Nadtlenek benzoilu to jedna z najczęściej stosowanych substancji w walce z trądzikiem. Jednak ze względu na związane z jej używaniem skutki uboczne, posiada swoich przeciwników.
Nadtlenek benzoilu – Plusy
Mimo wszystko zacznę od pozytywnego wpływu substancji, ponieważ istnieje wyraźna przewaga ilościowa plusów nad minusami. Są to: łatwość zdobycia preparatu (większość otrzymać można bez recepty np. Benzacne), skuteczność, działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, wysuszające oraz pobudzające syntezę kolagenu.
Nadtlenek benzoilu – Minusy
Jest jeden, który potrafi zniechęcić. Ten sam mechanizm, który pozwala zahamować rozwój bakterii, czyli uwolnienie przez nadtlenek wolnych rodników, staje się także powodem tego, że substancja ta staje się prooksydantem i przyspiesza proces starzenia się skóry. Mało tego – jak dodają przeciwnicy – nadtlenek benzoilu czyni skórę o wiele bardziej wrażliwą na działanie promieni słonecznych i obniża poziom witaminy E w jej komórkach. U osób z wrażliwą cerą, powoduje także podrażnienia oraz przesuszenie.
Wniosek: stosować Nadtlenek benzoilu, czy nie stosować?
Decyzję należy podjąć indywidualnie, bądź nawet zgłosić się o pomoc do lekarza. Nadtlenek benzoilu jest dobrym, bo co najważniejsze skutecznym środkiem leczenia trądziku. Jego działanie podrażniające u osób ze skórą wrażliwą jest identyczne, jak w przypadku większości substancji wysuszających wypryski. Dlatego nie dyskwalifikuje go to w przypadku cery typowej dla osób z trądzikiem – cery tłustej, czy mieszanej.
Są pewne zasady jego stosowania, by zniwelować minusy. Warto wybierać tylko te preparaty, które w swoim składzie posiadają do 5% nadtlenku benzoilu. Używać okresowo, robiąc przerwy w leczeniu, a nakładać jedynie punktowo i raz dziennie, najlepiej na noc.
Co bardzo ważne – dbać o odpowiednią ochronę przed słońcem! W przeciwnym razie dojść może nawet do brzydkich przebarwień na skórze. Dlatego codziennie rano ważne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem. A pod niego z racji przyczyniania się do starzenia skóry, używać należy antyoksydantów. Zalecane są z rana, ponieważ równoczesne stosowanie ich z nadtlenkiem benzoilu jest nieskuteczne.
Próba alergiczna
Zanim przystąpimy do systematycznego stosowania, ważne jest wykonanie próby alergicznej, która odrzuci ewentualne uczulenie. Preparat należy nanieść na niewielką część skóry i sprawdzić reakcje – czy nie pojawia się podrażnienie, swędzenie i zaczerwienie.