Pryszcze – Jak się pozbyć?

pryszcze
pryszcze

Pryszcze

Pryszcze potrafią dokuczyć każdemu. Nie jedna osoba narzeka na pryszcze, ponieważ bolą, szpecą i są paskudne. Jednak można zwalczyć tę przypadłość. Pryszcze są częścią trądziku, który jest męczący, ale na szczęście mija. Wytrwała walka z pryszczami pozwala pozbyć się ich już po pół roku, a maksymalnie po dwóch latach. Dlatego nie warto zwlekać, lecz wydać wojnę pryszczom od razu.

Pryszcze są objawem trądziku, a rodzajów trądziku jest sporo: chlorowy, młodzieńczy, różowaty, neuropatyczny, niemowlęcy. Trądzik chlorowy jest związany z dioksynami, a to jak wygląda tego rodzaju trądzik najlepiej widać na twarzy Wiktora Juszczenki: duży wysyp ogromnych krost, których zwalczenie jest bardzo trudne. Taki trądzik pozostaje na twarzy do końca życia. Inne rodzaje trądziku zwalcza się znacznie szybciej oraz efektywniej.

Najbardziej znany i najszerzej opisywany jest trądzik młodzieńczy pojawiający się w okresie pokwitania, związany z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Nastolatek cierpiący na trądzik młodzieńczy ma pełno pryszczy oraz przetłuszczające się włosy.

Trądzik niemowlęcy pojawia się i znika samoistnie, a przyczyny jego występowania nie są do końca znane.

Trądzik różowaty to wykwity grudkowo-krostkowe na skórze występujące u osób dojrzałych, szpeci i dręczy, a walka z nim jest trudna. Na tę odmianę trądziku chorują osoby między 30 a 60 rokiem życia, częściej kobiety, bardzo często mieszkańcy Skandynawii i Irlandii.

Najbardziej dokuczliwe są pryszcze ropne, czyli grudki wypełnione ropą, żółtawą substancją. Takich pryszczy nie wolno wyciskać, bo można je rozsiać po całej twarzy i doprowadzić do zakażenia. A wtedy leczenie będzie dłuższe, cera poraniona, a efektem mogą być zrogowacenia skóry oraz blizny.

Czym są pryszcze?

Pryszcze są szpecącymi znakami na skórze, które potrafią swędzić, boleć, męczyć. Czasami znikają szybko, czasem trzeba się z nimi męczyć przez długie miesiące. Pryszcze są rodzajem zmiany chorobowej skóry, którą należy leczyć dermatologicznie i kosmetycznie. Czasami jednak wystarczy kilka prostych metod, aby pryszcze, nieciekawe zmiany skórne, zniknęły: mycie twarzy, czyli codzienna higiena, rezygnacja z wyciskania pryszczy, unikanie pudrowania pryszczy, bo jest to tylko tuszowanie problemu, stosowanie dobrej diety, czyli rezygnacja z ostrych przypraw i alkoholu, oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – może być manualne lub laserowe.

Gdzie pojawiają się pryszcze?

Pryszcze pojawiają się na twarzy, szyi, ramionach, pod pachami, na plecach, dekolcie i na nogach. W innych miejscach są rzadkością. Pryszcze mogą być na powierzchni skóry lub podskórne. Te ostatnie wyglądają jak wielkie gule, męczące i drażniące. Jednym sposobem na pozbycie się pryszczy jest przemywanie twarzy sokiem z cytryny lub maseczka z drożdży.

Ile kosztuje zwalczanie pryszczy?

To zależy od metod: jeśli odwiedzamy co miesiąc kosmetyczkę, kupujemy całą serię kosmetyków, wybieramy się do lekarza dermatologa, kupujemy leki to koszt miesięcznej kuracji może wynieść nawet 300 złotych. Jest to całkiem spora kwota, ale uporczywy, ostry trądzik, musi sporo kosztować. Oszczędności mogą przedłużyć zwalczanie trądziku, a niewiele osób na to się godzi.

Czy pryszcze muszą zostać na całe życie?

Pryszcze nie muszą zostać na całe życie, można się ich pozbyć, walcząc z nimi systemowo i kompleksowo, łącząc higienę, dietę, leczenie u dermatologa (przy najbardziej zaawansowanych postaciach trądziku} oraz kosmetyczki. Walka z pryszczami kosztuje, ale każdy chce wyglądać dobrze i nie mieć na twarzy pryszczy i krostek.

Odpowiednia dieta bywa kluczowa: nabiał, orzechy, skorupiaki, jodowana sól, alkohol, przetworzone mięso oraz słodycze – takie produkty mogą działać uczulająco. Korzystne są na pewno szpinak, mięta, sok jabłkowy, marchewka, ogórek, kapusta, seler, mango i awokado. Te produkty można spożywać bez najmniejszych obaw, wiedząc, że poprawią one wygląd cery i są źródłem wielu dobrych substancji.

Picie alkoholu zwiększa ilość hormonów powodujących trądzik, dlatego należy zrezygnować z picia alkoholu aż do zakończenia leczenia tej przypadłości.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że dieta wcale nie ma wpływu na trądzik, że to, co jemy jest obojętne. Biorąc pod uwagę składniki odżywcze nie jest to prawdą, a dobre jedzenie wpływa i na cerę, i na ogólną kondycję każdego człowieka.

Podsumowując, Chociaż pryszcze i trądzik nie są chorobą to jednak należy podejść systemowo do ich zwalczania. Wpływają one na wygląd i psychikę – nastolatek walczący z pryszczami czuje się źle, odsuwa się od rówieśników, unika kolegów i koleżanek ze szkoły. Dlatego warto wspomagać dzieci i nastolatki w walce z tą przypadłością. Może ona powodować duży dyskomfort psychiczny i przyczyniać się do problemów społecznych. A przecież pryszcze i trądzik to zjawisko przejściowe. Rodzice nastolatków powinni czytać książki, gazety, portale internetowe poświęcone tej właśnie przypadłości. Nie można pozwolić, aby trądzik zawładnął życiem dzieci i wpłynął na funkcjonowanie ich rodziców.

Pryszcze to sprawa błaha, jednak mogąca utrudnić życie i zmienić je niemal w piekło, trądzik potrafi być bolesny, szpecący i dręczący. Gdy pojawia się na plecach to trudno spać, a na dekolcie szpeci, cera usiana pryszczami nie jest atrakcyjna, a tuszowanie krostek pudrem i podkładem jest doraźnym rozwiązaniem. Przysłania, lecz nie rozwiązuje problemu raz na zawsze. Tylko kosmetyka, higiena i leczenie pozwalają pozbyć się pryszczy. Systematyczność, staranność oraz konsekwencja są pomocne nie tylko w zwalczaniu trądziku.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

2 komentarze

  1. Potwierdzam słowa, że odpowiednia dieta bywa kluczowa. 🙂 Sam dopiero po odstawieniu nabiału i przetworzonej żywności mogłem zauważyć poprawę, której nie dawały nawet drogie maści od dermatologa.

  2. Ja walkę z pryszczami zacząłem od wizyty u dermatologa. A ona powiedziała mi jasno, że walczyć będziemy od dwóch stron, a więc od wewnątrz i od zewnątrz. Dieta bardzo mi pomogła. Także chwalę sobie ten sposób. Ale poza dietą stosowałem przepisane do smarowania na twarz retinoidy oraz na noc kremy z kwasami. Chyba najlepsze rozwiązanie. Jestem już po 3 miesiącach i skóra wygląda nie do poznania. Do diety włączyłem wiele ważnych witamin, choćby cynk. Dodatkowo miałam jego stałą suplementację tabletkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *