Zaskórniki – Jak Zlikwidować?

Zaskórniki na twarzy
Zaskórniki na twarzy

Zaskórniki

Zaskórniki to nieodłączny element trądziku i jego znak charakterystyczny. Pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach. W największym natężeniu występują na twarzy. Zaskórniki są obumarłym naskórkiem oraz nadmiarem sebum, czyli pewnego rodzaju tłuszczu. Naskórek i sebum gromadzą się w porach i tworzą zaskórniki.

Pory stają się zaczopowane, a wtedy pojawiają się brzydkie, czarne punkciki na ludzkiej skórze. Trądzik jest chorobą, nie przejdzie sama. Można go zostawić, ale pozostawi po sobie blizny oraz przebarwienia. Na trądzik cierpią osoby w różnym wieku. Zmiany ropne i zapalne wymagają leczenia dermatologicznego oraz stosowania tabletek, a nie tylko zabiegów na powierzchni. Jeśli dermatolog pozwoli na zabiegi kosmetyczne to należy je wykonać, a do tego zabiegi domowe.

Jak pozbyć się czarnych zaskórników?

Mikrodermabrazja polega na złuszczaniu skóry, oczyszczaniu jej, zmniejsza też tendencję do stanów zapalnych. Kosmetyczki polecają ten zabieg. Mikrodermabrazję można połączyć ze złuszczaniem skóry kwasami. Mogą być też maseczki, na przykład maseczka z glinki zielonej. Manualne oczyszczanie przynosi szybkie efekty.

Zawsze trzeba oczyścić skórę. Tłustą skórę przemywa się preparatami do cery tłustej, a przy cerze trądzikowej trzeba używać kosmetyków do cery trądzikowej, które bardzo mocno oczyszczają. Peelingi można robić w domu, do tego maseczki, na przykład wysuszająca z zielonej glinki lub maseczki z witaminą B, z wyciągiem z drożdży. Do tego kremy na noc i na dzień.

Dodatkowo krem z filtrem, bo słońce trądzikowi wcale nie służy. Opalanie cery z zaskórnikami jest niewskazane.

Odżywianie i styl życia Pomagają

Odżywianie nie powoduje trądziku, ale niektóre potrawy mogą trądzik zaostrzać. Na przykład jedzenie ostrych potraw, słodyczy, picie alkoholu oraz gorących kaw, herbat, jedzenie gorących zup, palenie papierosów – to wszystko pogarsza oraz zaostrza trądzik.

Domowe sposoby na Zaskórniki

Trądzik ropny, podskórny, warto leczyć drożdżami. Kuracja drożdżami zalanymi gorącą wodą, rozpuszczonymi w tym płynie i pitymi na bieżąco, jest bardzo efektywna. Zaskórniki pojawiają się na co dzień, ale przed miesiączką jest ich coraz więcej. Mocny trądzik zostawia blizny, dziurki i brzydkie przebarwienia.

Zaskórniki występują na czole i policzkach w dużym natężeniu. Leki hormonalne zwalczają zaskórniki skutecznie – można je zażywać przez pół roku, ale warto wspomóc taką kurację leczeniem domowym. Płyn micelarny, częste mycie twarzy oraz higiena wpływają znakomicie na leczenie zaskórników. Nie należy dotykać twarzy, bo nanosimy na nią bakterie.

Dodatkowo dobrze jest stosować maseczki z miodu i cytryny, ubitego białka oraz z żółtka zmieszanego z miodem. Warto dbać o takie postępowanie. Maseczki co najmniej dwa razy w tygodniu stosuje się, trzymając je przez co najmniej kwadrans na buzi. Szczoteczką do twarzy warto oczyszczać twarz, bo to pomaga przy usuwaniu zaskórników. Oczyszczanie twarzy co najmniej trzy-cztery razy dziennie. Nie wolno kłaść się spać z makijażem na twarzy. Gdy tylko czujemy, że twarz jest brudna, ma zatkane pory, to warto używać dobrego płynu micelarnego.

Jak Zwalczyć Zaskórniki

Uporczywe zaskórniki trzeba zwalczać. Można im powiedzieć nie, gdy tylko będziemy staranni oraz systematyczni. Pielęgnacja przeciwzaskórnikowa jest możliwa. Jeśli skóra jest usiana gęsto zaskórnikami na czole, nosie i brodzie to na pewno trzeba pójść do dermatologa, bo samodzielnie nie uda się wyleczyć objawu, a dermatolog wyleczy przyczynę tego schorzenia. Na pewno poda jakąś formę retinolu, bardzo mocną, ale pomocną w stu procentach.

W drogerii nie kupi się mocnego specyfiku bez recepty. Dermatologa trzeba odwiedzać regularnie – albo bezpłatnie, albo prywatnie – wizyta prywatna kosztuje od 100 do 150 złotych, warto zdecydować się na odwiedzanie jednego lekarza. Tubka kremu na receptę może być nawet o 50 procent tańsza od preparatu kupowanego bez recepty.

Cerę należy oczyszczać z obumarłego naskórka i wtedy rzadziej pojawiać się będą zaskórniki, czyli pory zatkane obumarłym naskórkiem i sebum. Cerę należy oczyszczać bardzo starannie.

Szmatka z mikrofibry będzie bardzo pomocna. Można kupić takie szmatki za niespełna dziesięć złotych. Dzięki nim można dotrzeć do głębszych warstw skóry. Co 2-3 dni należy oczyszczać skórę delikatnie mikrofibrą. Masować ją oraz oczyszczać. To bardzo dobra metoda. Czasem można stosować codzienne oczyszczanie twarzy taką szmatką. Jest to mechaniczna część pielęgnacji cery. Skuteczne są szmatki muślinowe, które można kupić w internecie, dzięki nim oczyszczać cerę. Nie ma takich szmatek jeszcze w sklepowej sprzedaży.

Alternatywą dla szmatek jest codzienne stosowanie delikatnego żelu myjącego z granulkami złuszczającymi naskórek. Dostępne są także specjalne mydełka kosztujące około 9 złotych. One świetnie oczyszczają twarz i ułatwiają dostęp kosmetyków do wnętrza porów. Jest to mechaniczna część oczyszczania. Do skóry wrażliwej lepsze jest mydełko niż ściereczka, bo cera nie lubi podrażniania.

Kolejnym etapem jest stosowanie specyfików z kwasem salicylowym, który oczyszcza pory, dostając się do ich wnętrza i usuwa zbędne zanieczyszczenia. Można także skorzystać z aspiryny. Można leki ugnieść w blenderze lub moździerzu. 30 mililitrów wody łączymy ze sproszkowanymi tabletkami, mieszamy i powstaje zawiesina i wytrąca się kwas salicylowy. Taki tonik kosztuje zaledwie kilka złotych, jest wydajny. Trzyma się go w lodówce, po wyjęciu wstrząsa się i przemywa nią twarz.

Podsumowując, zaskórniki są dokuczliwe, lecz można je powoli usuwać i odzyskiwać piękną, świetlistą cerę. Niezbędne są cierpliwość oraz systematyczność, a efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *