Trądzik Różowaty Leczenie

Trądzik Różowaty
Trądzik Różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłym i mocno uprzykrzającym życie schorzeniem dotykającym głównie skórę twarzy. Jego charakterystyczną cechą są naprzemienne nawroty i ustępowanie choroby. Choroba dotyka zazwyczaj osoby po 30 roku życia, objawiając się w postaci ciągle pojawiających się i znikających zaczerwienień na policzkach, nosie, brodzie lub czole. W niektórych przypadkach trądzik różowaty może dotknąć także szyję, klatkę piersiową, skórę głowy lub uszy.

Wraz z upływem czasu zaczerwienienia stają się coraz bardziej wyraźne i uporczywe, a na skórze mogą być także widoczne naczynka krwionośne. Nieleczone guzki i zmiany skórne często rozwijają się dalej, a w najcięższych przypadkach może dojść do obrzęku nosa, na którym z powodu nadmiaru tkanki skórnej pojawiają się duże narośle. U wielu osób choroba atakuje także skórę wokół oczu, tworząc bolesne, wodniste lub nabiegłe krwią zmiany.

Chociaż trądzik różowaty może dotknąć kogokolwiek, to jednak do grupy największego ryzyka należą osoby o jasnej karnacji z tendencją do czerwienienia się i rumieńców. Schorzenie to częściej diagnozuje się u kobiet, jednakże to u mężczyzn obserwuje się najcięższe objawy – być może dlatego, że często zwlekają oni z wizytą u lekarza aż do momentu, gdy choroba osiągnie zaawansowane stadium.

Na trądzik różowaty nie ma lekarstwa, a jego przyczyny nie są znane, to jednak dzięki terapii medycznej można skutecznie kontrolować lub zniwelować przykre skutki choroby. Należy pamiętać o tym, że trądzik różowaty może przybierać różne formy u różnych pacjentów, dlatego też rodzaj terapii i innych środków powinien być starannie dobrany do każdego indywidualnego przypadku.

Kluczem do skutecznej walki z trądzikiem różowatym jest poddanie się terapii długookresowej opracowanej przez dermatologa, a także unikanie czynników, które mogą pogorszyć stan pacjenta, jak również odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie specjalnie dobranych preparatów.

Trądzik Różowaty Objawy?

Jak już wspomniano, trądzik różowaty może przebiegać u każdego pacjenta w inny sposób, dlatego u większości z nich obserwuje się raczej część, niż wszystkie potencjalne symptomy choroby. Jednakże zdaniem specjalistów, trądzik różowaty zawsze niesie ze sobą przynajmniej jeden z niżej opisanych podstawowych objawów, a czasem także przeróżne objawy wtórne.

Podstawowe objawy trądziku różowatego

  • Zaczerwienienie – Wiele osób cierpiących na trądzik różowaty w przeszłości doświadczało częstych zaczerwienień lub rumieńców. Symptomy te naprzemiennie pojawiają się i znikają i często są najwcześniejszym objawem choroby.
  • Trwałe zarumienienie – Utrzymujące się stale rumieńce, przypominające zwykłe zaczerwienienie się lub poparzenie słoneczne, są najczęstszą oznaką trądziku różowatego.
  • Guzki i krosty – Często również dochodzi do pojawienia się niewielkich, czerwonych, twardych guzków lub krost stale wypełnionych ropą. Chociaż mogą one przypominać zwykłe wypryski, to należy zwrócić uwagę na brak zaskórników i możliwe występowanie uczucia pieczenia lub szczypania.
  • Widoczne naczynka krwionośne – U wielu osób cierpiących na trądzik różowaty obserwuje się widoczne na skórze naczynka krwionośne.

 

