zabieg na trądzik

Jaki zabieg na trądzik wybrać?

Jakie zabiegi na trądzik najbardziej skuteczne?

Tak samo jak nie wynaleziono jeszcze cudownego środka na odchudzanie, tak samo nie stworzono dotychczas w 100% skutecznego specyfiku zwalczającego trądzik. Istnieją jednak sposoby pozwalające znacząco zniwelować istniejące zmiany trądzikowe a nawet skutecznie zapobiec ich pojawieniu się. Złotą zasadą jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Nie ważne, czy ma się idealnie gładką cerę, czy też jest się bardziej podatnym na trądzik – podstawa to utrzymać ją w czystości i świeżości. Regularne zabiegi oczyszczające z pewnością pomogą ograniczyć proces gromadzeniu się nadmiaru sebum oraz łoju na powierzchni skóry.

Drogeryjne półki aż uginają się pod ciężarem różnych specyfików na trądzik. Można wybierać spośród niezliczonych rodzajów kremów, toników, żeli a nawet tabletek i innych suplementów diety mających poprawić stan skóry. Nie przynoszą one jednak zazwyczaj spektakularnych efektów, ponieważ nie zawierają najsilniejszych substancji czynnych, które mogą być stosowane jedynie w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych.

Jeżeli więc zadajesz sobie pytanie, czy istnieją sprawdzone i skuteczne terapie przeciwtrądzikowe, to odpowiedź brzmi oczywiście: TAK! Pomocy powinieneś szukać przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych, gdzie zajmą się Tobą doświadczone kosmetyczki.

Istnieją dwa najpopularniejsze a zarazem najbardziej skuteczne zabiegi na trądzik – ekstrakcja oraz terapia laserowa…

Ekstrakcja, czyli – mówiąc obrazowo – wyciskanie pryszczy oraz zaskórników. Bardzo skuteczny sposób na pozbycie się krostek, jednak zabieg ten wymaga wcześniejszego przygotowania skóry, dlatego zabieg powinien być wykonywany przez doświadczoną kosmetyczkę. Skóra twarzy przed ekstrakcją musi zostać przede wszystkim dokładnie oczyszczona, złuszczona a nierzadko także zmiękczona przy pomocy pary wodnej (pozwala to z łatwością pozbyć się zgrubiałych i stwardniałych skupisk sebum odpowiedzialnego za powstawanie pryszczy).

Jeżeli krostek i wągrów nie ma na twarzy zbyt wiele, wystarczy samodzielna pielęgnacja w domu. W sytuacji, gdy problem ten jest naprawdę poważny, powinno się poprosić o pomoc kosmetyczkę, która nie tylko dokona ekstrakcji sprawnie i szybko, lecz także bezpiecznie, nie podrażniając i nie uszkadzając zdrowych tkanek skóry.

Ekstrakcja – co warto o niej wiedzieć i na co zwracać uwagę

Aby mieć pewność, że wizyta w gabinecie kosmetycznym nie zakończy się katastrofą dla naszej skóry, warto przed zapisaniem się na zabieg zrobić odpowiedni rekonesans – poznać opinie klientek, odwiedzić osobiście salon bądź umówić się na konsultacje z kosmetologiem, w którego ręce chcemy się oddać. Podczas zabiegu koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy osoba go wykonująca posiada czyste, jednorazowe rękawiczki. Podczas pracy kosmetyczka styka się z różnymi wydzielinami ciała a także bakteriami, więc jeśli nie zadba o higienę, może przenosić te zanieczyszczenia na innych klientów. Nie wstydź się o to zapytać. Pamiętaj, że od tego zależy bezpieczeństwo i wygląd Twojej cery. Kosmetyczki, które nie dbają o czystość i sterylność, powinny – mówiąc dosadnie – poszukać sobie innej pracy.

Usuwanie pryszczy i  zaskórniaków może być bolesne. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i odporności na ból. Ludzie z grubszą, bardziej tłustą skórą są przeważnie mniej wrażliwi, zaś osoby o cienkiej, delikatnej, skłonnej do podrażnień cerze będą gorzej znosić podobne zabiegi. Doświadczony kosmetolog będzie doskonale wiedział, ile może użyć siły do usuwania pryszczy, aby nie narazić Cię na niepotrzebne cierpienie ani dyskomfort.

Samodzielne wyciskanie pryszczy może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli wykonuje się zabieg nieumiejętnie. Gdy użyjesz zbyt dużo siły, bardzo prawdopodobne, że uszkodzisz naczynia włosowate. Usuwając krosty samodzielnie wiele ryzykują przede wszystkim osoby o wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień cerze. Pod żadnym pozorem nie można też dokonywać ekstrakcji na obszarach dotkniętych stanem zapalnym, ponieważ infekcja na skutek nieudolnego działania może się szybko rozprzestrzenić.

Choć ekstrakcja nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani też najbardziej estetycznych w przebiegu procedur, to jeśli wykona się ją poprawnie, z zachowaniem wyżej wymienionych środków ostrożności, to przynosi ona doskonałe i – co ważne – natychmiastowe rezultaty. Wystarczy wizyta raz na jeden lub dwa miesiące u zaufanego kosmetologa, by skutecznie chronić się przed atakiem trądziku. Połączenie zabiegu ekstrakcji z właściwym reżimem pielęgnacyjnym (kosmetyki zawsze dobieraj do typu swojej cery) to jeden z najpopularniejszych, najskuteczniejszych a przy tym najtańszych sposobów walki z trądzikiem.

Leczenie trądziku przy użyciu lasera

Czego można się spodziewać po terapii laserem, jakie niesie one ze sobą ryzyko i jakie korzyści a także o czym trzeba pamiętać przed zapisaniem się na zabieg…

Największy mit – leczenie laserem lub terapia za pomocą światła zawsze wyleczy nasz trądzik. Myli się ten, kto sądzi, że po kilku wizytach w gabinecie kosmetycznym i poddaniu się serii zabiegów laserowych pozbędzie się pryszczy raz na zawsze. Zdarza się to bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych przypadkach można mówić o tak spektakularnych rezultatach. Zabiegi przy pomocy lasera mają sens tylko wtedy, jeśli idą w parze z właściwie dobranym leczeniem farmakologicznym i odpowiednią pielęgnacją skóry.

Rezultaty leczenia trądzik za pomocą lasera

Często terapia laserowa stanowi ostatnią deskę ratunku dla osób, które próbowały już wszystkiego i nie zauważyły satysfakcjonującej poprawy stanu swojej skóry. W wielu przypadkach rzeczywiście zaobserwowano znaczące złagodzenie zmian trądzikowych a nawet ich całkowite wyleczenie. Rezultaty leczenia przy pomocy świata lub lasera są trudne do przewidzenia, ponieważ nie wszyscy ludzie reagują na nie w ten sam sposób. Obecnie specjaliści nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy w przypadku określonej osoby uda się osiągnąć zadowalający efekt, więc – jeśli można użyć takiego porównania – leczenie laserem przypomina nieco grę metodą „chybił – trafił”, czyli albo się uda, albo się nie uda.

Przeszkódy i obawy przy uzywaniu lasera na trądzik

Większość osób poddających się opisywanej terapii przyznaje, że zauważa zmiany na lepsze, jednak nigdy nie jest to 100%-owe wyleczenie. Po serii zabiegów laserowych obserwuje się poprawę stanu cery na poziomie 30-60%. Dla najlepszych efektów specjaliści z zakresu medycyny estetycznej i dermatolodzy zalecają poddanie się serii 1-2 zabiegów tygodniowo przez okres miesiąca. Każdy z nich nie trwa dłużej niż kwadrans. Niestety, rezultaty terapii laserowej mogą nie utrzymać się zbyt długo. Aby tak się nie stało, nierzadko koniecznym okazuje się stosowanie specjalnych, przepisywanych na receptę środków leczniczych w postaci tabletek lub maści.

Jedną z największych przeszkód uniemożliwiających korzystanie  z terapii laserowej osobom zmagającym się z trądzikiem są jej wysokie koszty, znacznie przewyższające możliwości finansowe przeciętnie zarabiającego obywatela. Ubezpieczenie zdrowotne w większości przypadków nie pokrywa kosztów leczenia laserem lub światłem, więc mogą sobie na nie pozwolić jedynie bardziej majętni ludzie. W takich przypadkach warto się skonsultować z dobrym dermatologiem, który zarekomenduje inny rodzaj leczenia – na szczęście postęp w dziedzinie zwalczania trądziku i innych dolegliwości skórnych jest bardzo duży.

Tym, co powstrzymuje wiele osób przed wypróbowaniem terapii laserowej, jest obawa – zresztą uzasadniona – przed efektami ubocznymi. U niektórych ludzi obserwuje się po zabiegach długo (nawet do kilku dni) utrzymujące się zaczerwienienie i opuchliznę. Zawsze należy uprzedzić lekarza lub kosmetologa wykonującego zabieg o przyjmowanych lekach. Niektóre medykamenty mogą bowiem wchodzić w interakcje z laserem powodując poważne uszkodzenia nie tylko skóry, lecz całego organizmu. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Zanim w ogóle podejmiesz decyzję o skorzystaniu z zabiegu laserowego, skonsultuj się z zaufanym dermatologiem.

Choć wielu lekarzy sceptycznie podchodzi do leczenia dolegliwości skórnych za pomocą lasera, to nie można tej metodzie odmówić skuteczności. Trzeba jej oddać sprawiedliwość – w wielu przypadkach przynosi naprawdę dobre rezultaty i, co także jest ważne, można ją stosować w przypadku wszystkich odmian trądziku.  Jeśli rozwój tej metody będzie nadal postępował w takim tempie, to można śmiało stwierdzić, że uprości skomplikowane plany leczenia trądziku a także uwolni nas w pełni od efektów ubocznych powstających podczas przyjmowania leków przeciwtrądzikowych.

Badania nadal trwają. Przyszłość osób bezskutecznie zmagającymi się z trądzikiem zaczyna być coraz jaśniejsza i bardzo obiecująca!

5 myśli o “Jaki zabieg na trądzik wybrać?

 1. Martyna

  mi na trądzik pomógł zabieg scarlet RF (fale radiowe + laser). Sam zabieg był bezbolesny (miałam znieczulenie maścią) i został mi po nim tylko lekki rumień, ale to i tak tylko przez jakieś 2h, potem już nic nie było widać. Efekty widziałam już po kilku dniach, a po 2 tyg byłam już bardzo zadowolona 😉 co prawda nie miałam aż tak mocnego tradziku, ale moja pani dr mówiła, że przy mocniejszym trzeba po prostu zrobić serię zabiegów

  Reply
 2. Ala

  Tu są dość dobrze pogrupowane zabiegi (zabiegikosmetyczne.eu) , dzięki czemu szybko dowiedziałam się jakie są wszystkie dostępne metody na trądzik

  Reply
 3. Ala

  Mezoterapia bezigłowa, albo transdermalporacja jest dobra na pozbycie się trądziku. Najlepsze efekty są uzyskuje się przy użyciu urządzenia Dermation.

  Reply
 4. Ulka

  A peelingi chemiczne? Ja byłam bardzo zadowolona z kuracji kwasem migdałowym. Chodziłam regularnie przez kilka miesięcy do kosmetyczki i choć płaciłam duże pieniądze, wyleczyłam się zupełnie. Pieniądze i tak mniejsze, niż przy laseroterapii – dodam. Czy naprawdę warto laser? Jeśli o niego chodzi to stosuję teraz – przy leczeniu blizn, bo to 2-3 zabiegi. Ale przy leczeniu aktywnego trądziku chyba nie dałabym rady finansowo. Jak to wygląda? Ma ktoś cenniki przeciętnych salonów (nie tych, co się ogłaszają i podsuwają najdroższe ceny)? Pozdrawiam Ula

  Reply
 5. zuza

  Mam cerę trądzikową ostatnio zaczęłam używać kosmetyków mineralnych. Jestem zachwycona efektami zniknęły stany zapalne i buzia nie błyszczy się 🙂 Stosuję kosmetyki earthnicity i szczerze polecam są super 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *