Trądzik różowaty » jakie są przyczyny?

Trądzik różowaty przyczyny
Trądzik różowaty przyczyny

Trądzik różowaty to wbrew obiegowej opinii poważna choroba skóry. Twierdzi się czasem, że to jedynie kwestia wyglądu i estetyki, ale trądzik różowaty ma także negatywny wpływ na zdrowie np. na stan oczu, wywołując ich choroby. Głównie pojawia się w środkowej części twarzy i wywołuje rumień, a następnie krostki i grudki.

Trądzik różowaty ma swoje miejsce w medycynie i zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych. Dotyczy około 10% populacji, więc to dość powszechny problem. Nie wszyscy jednak muszą się nim martwić, bo częściej narażone są na niego osoby z jasną karnacją i z cerą naczynkową. Częściej występuje także u kobiet, ale u mężczyzn ma zazwyczaj cięższy przebieg.

Zazwyczaj trądzik różowaty spowodowany jest ekspozycją na słońce i stresem. Istnieje jednak wiele innych przyczyn tego problemu. Wielu z nich nie jesteśmy w stanie także dopilnować. Schorzenia skóry są ciężkie do wyleczenia, a zwłaszcza trądzik różowaty. Przyczyny także są liczne.

Trądzik różowaty może być spowodowany spożywaniem ciężkostrawnych posiłków oraz alkoholu. Podobnie jak inne odmiany trądziku, różowaty może być więc spowodowany nieodpowiednią dietą. Cierpiąc na trądzik należy uważać także na spożywanie cukrów i słodyczy, zwłaszcza czekolady, a także napojów gazowanych czy nabiału. Zwłaszcza ten ostatni może się mocno przyczyniać do powstawania grudek i krostek w przebiegu trądziku różowatego.

Ten problem może powstać także w wyniku spożywania dużych dawek witaminy B6 i B12 oraz w momencie korzystania z sauny czy basenów z chlorowaną wodą. Poza chlorem szkodliwe są także bakterie znajdujące się w wodzie, bo trądzik różowaty może być spowodowany bakteriami i wirusami. Jak widać więc nie na wszystkie z przyczyn mamy bezpośredni wpływ i nie wszystkie możemy kontrolować.

Przyczynami trądziku różowatego mogą być także:

 • palenie papierosów i zażywanie narkotyków,

 • częste zaburzenia miesiączkowania,

 • wszelkiego rodzaju choroby tarczycy,

 • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu,

 • stosowanie zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy,

 • częste występowanie opryszczki wargowej,

 • działanie promieniowania UV,

 • łojotok lub nieprawidłowy skład łoju,

 • różnego rodzaju choroby układu pokarmowego,

 • zaburzenia trawienia w tym np. nietolerancja pokarmowa.

Często za występowanie trądziku różowatego odpowiedzialne są także geny. Nie jest to bardzo powszechne, ale jeśli w rodzinie mamy kogoś kto cierpi na tą odmianę trądziku, wtedy także możemy być na niego bardziej podatni.  W trądzik różowaty przekształcić mogą się pajączki.

Trądzik różowaty leczy się zewnętrznie (miejscowo), doustnie albo przed odpowiedni dobór dermokosmetyków.

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się poniższe substancje:

 • metronidazol,

 • kwas azelainowy,

 • nadtlenek benzoilu,

 • sulfacetamid sodowy.

Oczywiście zaleca się także leczenie trądziku poprzez pozbycie się przyczyn. Zmianę diety na zdrowszą, lecząc niedokwaśność soku żołądkowego czy zaburzenia hormonalne.

W przypadku trądziku różowatego ciężko jest jednak osiągnąć całkowite wyleczenie i poprawę stanu skóry.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

 1. Całe dzieciństwo trenowałam na basenach, chodziłam przy tym do saun, jacuzzi itd. Jak się pojawił u mnie problem z trądzikiem różowatym, to nikt nie traktował mnie poważnie. Raczej zrzucano winę na zwykłe zaczerwienienie, które „minie”. Dopiero po długim czasie namawiania rodziców na zapisanie mnie do lekarza, prawda wyszła na jaw. I tak. U mnie to było od zbyt częstego przebywania w chlorowanej wodzie. Ciężko było z tym walczyć, ale dałam rade. Wszystkim życzę powodzenia!!! To jest poważny problem i trzeba z nim walczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *