Trądzik Bliznowcowy – Rodzaj Trądziku

Trądzik Bliznowcowy
Trądzik Bliznowcowy

Trądzik Bliznowcowy

Trądzik powstaje, gdy martwe komórki i łój zablokują pory skóry. Tworzą się pryszcze i zaczerwienienia. Trądzik ma podłoże genetyczne, czyli jeśli dziadkowie lub rodzice w młodości mieli trądzik to ich wnuki i dzieci również będą zmagały się z tą przykrą i bardzo szpecącą dolegliwością.

Trądzik bliznowcowy pojawia się wtedy, gdy zamykają się gruczoły łojowe, a skóra rogowacieje. Gruczoł łojowy rozciąga się, ponieważ gromadzi się w nim wydzielina i bakterie, powstaje ropa i stan zapalny. Efektem są blizny, które trudno usunąć i które są szpecące. W powstawaniu trądziku bliznowcowego ważną rolę odgrywają hormony i tym razem są to androgeny.

Bliznowce mogą tworzyć narośle lub prowadzić do łysienia, gdy pojawią się na skórze głowy. Ważne jest, aby leczenie rozpocząć jak najszybciej i nie odkładać go na później.

Objawy trądziku bliznowcowego nasilają silne pocenie się, miesiączka, tabletki antykoncepcyjne, stosowanie pudrów i podkładów. Leczenie trądziku jest długotrwałe i żmudne. Pomocne jest podawanie antybiotyków, tetracyklin. Jest to proces trwający czasem wiele tygodni, a czasem nawet rok. Oprócz leków należy stosować maści, kremy i żele. Mogą to być erytromycyna, klindamycyna, minocyklina. Dodatkowo leczenie wspomaga stosowanie witamin PP, B2, C, ale co najmniej przez pół roku. Należy unikać witaminy B12, ponieważ wpływa ona na wytwarzanie dużych ilości łoju.

Dodatkowo można stosować kriochirurgię i zabiegi w gabinecie kosmetycznym, które pomogą pozbyć się zmian skórnych. Regularne wizyty u dermatologa dopełnią całości leczenia. Niezbędne są cierpliwość, wytrwałość i higiena.

Trądzik bliznowcowy jest dokuczliwą formą trądziku, ale można go wyleczyć stosując się do zalecenia lekarza i systematycznie stosując antybiotyki oraz kosmetyki.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

2 komentarze

  1. Czy aby na pewno należy unikać witaminy B12? Przeszedłem niedawno na wegetarianizm i jestem niemalże pewny, że jej suplementacja jest w moim przypadku konieczna. Inni przyjmują ją wraz z mięsem. Wpływa ona na krew, ale czy rzeczywiście na trądzik? Testował ktoś odstawienie jej?

  2. Nataniel, ja używam complex, gdzie występuje również witamina B12. Męczę się z trądzikiem już długi czas, oczywiście stosuję terapię antybiotykową przy tym i widzę poprawę. Ale stosowanie tej witaminy nie przynosi mi żadnych większych wysypów. Nie sądzę, by to miało aż tak duży wpływ. Może mięso jest po prostu szkodliwe i w tej kwestii jest to rozumiane. Bo tu akurat jest prawda, że hormony i antybiotyki, jakie przyjmują zwierzęta w masowych hodowlach mogą powodować u wielu problemy skórne. Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *