Trądzik u dorosłych

Coraz więcej dorosłych ma trądzik

Trądzik nie dotyczy tylko młodych

Gdy mówimy trądzik to myślimy, że cierpią na niego wyłącznie osoby młode, nastolatkowie, czasem niemowlęta. Jednak dorośli czasami także zmagają się z trądzikiem – czasem jest to trądzik ropowiczy, różowaty, zawodowy.

Dorośli także muszą radzić sobie z tą przypadłością i zwalczają trądzik. Są bardziej cierpliwi, dlatego ich walka jest bardziej skuteczna oraz nastawiona na efekt. Rzadziej rozdrapują krosty i nie mają takich blizn, jak osoby młode. Odwiedzają salony kosmetyczne i robią wszystko, aby przegonić krosty i zaskórniki.

Co powoduje trądzik u dorosłych?

Stres, niezdrowy tryb życia oraz jedzenie przetworzone, z dodatkiem polepszaczy – w tym lekarze upatrują fakt, że na trądzik cierpi sporo osób dorosłych. Nasi przodkowie jedli pokarmy przetworzone w niewielkim stopniu, dlatego byli zdrowi i szczupli. Jedli mało słodyczy, a współczesne jedzenie jest przetworzone i wzbogacone tak toksycznymi dodatkami, przedłużające ich trwałość, że współcześni ludzie cierpią na rozmaite schorzenia.

Trądzik zawodowy nasila kontakt ze smołą, dziegciem i podobnymi substancjami. Dlatego koniecznie należy unikać styczności z takimi chemikaliami.

Co wpływa na przebieg trądziku?

Na przebieg trądziku wpływa dieta, stres, słońce, higiena, hormony. To takie najbardziej znane czynniki. Osoby mające trądzik nie powinny opalać się ani na słońcu, ani w solarium. Słońce nasila występowanie trądziku (występuje po dłuższym czasie, ale w formie o wiele bardziej nasilonej), szkodzi cerze i intensyfikuje przebieg tej przypadłości. Czy to znaczy, że całe lato należy spędzić w domu? Nie, można przebywać na dworze, ale w cieniu, powietrze jest potrzebne, a osobie z trądzikiem na pewno nie zaszkodzi. Szkodliwe jest jedynie słońce.

Alkohol, pikantne potrawy i tłuste jedzenie potęguje wysyp trądziku. Dlatego nie wolno absolutnie spożywać takich potraw. Im delikatniejsze jedzenie, z niewielką ilością przypraw, tym lepiej dla osoby z trądzikiem.

Podsumowując, trądzik przestał być problemem osób bardzo młodych. Obecnie cierpią na niego osoby mające 12, 20 czy 50 lat. Przypadłość ta ewoluowała. Dzisiaj cierpi córka, mama, a czasem nawet babcia. I każda z nich radzi sobie na swój własny sposób.

One thought on “Coraz więcej dorosłych ma trądzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *