Tabletki antykoncepcyjne a trądzik

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają na trądzik?

Trądzik jest dokuczliwy, ale można go zwalczyć różnymi metodami. Lekarze odkryli, że tabletki antykoncepcyjne mogą mieć zbawienne działanie na cerę trądzikową.

Warto zatem skorzystać z porad lekarskich i zająć się kurowaniem trądziku. Jeśli inne środki zawiodą, ostatecznie można spróbować tabletki antykoncepcyjne.

W jaki sposób pomagają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne wpływają na obniżenie poziomu estrogenów, które przyczyniają się do powstawania trądziku. Przed podjęciem terapii hormonalnej trzeba poznać korzyści oraz skutki stosowania tego rodzaju leków. Nie można samodzielnie stosować leków na trądzik, trzeba porozmawiać z lekarzem, przeprowadzić badania i dopiero wtedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne na trądzik. Lekarze wcale nie śpieszą się z przepisywaniem takich tabletek pacjentkom. Najpierw starają się stosować inne środki, dopiero, gdy trądzik nie mija sięgają po pigułki antykoncepcyjne.

Dermatolodzy najczęściej przepisują początkowo leki na skórę, takie jak retinoidy lub nadtlenek benzoilu, w dalszej kolejności mogą także dodać do terapii antybiotyki doustne. Dopiero jeśli te metody (na przykład stosowanie retinoidów) okażą się nieskuteczne na trądzik pacjentki, można rozważać zastosowanie środków antykoncepcyjnych. Tabletki antykoncepcyjne mają silny wpływ na produkowanie sebum, czyli tłustej warstwy na skórze. Poprawiają wygląd skóry i sprawiają, że jest bardziej sucha, ale zdrowsza, z mniejszą ilością krostek i gładsza.

Jak długo trzeba stosować tabletki antykoncepcyjne na trądzik?

Tabletki antykoncepcyjne stosuje się około 2-4 miesięcy, nie krócej. Dopiero po takim czasie można mówić o efektach leczenia trądziku i wygładzeniu cery.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. W moim przypadku tabletki zostały przypisane właśnie po nieskutecznym leczeniu innymi metodami. Jego objawy zmniejszyły się drastycznie! Byłam zaskoczona, że tak bardzo mi to pomogło. Ale wciąż jeszcze nie mam idealnej cery. Strach to odstawić, a stosuję już kilka lat. Czy jest ktoś, kto odstawiał tabletki? Na przykład planując ciążę? Jak reagowała skóra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *