Trądzik pospolity przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik pospolity jest schorzeniem typowym dla wieku młodzieńczego. Nastolatki, widząc kolejnego pryszcza na nosie, wpadają w czarną rozpacz – starają się pozbyć niechcianej i wątpliwej „ozdoby”, nakładają na nią tony pudru i tuszują problem z całej siły, czasem nawet stosują podkład i puder jednocześnie, podrażniając twarz i pogarszając sytuację. Tymczasem nie tędy droga – trądzik pospolity jest schorzeniem w pełni uleczalnym, jednak kuracja wymaga systematyczności oraz czasu, a puder jedynie podrażni zmęczoną cerę, tuszując problemy jedynie przez krótką chwilę.
Trądzik pospolity – nie musi być utrapieniem i doprowadzać do łez – odpowiednia higiena, konsekwencja, wytrwałość i odejdzie on do przeszłości. Z trądziku pospolitego się wyrasta, ale proces wyrastania zajmuje trochę czasu. Tłusta cera dojrzewającego nastolatka sprzyja wykwitaniu wyprysków i stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych w okresie pokwitania sprawia, że pryszcze i zaskórniki kwitną na cerze młodego człowieka niczym kwiaty na łące. Jednak, chociaż wygląda nieciekawie, trądzik pospolity tragedią nie jest. Nie wolno tylko drapać i wyciskać krostek, bo to raczej doprowadzi do ich rozsiania po całej twarzy, a nawet karku i szyi. Dlatego trądzik pospolity należy zostawić w spokoju – nie wyciskać, nie rozdrapywać, nie pudrować. To wszystko raczej spotęguje pojawianie się krostek i ich rozrost.
Trądzik pojawia się u młodych ludzi, ale – jak pokazują badania – około 80 procent nastolatków ma genetyczne predyspozycje do pojawiania się takiego problemu. Co zatem robić? Poddać się i z rozpaczą patrzeć w lustro? Nakładać tony podkładu? Zdecydowanie nie. Właściwa higiena oraz używanie właściwych preparatów, a w przypadkach natężonego trądziku, kontakt z lekarzem-dermatologiem. To na pewno pomoże każdemu człowiekowi w walce z tym przykrym i nader męczącym problemem. W uzasadnionych przypadkach lekarz przepisze preparat hormonalny i w ten sposób pomoże zwalczyć taki problem. Mogą to być antybiotyki, retinoidy lub – wspomniane wcześniej – środki antykoncepcyjne, które dobrze wpływają na trądzik i skutecznie go leczą.
Trądzik pospolity – ma kilka faz: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy oraz trądzik skupiony. Ta ostatnia faza jest szczególnie uciążliwa, ponieważ objawia się guzkami i ropniami na twarzy oraz klatce piersiowej, jest możliwa do wyleczenia, ale po zagojeniu pozostawia brzydkie blizny. Z takimi bliznami człowiek zostaje do końca życia.
Specjaliści rekomendują również stosowanie odpowiedniej diety. Mleko, lody, śmietana oraz egzotyczne owoce mogą potęgować trądzik pospolity, dlatego znacznie lepiej rezygnować z takich pokarmów. Spożywanie warzyw i owoców typowych dla Polski jest bezpieczne i rekomendowane. Lekarze zabraniają szorowania skóry mydłami i żelami, skórę z trądzikiem pospolitym myje się delikatnie i hipoalergicznym, bezzapachowym mydłem. Nakłada się odpowiednie maści, ale wyłącznie te rekomendowane do cery trądzikowej i rozwiązującej problem, można stosować maseczki oraz parówki. Wszystko jednak rozsądnie, nie w nadmiarze, a w przypadku wątpliwości, po konsultacji z lekarzem-dermatologiem.
ja z pryszczami borykałem się bardzo długo, aż trafiłem na tę stronkę acnegone.pl tam znalazłem te tabletki o których tu piszą, nonacne, zdziwiła mnie ich skuteczność, działają bardzo dobrze i na efekty nie trzeba długo czekać, mi już po 2 tygodniach zauważalnie poprawił się stan skóry, naprawdę polecam 🙂
Nonacne? Ja stosowałam tabletki Visaxinum, nie wiem na ile podobny jest skład obu tych preparatów, ale nawet mi pomagały. Czasem tak się mówi, że te suplementy nie pomagają, ale to zbyt uogólnione stwierdzenie. Moim zdaniem jest tak, że należy czytać składy i orientować się, na ile to pomaga, a na ile nie. Ja sobie chwalę. Jeśli Nonacne jest złożone z mieszanki odpowiednich witamin, cynku, albo ziół to jest szansa, że naprawdę pomoże. Od zewnątrz też trzeba atakować trądzik pospolity!