Trądzik Odwrócony – Rodzaj Trądziku

Trądzik Odwrócony pod pachami
Trądzik Odwrócony pod pachami

Trądzik odwrócony występuje zazwyczaj w pachwinach lub okolicach narządów płciowych tzw. miejscach wyprzeniowych. Choroba jest bardzo często zaniedbywana ze względu na wstyd spowodowany koniecznością pójścia do lekarza. Warto jednak pamiętać, że im później zdiagnozowana choroba, tym gorzej jest ją wyleczyć i bardzo często pozostają jedynie ciężkie zabiegi chirurgiczne. Nieleczona prowadzi do głębokich blizn, które niekiedy udaje się usunąć jedynie wycinając fragmenty skóry.

Na chorobę tą chorują zazwyczaj osoby otyłe oraz palące. Nieleczona może prowadzić do anemii, niewydolności nerek czy posocznicy, a także obrzęków narządów płciowych. Choroba rozwija się zazwyczaj w trzech stopniach, pierwsze to pojawienie się jednego lub kilku ropni, w drugiej oprócz ropni pojawiają się również bliznowacenia oraz wytworzenie przetok, trzecia faza występuje, gdy przetoki połączone są między sobą i zajmują duży obszar na ciele.

Leczenie chirurgiczne jest najskuteczniejsze, należy wyciąć zmiany gdy są w najłagodniejszym stopniu, wtedy uniknie się trudniejszych operacji czy rekonstrukcji skóry. Chirurgicznie wycina się już zgrubienia wyczuwane palcem lub stwierdzone poprzez oględziny. Zazwyczaj wycina się je z pełną grubością tkani podskórnej oraz marginesem ok 1,5 cm. Zabieg wykonuje się najczęściej skalpelem. Przy bardzo wczesnej fazie choroby można stosować doustne leki na trądzik takie jak np Acnezine, działa od wewnątrz, zawiera witaminy a efekty widoczne są już po kilku tygodniach kuracji.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *