Trądzik Młodzieńczy Leczenie

Trądzik młodzieńczy leczenie
Trądzik młodzieńczy leczenie

Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem dotykającym co raz więcej młodych ludzi. Choroba rozwija się w wyniku zapalenia mieszków łojowo-włosowych powodowanym przez drobnoustroje chorobotwórcze. Patogeneza trądziku młodzieńczego jest taka, że w okresie dojrzewania naturalnie zwiększająca się produkcja łoju pociąga za sobą zaczopowanie ujścia mieszka łojowo-włosowego. W wyniku tego wciąż produkowany łój nie może wydostać się na zewnątrz i gromadzi się wewnątrz mieszka powodując jego obrzęk. W zalegającym gęstym łoju zaczynają namnażać się bakterie wywołując stan zapalny, czyli zaczerwienienie, obrzęk skóry w okolicy zmienionego chorobowo mieszka i bolesność. W końcu bardzo obrzęknięty mieszek w wyniku zwiększenia ciśnienia w jego wnętrzu pęka, łój z ropą wypływa na zewnątrz, a w miejscu zmiany pozostaje otwór, który z czasem zostaje zasklepiony tkanką łączną, tworząc bliznę.

Ile trwa trądzik młodzieńczy? Nikt nie wie dokładnie jak długo będzie trwać trądzik. Każda osoba ma inaczej. Wiele osób uważa, że ich trądzik się poprawił a nawet zniknął w późniejszym wieku. Dla innych trądzik się otrzymywał również w wieku dorosłym.

Leczenie trądziku młodzieńczego polega na miejscowym stosowaniu antybiotyków z grupy tetracyklin, maści witaminowych skupiających się na retinoidach, nadtlenku benzoilu i kwasu azelainowym. Jeśli leki stosowane miejscowo nie przyniosą pożądanych efektów, wchodzi się z leczeniem ogólnym. Terapia antybiotykami jest w leczeniu trądziku młodzieńczego długotrwała, bo zwykle musi trwać około trzy miesiące, a i tak nie daje pełnej gwarancji wyleczenie. Często nawracając zmiany trądzikowe wymagają poszukiwania nowych kombinacji podawanych antybiotyków, a to z kolei podnosi ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ich podawania. Po uzyskaniu poprawy stanu mieszków łojowo-włosowych, podtrzymuje się leczenie miejscowo stosując maści retinoidowe aż do zakończenia okresu dojrzewania, wspomagając terapię naświetlaniami promieniowaniem czerwonym lub niebieskim.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

2 komentarze

  1. Mam 31 lat i dalej mam trądzik! Zaczęło się gdy miałam 12 lat, nie czyni mnie szczęśliwym kiedy pomyślę że zmagam się z tym już od ponad 20 lat. Jestem przekonany że spowodowany jest szalonymi hormonami. Używam żelu do stosowania miejscowego ze erytromycyny. Stosuje od zeszłego roku i działa całkiem dobrze.

  2. Mam 25 lat i też się męczę, choć okres dorastania już za mną. Winą są hormony, dlatego się tak mówi, że trądzik to domena osób dojrzewających. No niestety, ale nieprawda… Jestem kobietą i mi mocno pomogły tabletki antykoncepcyjne, jako te stabilizujące poziom hormonów w organizmie, ale odstawiłam tylko i znów wysyp. Masakra. Problemy czasem leżą o wiele głębiej. Sama szukam moich powodów. Czasem są to nietolerancje pokarmowe, warto sprawdzić swoją dietą, z pewnością wyrzucić śmieciowe jedzenie. Dwa to uczulające składy kosmetyków. Naturalność stosowania żeli, kremów itd to również ważna sprawa. I na sam koniec jelita – kiedyś mi ktoś powiedział, że ma znaczenie robienie regularnie lewatyw w celu oczyszczenia jelit, że to ma też znaczenie. I wszystkie te bakterie, które się potrafia tam gromadzić, a nie są dla nas dobre. Trądzik choć widoczny na skórze, czasem z samą skórą ma niewiele wspólnego. Aaaa! Jeszcze jedno – STRES! To jest w ogóle przełożenie na wszystkie choroby ciała. Warto spowolnić trochę.
    Powodzenia wszystkim życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *