witamina a na trądzik

Witamina A na trądzik » Stosować lek czy maść?

Trądzik coraz częściej przytrafia się również osobom dorosłym, a przestaje być domeną dojrzewających nastolatków. Na jego powstawanie wpływa kilka głównych czynników. W dużej mierze chodzi o zmiany hormonalne i dlatego właśnie kojarzony jest z okresem dorastania. Wszystko to, co prowadzi w organizmie do zwiększonej produkcji sebum, a przy tym do zatykania ujść gruczołów łojowych staje się przyczyną pojawiających się wyprysków. Dlatego też najczęściej spotykany jest u osób, które posiadają z natury cerę tłustą, czy mieszaną.

Na jego zwalczanie istnieje wiele sposób. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, świadomy wybór kosmetyków, ale i tego, co jemy. Ponadto bardzo istotnym aspektem w walce z trądzikiem jest leczenie za pomocą leków. Stosuje się do tego antybiotyki, tabletki hormonalne, czy inne silne w działaniu substancje. Jedną z nich są retinoidy – pochodne witaminy A.

Witamina A stała się sposobem walki z trądzikiem, bo to właśnie ona wpływa na stan zdrowia skóry oraz na jej wygląd. Znacząco zmniejsza nadmiar sebum, który to właśnie blokuje pory i przyczynia się do powstawania stanu zapalnego. Retinoidy stosuje się zarówno zewnętrznie w postaci żelu, czy maści oraz wewnętrznie w formie kapsułek. Ich stosowanie powinno odbywać się jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Poza zmniejszaniem nadmiaru sebum, chronią przed nadmiernym rogowaceniem naskórka i rozwojem bakterii.

Ich stosowanie obejmuje długi okres czasu. W pierwszy dniach, a nawet tygodniach, ciężko o jakąkolwiek poprawę stanu skóry. Bardzo często dochodzi nawet do zwiększonej ilości pojawiających się wyprysków, które są reakcją na oczyszczanie skóry z zalegających wewnątrz toksyn. Nie należy się tym zniechęcać. To dobry i naturalny proces, który umożliwia w następnej kolejności cieszenie się idealną cerą. Kiedy już skóra oczyści się, coraz rzadziej pojawiać się będą wypryski. Aż do niemal całkowitego ich wyeliminowania.

Ważne w trakcie stosowania retinoidów jest odpowiednie dbanie o skórę. Ponieważ lek ten silnie wysusza i podrażnia. Odpowiednie preparaty nawilżające to podstawa. Mało tego, niezwykle istotne jest stosowanie kosmetyków z filtrem, ponieważ skóra jest wtedy o wiele bardziej wrażliwa na promienie słoneczne, co doprowadzić może do przykrych przebarwień. Również zabiegi kosmetyczne są w tym okresie zakazane.

Retinoidy to skuteczny sposób leczenia trądziku, lecz bardzo silna forma i zarezerwowana dla cięższych przypadków. U osób, które zmagają się z lekkim trądzikiem, zalecana jest zwykła maść z witaminą A, która również świetnie regeneruje skórę i łagodzi wszelkie zaczerwienienia. Stosowana punktowo leczy zmiany trądzikowe. To o wiele tańsza opcja i dostępna w aptece bez recepty.

 

One thought on “Witamina A na trądzik » Stosować lek czy maść?

  1. Eli

    Stosowałam retinoidy dwa lata temu. Nazbierałam niemal równy bagaż plusów, co minusów. Nie mogę zaprzeczyć temu, że udało mi się pozbyć wyprysków. Mam gładką twarz, ale… I to ale właśnie dostarcza mi przykrości. Moje minusy stosowania retinoidów wynikły z braku doinformowania mnie. Nikt mi nie powiedział, że muszę uważać na słońce. To takie oczywiste, a mojej dermatolog umknęło. Zaczęłam stosować retinoidy wiosną. Skóra była wrażliwa, miałam wysyp i pogorszenie, ale na lato wszystko zaczynało się uspokajać. Używam kremu z filtrem, ale 20 SPF. To nie wystarczyło… Strasznie poparzyłam sobie skórę. Myślałam, że to normalne. Mocniej zaświeciło, więc mam, potem minie. Ale nie mijało. Zaczęłam szukać informacji w internecie i już wiem. Należy uważać. Zmieniłam krem na mocne 50 SPF. Ale przebarwienia od słońca mi pozostały. Szkoda. Wszystkim polecam pomimo tego retinoidy, bo działają jak nic innego. Ale tego typu ostrożność to podstawa.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *