Zaczerwienienia po trądziku

Zaczerwienienia po trądziku

Zaczerwienienia po trądziku – dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Problem zaczerwienionej skóry po ustąpieniu trądziku znany jest chyba każdej osobie, która zmaga się z nieco bardziej intensywną odmianą tej nieprzyjemnej choroby. Trądzik to tak naprawdę choroba cywilizacyjna, która może zaatakować każdego i nie ma tutaj żadnych uwarunkowań genetycznych dla jej powstawiania, a przynajmniej to udowadniają współczesne badania. Ciekawe jest to, że jak na razie medycyna nie dysponuje żadnym w pełni skutecznym lekiem na trądzik. Kiedy dany lek pomoże jednej osobie to może nie zrobić żadnego wrażenia na chorobie u 20 innych osób. Wypryski na skórze same z siebie źle wyglądają, ale niestety czasem po ustąpieniu trądziku pozostają nam nieładne zaczerwienienia skóry. Dlaczego tak się dzieje?

Komórki produkują za dużo melatoniny

Stan zapalny, który prowadzi do rozwoju bakterii beztlenowych i pojawienia się wyprysków na skórze, oddziałuje negatywnie także na komórki naszej skóry. W niektórych przypadkach uszkodzenie komórek jest na tyle poważne, że niepoprawnie zaczynają funkcjonować gruczoły wydzielające melatoninę, a więc nasz naturalny barwnik skóry. Melatoniny wydostaje się za dużo czego efektem są właśnie zaczerwienienia .

Pocieszającym jest tutaj na pewno to, że w dużej mierze problem po jakimś czasie powinien znikać, ale w dużej mierze zależy to od naszego wieka. U osób do 30 roku życia skóra jest dość bogata w kolagen, przez co sprawnie się regeneruje. Ilość kolagenu zaczyna jednak spadać po 30 roku życia i dlatego regeneracja również zaczyna przebiegać wolniej. W efekcie zaczerwienienia mogą zniknąć po 3 miesiącach, ale równie dobrze proces ten trwać może nawet 24 miesiące.

Jak radzić sobie z zaczerwienieniami?

Choć nie istnieje metoda natychmiastowego usuwania przebarwień to jednak proces regeneracji naszej skóry możemy w sporym stopniu przyspieszać. Przy mniejszym zaczerwienieniu mogą wystarczyć zwykłe sposoby domowe. Popularnie stosuje się tutaj chociażby sok z cytryny, który rozjaśnia skórę i pobudza ją do regeneracji. Warto stosować także maseczki peelingujące. Zdzierając naskórek docieramy do zdrowszych partii skóry, a i zmuszamy nasze ciało do szybszej regeneracji.

Zaczerwienienia usuwane są także w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej. Tutaj stosuje się albo zabiegi laserowe, polecane przy poważniejszych problemach z przebarwieniami, ale także poprzez bardziej mechaniczny zabieg w postaci mikrodermabrazji. To zabiegowa wersja peelingu, dużo bardziej intensywna niż ta, którą jesteśmy w stanie wykonać w domowych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *