Trądzik skupiony

Trądzik skupiony – Acne conglobata

Acne conglobata, czyli trądzik skupiony to najcięższa i jednocześnie najtrudniejsza do wyleczenia postać trądziku. Częściej spotykana u mężczyzn niż kobiet ze względu na różnice zmian hormonalnych. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych. Wyróżnia go duża ilość nacieków ropnych i torbieli, które mają tendencję zlewać się w większe skupiska. Choroba atakuje często poza twarzą także plecy, ramiona, dekolt, a nawet okolice pachową, pachwinową i pośladki. Stanowi duży dyskomfort dla osoby, jaka cierpi na tę dolegliwość.

Szczególnym problemem są wspomniane wcześniej torbiele, ponieważ mikroflora bakteryjna w nich zawarta przez pozostawanie w zamknięciu namnaża się i powoduje stan zapalny. Co gorsze – bywa tak, że torbiele pękają, wydzielając surowiczo-ropną wydzielinę i prowadząc w ten sposób do pojawiania się blizn.

Te i wszelkie inne powstałe w trakcie problemów z trądzikiem blizny są bardzo kłopotliwe dla chorego. Nie są to standardowe dla trądziku blizny, które opierają się głównie na przebarwieniach. Trądzik skupiony pozostawia za sobą nawet mocno widoczne i guzkowe zmiany, których ciężko jest się pozbyć. Poza torbielami bardzo często spotyka się również zaskórniki. Są one pokaźnych rozmiarów. Występują w dużej ilości i w obu rodzajach: zarówno otwarte, jak i zamknięte.

Stworzono na szczęście nowoczesne sposoby leczenia trądziku, które w sposób skuteczny wyraźnie skracają przebieg i nasilenie choroby. W leczeniu stosuje się antybiotyki oraz pochodne witaminy A. U osób, u których zmiany trądzikowe znajdują się na rumieniu, będącym odczynem zapalnym zaleca się szczególnie stosowanie tetracykliny. Ważne jest zachowanie przy jej stosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Nie podaje się tego leku kobietom w ciąży, ani małym dzieciom.

Pochodną witaminy A są retinoidy. Wyjątkowo skuteczne w swoim zastosowaniu zarówno w przypadku trądziku skupionego, jak i wielu innych jego rodzajów. Z kolei najsilniejszym lekiem jest izotretynoina, zarezerwowana dla najcięższych przypadków. Jej działanie zmniejsza wydzielanie ilości łoju. Skutkiem ubocznym jest w takiej sytuacji wysuszenie skóry. Dlatego tak ważne jest w trakcie stosowania izotretynoiny, by w odpowiedni sposób dbać o nawilżenie skóry.

Słabsze, lecz bardziej popularne w leczeniu są: nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy oraz kwas azelainowy. Wszystkie one mają działanie przeciwbakteryjne oraz złuszczające. Odblokowują pory i zapobiegają występowaniu nowych zmian trądzikowych.

Dobrym sposobem na oczyszczanie skóry są peelingi chemiczne, których skład opiera się na kwasach. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że są niewskazane w przypadku stosowania leczenia farmaceutycznego. Stosowanie silnych środków, jakimi są wymienione wyżej leki, powoduje silne osłabienie skóry, jej zwiększoną wrażliwość i podrażnienie. Peelingi chemiczne są w takiej sytuacji o wiele zbyt silne. Najlepiej sprawdzają się po zakończonym leczeniu farmaceutycznym, jako etap pozbywania pozostałych blizn.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *