Trądzik Grudkowy – Rodzaj Trądziku

Trądzik Grudkowy
Trądzik Grudkowy

Trądzik Grudkowy

Trądzik grudkowy pojawia się najczęściej u młodzieży w wieku 12-18 lat, czasem u dwudziestolatków, a znacznie rzadziej u osób po 30. roku życia. Na ten rodzaj trądziku cierpią zazwyczaj chłopcy, u dziewcząt jego przebieg jest znacznie łagodniejszy i nie powoduje aż tak znaczących problemów zdrowotnych, które są udziałem chłopców. Grudki potrafią być bolesne, a ich okolice są zazwyczaj zaczerwienione.

Trądzik grudkowy charakteryzuje się tym, że na skórze twarzy pojawiają się grudki wypełnione stałą substancją. Grudki występują zazwyczaj w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, tam, gdzie skóra jest najbardziej tłusta i podatna na pojawianie się takich zmian skórnych. Nieraz grudki mogą przerodzić się w krosty albo w guzy, przetoki i przerosty. W tym ostatnim przypadku trądzik grudkowy przekształca się w trądzik ropny (ropowiczy), czyli stan ciężki wymagający leczenia hormonalnego i stałej opieki lekarskiej.

Trądzik grudkowy wymaga oczyszczania cery i stosowania odpowiednich specyfików kosmetycznych, a w cięższych przypadkach leków. Niezbędne jest stosowanie maści, żeli, kremów typowych dla leczenia trądziku. Nie można stosować zwyczajnych kosmetyków, tradycyjnego mydła i myć twarzy wodą z kranu. Należy również zrezygnować z mleka, masła, ostrych przypraw i cukru.

Grudek nie wolno wyciskać ani przekłuwać igłą, ponieważ prowadzi to do bliznowacenia i trwałego oszpecenia cery. Jeśli zmiany są pojedyncze to stosuje się leczenie miejscowe.

Najbardziej rozpowszechniony jest trądzik grudkowo-krostkowy, czyli połączenie grudek, krostek i zaskórników. Czysta postać trądziku grudkowego jest znacznie rzadziej obserwowana.

Podsumowując, trądzik grudkowy jest jednym z rodzajów trądziku. Jego leczenie wymaga przestrzegania zaleceń lekarza dermatologa, wizyt u kosmetyczki, właściwej diety oraz odpowiednich specyfików kosmetycznych. Przy połączeniu tych wszystkich działań można osiągnąć sukces w kurowaniu trądziku grudkowego.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *