przed wyjściem z domu nie zapominaj o nałożeniu na twarz kremu z filtrem. Na co dzień, jeśli nie przewidujesz długiego przebywania na powietrzu, wystarczy SPF 12 lub 15 (lub 20, jeśli masz bardzo jasną karnację). Spędzając dzień nad wodą, na plaży lub w górach musisz zapewnić swojej skórze silniejszą ochronę. W takich sytuacjach lepiej sprawdzają się kosmetyki z filtrem SPF 25 i 30. Dla osób o cerze trądzikowej opracowano specjalne kosmetyki przeciwsłoneczne w formie spray-ów, lekkich żeli oraz kremów i lotionów o przyjemnej, nietłustej konsystencji. Szukaj preparatów oznaczonych jako „niekomedogenne” oraz „pozbawione substancji oleistych”.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym a trądzik

Powszechne jest przekonanie, że filtry przeciwsłoneczne przyczyniają się do powstawania trądziku. Do pewnego stopnia to stwierdzenie jest prawdziwe, tyle że właściwym winowajcą niej jest filtr przeciwsłoneczny jako taki, lecz zawarte w tych kosmetykach substancje i składniki. Za nasilanie się objawów trądziku odpowiedzialne są substancje opisane w dalszej części artykułu – wosk oraz dwutlenek tytanu.

Woski

Większość kremów z filtrem słonecznym, wytwarzanych na bazie wosków, jest bardzo tłusta. Stosowanie takich kosmetyków prowadzi do zatykania porów i namnażania się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Obecnie na rynku bez trudu można znaleźć preparaty z filtrem przeciwsłonecznym o lekkiej konsystencji, więc osoby o cerze podatnej na trądzik nie powinny mieć problemów ze znalezieniem właściwej ochrony przed promieniami UV.

Dwutlenek tytanu

Dwutlenek tytanu zatyka pory i wszystkie jego odmiany mogą mieć działanie zapalne z uwagi na swoją skłonność do uwalniania wolnych rodników. Większość ludzi popełnia błąd, wrzucając do jednego worka dwutlenek tytanu i tlenek cynku jako czynniki powodujące zatykanie porów. W rzeczywistości tlenek cynku działa zupełnie odwrotnie – odblokowuje pory i działa przeciwzapalnie, więc jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Nie bez powodu znajduje się on w składzie wielu kosmetyków i lekarstw na trądzik.

Czym kierować się przy wyborze kremu z filtrem, gdy ma się cerę trądzikową?

Istnieje kilka podstawowych, „złotych” rad, do których należy się stosować kupując krem z filtrem przeciwsłonecznym, gdy ma się cerę podatną na trądzik.

Po pierwsze – należy uważnie i bardzo dokładnie czytać etykiety. Jeśli w składzie preparatu znajdują się woski (na przykład wosk pszczeli), najlepiej od razu odstawić opakowanie na półkę, bowiem od razu wiadomo, że ma on oleistą, ciężką konsystencję i na pewno nie pomoże w zwalczaniu pryszczy.

Po drugie – warto wybierać filtry zawierające tlenek cynku z uwagi na jego dobroczynne, przeciwzapalne i niekomedogenne właściwości. Tym, czego należy unikać bezwzględnie, jest opisywany wyżej dwutlenek tytanu, który niestety dość często pojawia się w składzie kosmetyków przeciwsłonecznych. Dlatego jeszcze raz należy podkreślić, że uważne czytanie etykiet i ulotek jest naprawdę bardzo ważne!

Po trzecie – należy unikać PABA (czyli kwasu para-aminobenzoesowego, który stosuje się w kosmetykach przeciwsłonecznym z uwagi na to, że koncentrując się w komórkach skóry chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV) oraz oksybenzonu. Inne substancje chemiczne, jak np. Parsol, mogą uwalniać wolne rodniki i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych.

Najbardziej optymalnym kosmetykiem przeciwsłonecznym dla osób zmagających się z trądzikiem jest preparat o lekkiej, nietłustej formule, zawierający tlenek cynku. Na rynku dostępne są takie produkty, także w wersjach „barwionych”, łączących w sobie działanie filtra przeciwsłonecznego i podkładu korygującego. Codzienne stosowanie tych kosmetyków pomaga maskować pryszcze i chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

2 komentarze

    1. Ola, bardzo dobry krem z filtrem „niekomedogenny” to Obagi Nu Derm Healthy Skin Protection SPF 35. Minusem jest to że kosztuje ponad sto złotych za 90ml 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *