Często pojawianie się trądziku może mieć związek z zaburzeniem hormonalnym. Najczęściej taka przyczyna trądziku diagnozowana jest u dorosłych kobiet. Źródłem nieprawidłowego wydzielania hormonalnego mogą być jajniki czy nadnercza. Główną przyczyną trądziku hormonalnego jest nadczynność androgenna lub estrogenna.
Trądzik androgenny występuje w postaci grudkowo zaskórnikowej a estrogenny w postaci grudkowej. Trądzik estrogenny powoduje zaczerwienienie twarzy dlatego określany jest jako różowaty. Trądzik tego typu spowodowany jest w tym przypadku przez zwiększoną aktywność biologiczną androgenów, która objawia się hiperandrogenizmem. Zbyt wysoki poziom testosteronu również może być przyczyną trądziku, jest on wtedy bardzo ciężki do wyleczenia.
Lecząc trądzik warto więc nie tylko wybrać się do dermatologa czy kosmetyczki, ale należy zrobić również badania hormonalne na tarczyce, prolaktyne, testosteron czy progesteron. Antybiotyki przepisywane przez dermatologa leczą trądzik, ale nie leczą jego przyczyny.
Bardzo często osoby cierpiące na trądzik hormonalny leczą się retinoidami, jednak należy uważać przy ich stosowaniu. Po ich odstawieniu niekiedy trądzik może powrócić ze wzmożoną aktywnością.
No na pewno hormony mają ogromne znaczenie, bo nic mi tak nie pomogło przy leczeniu trądziku jak właśnie tabletki hormonalne. Jak mi przepisano antykoncepcyjne to dopiero mi zaczęły znikać wypryski. A tak to cały czas, błędne koło – jeden wysyp leczyłam, a po jakimś czasie znowu. Nie byłam na badaniach u endokrynologa, a może faktycznie powinnam, bo to może być jakiś większy problem z czymś. Każdy dobry dermatolog powinien osobie z trądzikiem proponować coś takiego.