Tymianek na trądzik

Tymianek na trądzik » Doskonale odkaża

Osoby mające poważne problemy z cerą trądzikową chwytają się bardzo różnorodnych sposobów na zniwelowanie swojej przypadłości. Biorąc pod uwagę naturalne metody walki z cerą trądzikową, nie można nie wspomnieć o tymianku, który pośród wielu uważany jest za jedną z najskuteczniejszych roślin, która jednocześnie nie powoduje żadnych efektów ubocznych stosowania, jeśli oczywiście nie przesadza się z dawkowaniem. Co takiego znajduje się w tej roślinie, że może być ona pomocna podczas walki z trądzikiem?

Dobroczynne działanie olejku eterycznego

Tajemnicą leczniczego działania tymianku, rośliny dość popularnie występującej na polskich łąkach w okresie letnim, jest obecność olejku eterycznego składającego się przede wszystkim z tymolu oraz karwakrolu. Oprócz tego roślina jest skarbnicą ważnych składników mineralnych, witamy A, B2 oraz C, a do tego kwasu foliowego. Tymianek nie tylko doskonale odkaża skórę, mając nawet właściwości antygrzybiczne, ale także zmniejsza obrzęk dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Udowodnione jest także zmniejszenie produkcji sebum, przez którego nadmierną ilość wiele osób boryka się właśnie z trądzikiem. Najważniejszą chyba zaletą rośliny jest jedna fakt, że tymianek nie wysusza skóry. Stosując popularne kosmetyki antytrądzikowe często mamy do czynienia  nadmiernym przesuszeniem skóry i koniecznością częstego kremowania, aby nie zniszczyć jej struktury. Jak w takim razie wykorzystywać tymianek domowymi sposobami do walki z trądzikiem?

Samodzielnie przygotowany tonik bądź maseczka

Biorąc pod uwagę najpopularniejsze sposoby wykorzystania tymianku w walce z trądzikiem to należy do nich przygotowanie toniku bądź też naturalnej maseczki. Przygotowanie samego toniku jest niesłychanie proste. Do szklanki z wrzątkiem należy dodać jedną łyżkę tymianku i całość parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po całkowitym wystygnięciu otrzymujemy tonik, który można codziennie rozprowadzać na skórze wacikiem, najlepiej rano.

Maseczkę z tymianku początkowo przygotowuje się jak tonik, ale w tym wypadku wyciągamy sparzoną dobrze roślinę z wody i solidnie ją blendujemy. Otrzymaną masę należy nałożyć na skórę twarzy, wyłącznie na miejsca dotknięte zmianą trądzikową, na około 15 minut.

Stosując tymianek musimy koniecznie pamiętać o rozsądku. Tymol, o którym wspominaliśmy, jest niestety silnie trujący i nadmierna jego dawka w organizmie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *