Dlaczego pryszcze przytrafiają się kobietom w ciąży?
Wynika to ze zmienionej pracy hormonów. Zwiększa się ilość progesteronu oraz rośnie wrażliwość na androgeny. Progesteron odpowiada za pracę gruczołów łojowych, wzmacniając intensywność ich pracy. Natomiast androgeny powodują wydzielanie większej ilości sebum. Podobnie, jak ma to miejsce w okresie dojrzewania. Dlatego pryszcze w ciąży są powszechnym problemem. Stanowią jednak duży problem, ponieważ w tym okresie zabrania się stosowania wielu substancji, które z powodzeniem leczą trądzik u reszty pacjentów. Zalecane jest więc stosowanie domowych metod.
Sposoby zwalczania pryszczy w ciąży
Ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja. Dobrze sprawdzą się naturalne mydła, które pozwolą dobrze oczyścić skórę, a jednocześnie nie wysuszą jej. Mydło marsylskie posiada w swoim składzie dodatkowo także zieloną glinkę, która zmniejsza wydzielanie sebum i usuwa zanieczyszczenia.
Dobrze działające i naturalne okazać się mogą także maseczki – z drożdży, czy wspomnianej wyżej zielonej glinki. Do punktowego stosowania nada się olejek z drzewa herbacianego o właściwościach przeciwzapalnych, bądź sok z aloesu. A po zalaniu dwóch torebek rumianku wrzątkiem uzyskamy napar, którym będzie można przecierać twarz.
Mocniejszą substancją, która nie jest przeciwwskazana w ciąży jest tlenek cynku. Dobrze wysusza wypryski, zmniejsza zaczerwienie i łagodzi stany zapalne. Wystarczy nałożyć punktowo odrobinę maści, czy pasty cynkowej, by szybko przekonać się o jej skuteczności.
Odpowiednia dieta na pryszcze w ciąży
Niezależnie od tego, czy dopadają nas pryszcze w ciąży, czy towarzyszą również poza nią – ważnym elementem w walce z trądzikiem jest dieta. Powinno wykluczyć się potrawy ostre, smażone i tłuste, a także słodycze. Szczególnie czekoladę.
W celu oczyszczenia organizmu warto jeść posiłki bogate w błonnik, pić dużo wody i łagodnych herbat ziołowych. Ważne są witaminy: A, E, B2 i B6, kwasy omega oraz cynk. Dlatego zaleca się spożywanie dużej ilości ryb, świeżych owoców i warzyw.