Trądzik różowaty » Jakie są najczęstsze Objawy?

Trądzik Różowaty Objawy
Trądzik Różowaty Objawy

Definicja trądziku różowatego to krostkowe, rumieniowate, grudkowate wykwity na twarzy, mające podłoże łojotokowe i spowodowane zaburzeniami naczynioruchowymi. Jest częściej spotykany u kobiet, natomiast u mężczyzn ma znacznie gorszy i trudniejszy przebieg.

U kobiet przebieg trądziku różowatego jest zazwyczaj w miarę delikatny. Pierwszy etap choroby  to pojawiające się, a następnie szybko znikające silne rumieńce. Ten moment nazywany jest rumieniowym. Owe rumieńce nasilają się pod wpływem słońca i stresu. Razem z postępem choroby rumieńce nabierają mało estetycznego wyglądu i coraz bardziej utrwalają się na skórze, a w tym czasie na skórze pojawiają się także krostki i grudki. Oczywiście wszystkie zmiany są najbardziej widoczne na środku twarzy.

U mężczyzn pojawia się także przerost skóry nosa i ten objaw zwany jest nosem kalafiorowatym. To bardzo nieprzyjemny skutek trądziku różowatego, który sprawia, że pewność siebie chorego bardzo podupada. Blisko połowa osób cierpiących na trądzik różowaty z czasem zaczyna także odczuwać dolegliwości oczne tzn. zapalenie spojówek i brzegów powiek, co jest sporym zdrowotnym problemem.

Obecnie wyróżnia się cztery postacie trądziku różowatego i są one zdefiniowane w ten sposób przez lekarzy dermatologów:

  • postać rumieniowo-teleangiektatyczna, to moment w którym pojawia się rumień w środkowej części twarzy, który jest nawracający i trwa od kilkunastu minut lub zostaje na stałe; poza tym pojawiają się także pajączki, czyli rozszerzone naczynka( zwłaszcza u osób z jasną karnacją)

  • postać grudkowo-krostkowa, czyli wystąpienie krostek w centralnej części twarzy,a także drobnych guzków, poza tym na tym etapie pojawia się także stały obrzęk twarzy i rumień, a następnie nieestetyczne grudki rumieniowo-obrzękowe,

  • kolejno miejsce ma faza guzowata, czyli oprócz stałego rumienia i obrzęku twarzy, a także grudek, krostek i guzów, pojawia sięrównież przerost skóry np. nosa, który występować może także wokół łuków jarzmowych, czoła, oczu i uszu,

  • ostatnim etapem jest faza oczna, czyli pojawiające się pieczenie, świąd, kłucie, zapalenie brzegów powiek, zapalanie spojówek oraz nadwrażliwość na światło. Jest to zdecydowanie najmniej przyjemna dolegliwość, która może bardzo zaszkodzić zdrowiu i sprawiać nieprzyjemności przez długi czas.

Trądzik różowaty jest ciężką i trudną do wyleczenia odmianą trądziku. Zazwyczaj nie ustępuje całkowicie i pozostawia ślady po przebytej chorobie. U kobiet pojawia się często w czasie menopauzy, miesiączki, a także ciąży.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *