Trądzik po Trzydziestce
Stereotypowo przyjęło się, że trądzik jest przypadłością ludzi młodych, między 13 a 20 rokiem życia. Tymczasem coraz częściej na trądzik cierpią osoby mające 25-35 lat. Dlaczego tak się dzieje i jak wyleczyć ten problem? O tym napiszemy w tym tekście.
Brzydka twarz trądziku
Trądzik odbiera urodę i szpeci. Coraz więcej osób walczy nie z pojedynczymi pryszczami, lecz z całymi skupiskami trądziku. Rozlanymi, czerwonymi, czasem bolesnymi. Występują w okolicy czoła, oczu oraz ust, czasem na dekolcie i ramionach.
U kobiet powstają jako efekt opalania się, ale nie tylko. Nie jest to choroba zakaźna, w żaden sposób nie można się nim zarazić, nie nabawimy się go u fryzjera lub kosmetyczki. Jedna bakteria w skórze odpowiada za wyzwolenie się trądziku. Gronkowiec złocisty jest patogenny, jest w wtórnych wykwitach trądzikowych, ale jego rola jest często demonizowana.
Jak leczyć trądzik?
Najpierw odwiedzić lekarza, a później kosmetyczkę. Oczyszczanie skóry jest bezcenne. Doświadczona kosmetyczka dobrze oczyści skórę i wspomoże leczenie trądziku. Można wykonać peeling mechaniczny, peeling kawitacyjny, czyli jet peel – jest to wypłukiwanie zanieczyszczeń solą fizjologiczną pod ciśnieniem.
Spora grupa osób po trzydziestce cierpi na trądzik różowaty. Występuje on w postaci czerwonych plam na twarzy, szyi oraz dekolcie. Wygląda bardzo nieciekawie, dlatego każda osoba stara się go pozbyć. Skórę należy traktować delikatnie, subtelnie osuszać ją ręcznikiem, stosować odpowiednie kosmetyki.
Panom zaleca się stosowanie maszynki elektrycznej, a nie jednorazówek, do tego łagodne balsamy po goleniu. Alkohol, kwas salicylowy i olejek eukaliptusowy podrażniają skórę i nie działają na nią dobrze. Trądzik różowaty może być efektem leków na nadciśnienie lub maści zawierających kortykoidy.
Po czterdziestce także możliwe jest pojawienie się trądziku. Podsumowując ten wątek, najpierw dbamy o higienę twarzy, później oczyszczamy cerę u kosmetyczki, a gdy zmiany są intensywne idziemy do lekarza i przyjmujemy przepisane leki.
Trądzik nie jest chorobą osób młodych, lecz schorzeniem całego społeczeństwa, może on dotknąć ludzi w każdym wieku i utrudniać im funkcjonowanie, jednak możliwe jest jego wyleczenie. Dermatolog estetyczny może zastosować mikronakłuwanie, peeling lub wypełnienie blizn kwasem hialuronowym albo też usuwanie trądziku laserem frakcyjnym.
Ile kosztuje leczenie trądziku?
W zależności od zastosowanej metody leczenie i zakup kosmetyków mogą kosztować od 100 do 300 złotych miesięcznie. Gdy zastosujemy laser to wówczas ceny kompletu zabiegów mogą osiągnąć nawet 3 tysiące złotych miesięcznie. Możliwe jest stosowanie tańszych środków domowych: parówek ziołowych, maseczki aspirynowej oraz maseczki z białka z cytryną – koszty w przypadku zabiegów domowych są groszowe, a efekty mogą być dobre – oczywiście pod warunkiem systematyczności i poważnego podejścia do zabiegów.
Nie wiem, czy to przez brak pieniędzy, czy z samego faktu chęci spróbowania najpierw samemu – zdecydowałem się na domowe sposoby. Do tego dołożyłem preparat od dermatologa, gdzie cena była stosunkowo niska – 30? Może 20zł. Nazywał się Differin. Do tego regularne parówki, peelingi, tonik z nagietka, maseczki z glinki, mycie twarzy mydłami z naturalnych olejków. Jestem bardzo oj bardzo zadowolony. Leczenie trądziku brzmi, jak luksus dla bogatych, ale niech nikt się nie załamuje. Szansa jak widać jest. Pozdrawiam!