Jak pozbyć się trądziku? – Skutecznie!
To pytanie zamiesza w głowie zarówno specjalistom z dziedziny dermatologii, jak i osobom na co dzień zmagającym się z tą dolegliwością. Trądzik jest jednym z tych schorzeń, które całkowicie wyleczyć jest bardzo trudno. Można łagodzić jego objawy i tuszować efekty bez gwarancji, że krosty, pryszcze i bruzdy znikną raz na zawsze. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba się poddać już na starcie.
Nieleczony trądzik bardzo łatwo się rozprzestrzenia, dlatego należy z troską i uwagą pielęgnować cerę. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest rozpoznanie przyczyn występowania trądziku – w przypadku każdego człowieka mogą być one inne.
Autodiagnoza nie jest w tym przypadku wskazana, więc najlepiej udać się od razu do kosmetyczki lub lekarza dermatologa, który z pewnością wie więcej o czynnikach sprzyjających powstawaniu rzeczonej dolegliwości, niż przeciętna osoba. Kiedy już powód jest znany, trzeba przystąpić do fazy drugiej, na którą składa się kompleksowe działanie obejmujące zmianę diety, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji cery oraz przyjmowanie przepisanych lekarstw.
Zalecane jest picie dużej ilości wody a także zwrócenie większej uwagi na higienę (częste zmienianie myjek i szczoteczek do twarzy, przemywanie buzi kilka razy dziennie delikatnymi preparatami oczyszczającymi etc.).
Czym jest trądzik?
Zanim zacznie się walkę z trądzikiem, warto lepiej poznać wroga. Trądzik to dolegliwość skórna powstająca na skutek zatkania gruczołów łojowych wydzielających substancję zwaną sebum. Na skutek zapchania ujścia tychże gruczołów na twarzy powstają ogniska zapalne i bakteryjne, czyli pryszcze i zaczerwienienia.
Jak powstaje trądzik?
Trądzik powstaje na skutek wytwarzania się stanów zapalnych oraz infekcji bakteryjnych w ujściu gruczołów łojowych umiejscowionych przy mieszkach włosowych. W wieku młodzieńczym, na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, obserwuje się wzmożony porost włosów a gruczoły łojowe w związku z tym produkują więcej sebum tworzącego czopy. Takie środowisko to wręcz wymarzone miejsce do rozwoju i namnażania się bakterii.
Co robić, by zapobiec blokowaniu porów skóry?
Przede wszystkim należy używać odpowiedniego dla swego typu cery preparatu oczyszczającego. Zasadniczo nie zaleca się stosowania gruboziarnistych peelingów, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać skórę, co w przypadku cery trądzikowej jest bardzo niepożądane. Wybieraj raczej delikatniejsze specyfiki, takie jak toniki, lotiony i żele oczyszczające opatrzone etykietką: niekomedogenne, czyli nie blokujące porów i używaj ich nawet kilka razy dziennie. Jeżeli mimo systematycznego zmywania skóry wspomnianymi preparatami nadal masz problemy z zatykaniem porów, być może używasz kosmetyków źle dobranych do twego typu cery. W takim wypadku warto udać się do kosmetyczki lub dermatologa , którzy bez trudu określą rodzaj skóry.
Problemy z preparatami oczyszczającymi do twarzy
Jak na ironię, część kosmetyków, które powinny oczyszczać skórę, pozostawiają na niej warstwę szkodliwych substancji mogących powodować podrażnienia. Olejek mineralny to w tym wypadku nasz wróg nr 1 i należy go bezwzględnie unikać. Dlaczego? Po pierwsze i najważniejsze dlatego, że jest produktem ropopochodnym – w opinii wielu bardzo toksycznym i szkodliwym dla zdrowia. Nie należy go natomiast mylić z mineralnymi produktami do makijażu, ponieważ akurat one bardzo dobrze wpływają na cerę, nie tylko tę trądzikową. Po drugie – olej mineralny blokuje pory, czyli niweczy wszystkie wysiłki, które czynimy, by temu zapobiec.
Osoby o cerze skłonnej do trądziku powinny ponadto unikać kosmetyków zawierających składniki zapachowe i barwniki. Przyczyna jest prosta – te substancje działają bardzo drażniąco na skórę. Warto natomiast korzystać z tego, co dała nam natura – wśród popularnych artykułów spożywczych można znaleźć wiele ekologicznych kosmetyków o bardzo delikatnym działaniu łagodzącym i ściągającym pory. Jeśli jednak decydujesz się na zakup konwencjonalnych produktów pielęgnacyjnych, szukaj tych hipoalergicznych. Są one delikatne dla skóry i nie zawierają żadnych zbędnych substancji, które mogłyby spowodować wystąpienie lub zaostrzenie się stanów zapalnych.
Miej na uwadze swój typ skóry – cera tłusta, cera sucha, cera mieszana, czy cera normalna
Po to producenci kosmetyków pielęgnacyjnych i oczyszczających różnicują je ze względu na rodzaj cery, by ich użytkownicy mogli zapewnić swojej skórze odpowiednią opiekę. Upewnij się zatem, że używasz preparatów odpowiednich dla swojego rodzaju cery: bardzo suchej, suchej, normalnej bądź mieszanej. Jeżeli produkt jest zbyt delikatny, nie usuniesz wystarczająco dużo łoju i brudu. Jeśli zaś jest zbyt silny – pozbawisz skórę naturalnej warstwy lipidowej, co gruczoły będą nadrabiać produkując zbyt dużą ilość sebum.
Zwężanie porów
Myjąc twarz używaj najpierw ciepłej wody – pozwoli to otworzyć pory a przez to lepiej je oczyścić. Po skończonym zabiegu spryskaj buzię zimną wodą. Dzięki temu pory ulegną zwężeniu i będą mniej podatne na pochłanianie zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego. Po przemyciu twarzy wodą użyj toniku – zbierze on cały pozostały brud, sebum oraz resztki makijażu a także zwęzi pory.
Kolejny krok ku pięknej cerze to codzienna, staranna pielęgnacja. Pamiętaj, żeby zawsze używać świeżych myjek do twarzy – dzięki temu bakterie gromadzące się na ich powierzchni nie będą się rozprzestrzeniać. Do czyszczenia myjek nie używaj fabrycznych detergentów, ponieważ zostawiają one chemiczny film. Rozważ możliwość używania naturalnych środków piorących (takich jak orzechy czy delikatne mydełka glicerynowe), jeśli zauważysz, że inne preparaty wpływają drażniąco na Twoją skórę.
Warto czasem złożyć ukłon w stronę przeszłości i skorzystać z tego, czego do zwalczania trądziku używały nasze mamy i babcie. Dużą skutecznością w niwelowaniu pryszczy i krost odznaczają się kwas salicylowy (zawarty m. in. w kosmetycznym żelu salicylowym) a także nadtlenek benzoilu, przy czym nie zaleca się ich stosowania przez osoby o bardzo suchej skórze, ponieważ mają silne właściwości wysuszające. Doskonale jednak radzą sobie z usuwaniem martwego naskórka, który blokuje ujścia porów a odblokowane pory z łatwością oczyszczają z bakterii i zanieczyszczeń. Obie te substancje należy jednak aplikować z umiarem, aby nie podrażnić i nie wysuszyć zanadto skóry. Nadtlenek benzoilu ma ponadto właściwości wybielające – zachowaj zatem ostrożność i unikaj kontaktu z włosami czy ręcznikiem.
Złuszczanie, złuszczanie i jeszcze raz złuszczanie!
W zależności od rodzaju skóry i jej naturalnych zdolności regeneracyjnych powinno się stosować zabiegi złuszczające od jednego do nawet siedmiu razy w tygodniu. Ważne jest, aby wybrać kosmetyk złuszczający, który skutecznie usuwa martwy naskórek nie podrażniając przy tym istniejącego trądziku. Takie delikatne peelingi lub maseczki dostępne są w internecie i aptekach. Zawsze należy poprosić fachowca o polecenie produktów dedykowanych cerze trądzikowej.
Maseczka z glinki na trądzik – będzie Ci do twarzy!
Wystarczy nałożyć maseczkę na bazie glinki kosmetycznej zaledwie jeden, maksymalnie dwa razy w tygodniu, by znacznie polepszyć kondycję swojej cery. Glinka ma wspaniałe właściwości oczyszczające – wnika głęboko w pory usuwając wszelkie zanieczyszczenia i nie naruszając przy tym wierzchniej warstwy skóry. Godne polecenia są także maseczki z siarką, która znana jest z bardzo efektywnego zwalczania zmian trądzikowych. Glinka i siarka zmniejszają oraz łagodzą istniejący już trądzik a także absorbują nadmiar oleistych substancji wydzielanych przez skórę zapobiegając tym samym powstawaniu zmian w przyszłości.
Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazań, z pewnością o wiele łatwiej będzie Ci utrzymać Twoją skórę czystą i świeżą. Dodatkowo przydatne mogą się okazać kolejne porady dotyczące redukowania i regulowania produkcji sebum.
Skuteczne strategie pomagające zredukować nadprodukcję sebum
Sebum to oleista substancja produkowana przez gruczoły łojowe umiejscowione przy mieszkach włosowych, składająca się z wosku i tłuszczów. W gruncie rzeczy jej wpływ na cerę i włosy jest dobry, ponieważ pomaga w zatrzymywaniu wody wewnątrz skóry. Problem zaczyna się jednak, gdy gruczoły produkują tej substancji zbyt wiele.
Sebum wypełnia pory a ponieważ zawiera praktycznie same substancje oleiste, łatwo przyciąga brud i zanieczyszczenia. Łój wraz z nagromadzonym brudem i bakteriami tworzy czopy, które w mgnieniu oka zamieniają się w pryszcze. Niestety, nawet prawidłowa i systematyczna pielęgnacja nie jest w stanie odwrócić tego procesu, szczególnie jeśli nadprodukcja sebum jest bardzo duża. Istnieją jednak skuteczne sposoby pomagające ograniczać wydzielanie się tej substancji.
Zmiana diety
Choć wydawać by się mogło, że to, co jemy, może mieć wpływ co najwyżej na nasze samopoczucie i sylwetkę, to w rzeczywistości jakość przyjmowanego przez nas pokarmu decyduje także o kondycji skóry. Zmieniając przyzwyczajenia żywieniowe można w krótkim czasie osiągnąć zadowalające efekty, jeśli chodzi o redukcję wydzielanego sebum.
Naukowcy wierzą, że posiłki bogate w rafinowane węglowodany oraz tłuszcze zwierzęce wpływają na wzrost produkcji tłuszczu w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że wspomniane substancje zwiększają poziom insuliny a to z kolei pobudza do pracy określone hormony. Dieta bogata w produkty pełnoziarniste, chude mięso, nabiał a także świeże warzywa i owoce jest bezpośrednio powiązana z piękniejszą, świeższą, bardziej promienną i pozbawioną zanieczyszczeń cerą.
Składniki odżywcze pomagające w zwalczaniu trądziku i zbliznowaceń
W ogródku warzywnym i ziołowym znaleźć można nie tylko wiele pysznych i zdrowych przekąsek, lecz także naturalne lekarstwa pomagające w zwalczaniu trądziku i zapobiegające powstawaniu szpecących zbliznowaceń. Poniżej krótka lista przeciwtrądzikowych składników odżywczych oraz ich naturalne źródła.
- Selen – zwalcza stany zapalne i zwiększa elastyczność skóry. Bardzo dobrym źródłem selenu są orzechy brazylijskie. Jego działanie można wzmocnić poprzez jednoczesne przyjmowanie produktów bogatych w witaminę A, takich jak marchew, słodkie ziemniaki, kabaczki i papryka o wydłużonych strąkach. Witamina A wspomaga odnowę komórkową i sprawia, że skóra szybciej się regeneruje, przez co jest bardziej jędrna oraz lepiej nawilżona.
- Kwasy tłuszczowe Omega-3 – podobnie jak selen, są bardzo skuteczne w zwalczaniu stanów zapalnych skóry. Ich wpływ na funkcjonowanie całego organizmu jest tak dobry, że zaleca się przyjmowanie go w bardzo wielu schorzeniach. Dieta śródziemnomorska jest bardzo bogata w te substancje. Można je znaleźć m. in. w takich produktach, jak nasiona lnu (siemię lniane), orzechy włoskie, jaja, tłuste ryby morskie, olej sojowy, lniany, arachidowy i rzepakowy, oliwa z oliwek a także tofu i migdały.
- Cynk – pomaga utrzymać poziom testosteronu w normie, a – jak wiadomo – zwiększona produkcja tego hormonu ma wpływ na powstawanie trądziku. Popularnymi i łatwo dostępnymi produktami stanowiącymi bogate źródło tego pierwiastka są pastylki z cynkiem sprzedawane w aptekach oraz sklepach zielarskich a także fasola i ryby.
- Witamina E – pomaga skórze trądzikowej się regenerować i wzmaga procesy naprawcze. Wśród naturalnych źródeł witamin E, zwanej też witaminą młodości, należy wymienić jajka, liściaste zielone warzywa (kapusta, brukselka, sałata, szpinak) oraz migdały.
- Witamina C – zalecana jest nie tylko w celu zwiększenia odporności organizmu i w czasie leczenia przeziębień. Wzmacnia ona doskonale ściany komórkowe a przez to redukuje zbliznowacenia powstające na skutek trądziku. Osoby zmagające się z ciężkimi postaciami trądziku powinny jeść jak najwięcej brukselki, cytryn, mandarynek, truskawek i surowej czerwonej papryki (słodkiej), ponieważ te warzywa i owoce zawierają bardzo wiele cennej witaminy C.
Stosuj przeciwtrądzikowe preparaty lecznicze
Szczęśliwcy, którzy zmagają się tylko z niewielkimi zmianami trądzikowymi, pojawiającymi się okazjonalnie i łatwo ustępującymi pod działaniem określonych środków, z powodzeniem mogą ograniczyć się wyłącznie do stosowania powierzchniowych maści czy żeli dostępnych bez recepty. Głównymi składnikami czynnymi tego typu preparatów są kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu oraz siarka.
Przeciwtrądzikowe leki stosowane na powierzchnię skóry
Bardzo silna bądź chroniczna postać trądziku to schorzenie na tyle poważne, że wymaga wizyty u specjalisty – w tym przypadku dermatologa. Dermatolog może przepisać medykamenty zawierające silnie skoncentrowaną postać kwasu salicylowego, jednak częściej decyduje się na terapię opierającą się na kombinacji nadtlenku benzoilu z antybiotykami stosowanymi na powierzchnię skóry. Inną opcją jest zaaplikowanie pacjentowi maści bądź serum zawierającego bardzo dużą i silnie skoncentrowaną dawkę witaminy A, która – jak zostało wcześniej powiedziane – wzmaga procesy autonaprawcze i regeneracyjne skóry.
Doustne antybiotyki na trądzik
Antybiotyki szybko i skutecznie rozprawiają się z bakteriami i nadprodukcją sebum, dlatego też lekarze dość często przepisują je osobom zmagającym się z ciężkimi postaciami trądziku. Istnieje jednak uzasadniona obawa przed nadużywaniem antybiotyków. Spora grupa specjalistów traktuje je jako ostateczność a wręcz jako drastyczny środek. Dla przykładu: część lekarzy przepisuje doksycyklinę w celu zwalczenia cyst trądzikowych, gdy tymczasem zabija ona zarówno te złe, jak i dobre bakterie znajdujące się w ludzkim organizmie.
Stosując leki zawierające doksycyklinę pacjent ryzykuje problemami z wątrobą, infekcjami grzybiczymi i innymi komplikacjami. Warto zatem zastanowić się, czy gra jest warta świeczki. Czasem wystarczy przyjmować leki osłonowe, by zapobiec wystąpieniu skutków ubocznych, jednak nigdy nie ma się gwarancji, że długotrwałe przyjmowanie antybiotyków nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.
Kortykosteroidowe zastrzyki przeciwtrądzikowe
Zastrzyki przeciwtrądzikowe zawierające hormon wytwarzany przez korę nadnerczy to bardzo skuteczna terapia, zalecana przede wszystkim w przypadku uporczywych, utrzymujących się tygodniami, dużych, bolesnych pryszczy. Zastrzyk jest wykonywany bezpośrednio w obrębie cysty i natychmiastowo oraz bardzo widocznie zmniejsza jej rozmiar.
Choć efekty są spektakularne, to jednak nie zaleca się zbyt częstego powtarzania iniekcji z kortyzolu. Na szczęście ulga oraz znacząca poprawa, którą przynoszą te zastrzyki, może być odczuwana przez pacjenta jeszcze na długo po zabiegu.
Dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci w walce z trądzikiem
Oto kilka porad, które mogą okazać się bardzo pomocne w pokonaniu znienawidzonego trądziku. Stosowanie się do nich praktycznie nic nie kosztuje, a może znacząco polepszyć komfort życia i – co w tym przypadku najważniejsze – kondycję skóry.
- Zmieniaj poszewki na poduszki możliwie jak najczęściej – nawet kilka razy w tygodniu. W czasie snu ocierasz twarzą o tkaninę, na której pozostają brud i bakterie. Zabiegi oczyszczające wykonywane przez zaśnięciem na niewiele się zdadzą, bo w czasie snu na powrót wetrzesz mimowolnie wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone na poduszce.
- Unikaj dotykania twarzy i nie trzymaj telefonu bezpośrednio przy niej. Dotykając twarz przenosisz na jej powierzchnię bakterie gromadzące się na dłoniach. Nie trzeba chyba powtarzać, jak zgubny ma to wpływ na cerę trądzikową.
- Pij dużo wody. Woda to zbawienie dla przesuszonej, pozbawionej elastyczności i witalności skóry. Dobrze nawodniony organizm lepiej funkcjonuje i bardziej efektywnie pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń. Nawilżona skóra jest natomiast bardziej jędrna i po prostu lepiej wygląda.
- Ćwicz, by zredukować stres. Nie od dziś wiadomo, że stres rujnuje zdrowie człowieka. Wyniszcza organizm i prowadzi do wielu chorób. Także wygląd skóry w dużej mierze zależy od tego, czy jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Po cerze łatwo poznać, jaki kto prowadzi styl życia . Jej szarość i ziemistość to nieomylny znak, że należy coś zmienić w swojej diecie i zacząć regularnie uprawiać sport. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływa nie tylko na formę i sylwetkę, lecz także na kondycje skóry całego ciała.
- Staraj się trzymać włosy jak najdalej od twarzy. Jeśli są długie – związuj je w kucyk, nawet wtedy, gdy szykujesz się do snu. Dlaczego należy tak robić? Przy zwiększonej produkcji sebum, która jest jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku, także włosy szybciej się przetłuszczają i z łatwością pochłaniają różne zanieczyszczenia. Należy je zatem związywać, by uniknąć przenoszenia tychże zanieczyszczeń na twarz. Warto także jak najczęściej myć włosy, najlepiej stosując specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach.
- Przyjmuj tabletki i pastylki multiwitaminowe. Witaminy, szczególnie A, C i E, są bardzo pomocne w zwalczaniu zarówno objawów, jak i przyczyn trądziku. Upewnij się zatem, by w codziennej diecie nie zabrakło tych substancji. Jeżeli nie jesteś wielkim fanem owoców i warzyw, które są najlepszym ich źródłem, możesz wybrać preparaty multiwitaminowe dostępne w aptekach i sklepach z suplementami diety.
- Malując się bardzo starannie dobieraj kosmetyki do makijażu. Podkłady, pudry i cienie mineralne to dla osób zmagających się z trądzikiem najlepsza opcja. Stanowią one naturalną ochronę przez promieniowaniem słonecznym, nie zatykając przy tym porów.
Wiele czynników może mieć wpływ na pojawienie się trądziku. Zmiana diety i nawyków higienicznych oraz pielęgnacyjnych mogą zapobiec powstawaniu pryszczy i podrażnień skóry, podobnie jak przepisane przez dermatologa lekarstwa. Zdiagnozowanie przyczyn i pokonanie trądziku będzie od ciebie wymagać obudzenia w sobie instynktu detektywa, jednak kiedy już uda ci się rozwiązać tę zagadkę, będziesz więcej niż szczęśliwy.
Powyższe wskazówki i informacje podane w artykule niech stanowią punkt wyjścia dla wszystkich, którzy są na początku drogi w walce o piękną, zdrową cerę. Dzięki tym poradom dobrze przygotujecie się na wszystkie potyczki, które przyjdzie Wam stoczyć podczas wojny z trądzikiem.