Inne możliwe oznaki i symptomy trądziku różowatego

    • Podrażnienie oczu – Wiele osób chorujących na trądzik różowaty skarży się na podrażnienie oczu i pojawienie się wodnistych lub przekrwionych zmian zwanych ocznym trądzikiem różowatym. Ponadto czasem zdarza się, że zaczerwienienie i opuchlizna dotyczy również powiek. W najcięższych nieleczonych przypadkach choroba może prowadzić nawet do uszkodzenia rogówki i utraty wzroku.
  • Pieczenie i szczypanie – Na skórze twarzy często odczuwalne jest pieczenie i wrażenie szczypania. Czasami obserwuje się także uczucie swędzenia lub ucisku.
  • Suchość skóry – Często zdarza się, iż środkowa część twarzy jest szorstka, a przez to wydaje się być bardzo przesuszona.
  • Łuszczyca – Może także dojść do rozwoju czerwonych plam zwanych łuszczycą. Zmiany te powstają bez wpływu na otaczającą je skórę.
  • Zgrubienia skóry – Często zdarza się, że na skórze – zwłaszcza na nosie – mogą pojawić się zgrubienia spowodowane przerostem tkanki. Przypadłość ta, nazywana guzowatością lub trądzikiem różowatym nosa, dotyka częściej mężczyzn niż kobiet.
  • Obrzęk – Obrzęk twarzy, zwany odmą, może towarzyszyć innym objawom trądziku różowatego albo stanowić niezależny symptom.
  • Objawy występujące poza twarzą – Objawy trądziku różowatego mogą także rozwijać się poza skórą twarzy, najczęściej obejmując szyję, klatkę piersiową, skórę głowy lub uszy.

 

Pielęgnacja skóry a Trądzik Różowaty

Pacjenci powinni konsultować się z dermatologiem w celu dobrania rodzaju pielęgnacji odpowiedniego dla danego typu trądziku różowatego. Należy bowiem pamiętać, iż staranna, delikatna pielęgnacja również pomaga łagodzić objawy choroby.

Do oczyszczania twarzy zaleca się stosowanie łagodnych i niedrażniących preparatów, spłukiwanie ich letnią wodą i osuszanie suchym, grubym bawełnianym ręcznikiem. Pamiętaj, aby nigdy nie pocierać i szarpać skóry ani nie używać szorstkich ręczników.

Co warte zapamiętania, pacjenci powinni stosować niedrażniące produkty do pielęgnacji skóry zgodnie z potrzebami skóry, a także preparaty chroniące przed słońcem o filtrze 15 lub wyższym.

Można również używać odpowiednio dobranych kosmetyków, aby ukryć szpecące zmiany spowodowane trądzikiem różowatym. Aby zniwelować zaczerwienienia, zaleca się stosowanie zielonego makijażu bądź podkładu o zabarwieniu zielonkawym. Następnie można nałożyć podkład o odcieniu zbliżonym do skóry, lekko wpadającym w naturalną żółć. Należy pamiętać przy tym, aby unikać kosmetyków o barwie różowej lub pomarańczowej.

Identyfikacja indywidualnych czynników wywołujących trądzik różowaty

W połączeniu z terapią medyczną, pacjenci cierpiący na trądzik różowaty mogą znacząco ograniczać ryzyko nawrotu choroby poprzez unikanie nawyków i czynników środowiskowych, które wywołują stany zapalne lub pogarszają stan skóry pacjenta. Rozpoznanie tych czynników jest procesem indywidualnym, ponieważ jak już wspomniano, przyczyny wywołujące stany zapalne u jednej osoby mogą być neutralne dla innej.

Poniżej prezentujemy listę często występujących czynników wywołujących trądzik różowaty, które mogą pojawiać się w różnych indywidualnych przypadkach. Lista nie zawiera wszystkiego, co może powodować stany zapalne, ale może być bardzo pomocna przy ustalaniu czynników wywołujących chorobę u danej osoby. Osobom cierpiącym na trądzik różowaty szczególnie zaleca się prowadzenie dziennika codziennych czynności i wydarzeń, a następnie porównanie ich z każdym nawrotem stanów zapalnych.

Pielęgnacja skóry i odpowiednie kosmetyki

Zrównoważona, delikatna pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiedniego makijażu może w wyraźny sposób kontrolować przebieg choroby i poprawić wygląd skóry. Kluczową zasadą jest bowiem wybieranie takich produktów i sposobów pielęgnacji, które ograniczają podrażnienie skóry. Dobra rada: wybieraj kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej lub do skóry z trądzikiem różowatym – a także unikaj wszystkich preparatów, które powodują wrażenie szczypania, pieczenia lub wywołują podrażnienia skóry.

Co jest warte uwagi, według wyników ogólnonarodowego badania, 40 % pacjentów stwierdziło, iż niektóre produkty pielęgnacyjne pogorszyły ich stan, a u 26 % osób pewne produkty wywołały stany zapalne trądziku różowatego. Aby uniknąć podrażnień, przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry bądź kosmetyków do makijażu należy przestrzegać następujących wskazówek:

Obserwuj, co wywołuje częste podrażnienia trądzikowe. Według badań przeprowadzonych przez National Rosacea Society, wielu pacjentów wymienia następujące składniki wywołujące podrażnienia: alkohol (66%), oczar wirginijski (30%), aromaty (30%), mentol (21%), mięta (14%) i olejek eukaliptusowy (13%). Większość respondentów stara się ponadto unikać czynników ściągających, złuszczających i innych produktów, których działanie może być zbyt agresywne dla skóry wrażliwej.

Najpierw przetestuj produkt. Przed nałożeniem produktu na twarz, wypróbuj go najpierw na małym kawałku skóry w niewidocznym miejscu, np. na szyi. Jeżeli skóra reaguje podrażnieniem, stanowczo nie używaj tego produktu i zapisz sobie jego skład. U różnych osób podrażnienia wywołują różne czynniki, dlatego kieruj się reakcją własnej skóry.

Używaj niewielkiej liczby produktów. Osoby z trądzikiem różowatym powinny rozważyć ograniczenie liczby produktów pielęgnacyjnych na rzecz preparatów wielofunkcyjnych.

Terapia medyczna trądziku różowatego

Z powodu złożonej natury trądziku różowatego, schorzenie to zostało podzielone na podtypy według grup symptomów często występujących razem, jednakże pacjenci mogą obserwować objawy należące do więcej niż jednego podtypu trądziku. Chociaż Twój lekarz dostosuje terapię do Twojego indywidualnego przypadku, to warianty leczenia są często oparte na standardowych podtypach i poziomie nasilenia choroby.

Warto też wiedzieć, że tak jak każda terapia medyczna, wyniki leczenia trądziku różowatego mogą być inne u różnych pacjentów. Kluczem do sukcesu jest jednak całkowite stosowanie się do zaleceń określonych w terapii i używanie leków w taki sposób, w jaki zalecił to lekarz. Koniecznie skonsultuj się z dermatologiem lub innym lekarzem, który dobierze sposób leczenia odpowiedni dla Twojego indywidualnego przypadku.

Podtyp 1: Rumieniowy

Podtyp 1 trądziku różowatego (rumieniowy z teleangiektazjami) charakteryzuje się obecnością stanów zapalnych i uporczywym zaczerwienieniem skóry. Mogą być także widoczne naczynka krwionośne, a bardzo powszechnym objawem jest ogólny dyskomfort skóry twarzy.

Ponieważ podtyp ten jest szczególnie trudny do wyleczenia, duże znaczenie ma identyfikacja i unikanie nawyków i czynników środowiskowych, które wywołują stany zapalne i podrażnienie skóry.

Stany zapalne, zaczerwienienia i widoczne naczynka krwionośne można spróbować ukryć pod makijażem, a dyskomfort twarzy może być łagodzony przez odpowiednią pielęgnację skóry.

Naczynka i ciężkie zaczerwienienia mogą być także zredukowane dzięki zabiegom laserowym lub intensywnej terapii światłem pulsacyjnym. Dla satysfakcjonujących efektów potrzeba zazwyczaj kilku sesji, a w przypadku nawrotów choroby mogą być konieczne także dodatkowe sesje podtrzymujące rezultaty. W szczególnych przypadkach rozległe stany zapalne mogą być łagodzone także dzięki zastosowaniu odpowiednich leków.

Podtyp 2: Guzkowo-krostkowy

Podtyp 2 trądziku różowatego (grudkowo-krostkowy) odznacza się trwałym zaczerwienieniem twarzy i przypominającymi zwykły trądzik grudkami i krostkami. Często postać grudkowa występuje po ustąpieniu objawów podtypu 1 albo przebiega z nim jednocześnie. Na szczęście opracowano wiele leków przeznaczonych do walki z tą powszechną postacią trądziku różowatego, które z powodzeniem mogą być długotrwale stosowane w celu przeciwdziałania nawrotom choroby.

Aby przejąć kontrolę nad rozwojem trądziku, w łagodnych i umiarkowanych przypadkach lekarze często przepisują doustną i miejscową terapię lekową, po której stosuje się samą długoterminową terapię miejscową w celu podtrzymania remisji choroby. W leczeniu trądziku różowatego opracowano także wersję terapii doustnej o ograniczonej odporności mikrobiologicznej – jak udowodniono, jest to leczenie bezpieczne i możliwe do stosowania przez długi czas.

Pacjenci, którzy nie reagują na tradycyjne leczenie mogą jakkolwiek otrzymać zalecenie stosowania większych dawek antybiotyków doustnych i innych leków.

Podtyp 3: Przerost tkanki skórnej

Podtyp 3 trądziku różowatego (przerostowy) charakteryzuje się przerostem i powiększeniem tkanki skórnej najczęściej w okolicy nosa. Jest to przypadłość najczęściej dotykająca mężczyzn. Chociaż lżejsze przypadki mogą być poddawane terapii lekowej, umiarkowane i ciężkie przypadki zazwyczaj wymagają interwencji chirurgicznej.

Dostępna jest szeroka gama zabiegów, w tym między innymi kriochirurgia, ablacja z wykorzystaniem fal radiowych, elektrochirurgiczne usuwanie metodą styczną, plastyka tkanek i przeszczep skóry. Chirurgia laserowa może być stosowana niczym nieinwazyjny skalpel, dzięki któremu można usunąć nadmiar tkanki i zrekonstruować nos, a następnie przeprowadzić dermabrazję.

Podtyp 4: Podrażnienie oczu

Podtyp 4 (oczny) trądziku różowatego może charakteryzować się dowolnym objawem występującym w okolicach oczu, włączając w to wodniste lub przekrwione zmiany, uczucie obecności ciała obcego, pieczenie lub szczypanie, suchość, swędzenie, wrażliwość na światło i niewyraźne widzenie. Symptomem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest występowanie w przeszłości jęczmienia na oku, jak również uczucie „suchości oka” lub powiek.

Leczenie łagodnego i umiarkowanego trądziku różowatego może polegać na zakraplaniu oczu, stosowaniu doustnych antybiotyków i codziennym oczyszczaniu rzęs przy pomocy mokrej ściereczki nasączonej szamponem dla dzieci. Cięższe przypadki powinny być zbadane przez lekarza okulistę, który może zalecić zabiegi okulistyczne, ponieważ ewentualne powikłania na powierzchni rogówki mogą się wiązać z utratą ostrości wzroku.

Oczyszczanie twarzy z trądzikiem różowatym

Delikatne oczyszczanie jest niezwykle ważne dla skóry z trądzikiem różowatym. Oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie pomaga usunąć nadmiar sebum, zanieczyszczenia środowiskowe, bakterie i inne mikroorganizmy, jak również pozostałości po preparatach do pielęgnacji skóry i resztki makijażu. To pierwszy krok, dzięki któremu załagodzimy podrażnienia i pomożemy skórze się zregenerować.

Wybór kosmetyku oczyszczającego

Aby uniknąć podrażnienia, zamiast gąbki lub pędzla do makijażu, rozprowadź kosmetyk palcami. Należy zwrócić uwagę na to, aby starannie dobierać żele oczyszczające w zależności od rodzaju skóry. Pamiętaj, że jeśli jesteś posiadaczem cery tłustej, najlepszą opcją będą preparaty niemydlane – zawierają one mniej niż 10% mydła, łatwo się spłukują i mają neutralne pH, zbliżone do naturalnego pH skóry.

  • Skóra sucha, normalna lub mieszana. Dostępna jest szeroka gama kosmetyków oczyszczających bez dodatku mydła, w tym szereg opcji opracowanych specjalnie dla skóry wrażliwej lub ze skłonnością do zaczerwienień.
  • Skóra bardzo sucha. Dla tego typu skóry idealne są kosmetyki o kremowej konsystencji, niepieniące się i bez dodatku mydła – preparaty te pozostawiają na skórze cienką warstwę ochronną, która pomaga skórze utrzymać wilgoć.
  • Skóra tłusta. Dla skóry bardzo tłustej odpowiednie są łagodne mydła, jednakże należy unikać szorowania twarzy. Nadmierny peeling lub zbyt mocne oczyszczanie może podrażniać skórę.

 

Porady kosmetyczne

Aby zminimalizować podrażnienia skóry, wypróbuj krok po kroku poniższy sposób delikatnego oczyszczania twarzy. Został on opracowany przez czołowych dermatologów specjalnie dla osób z trądzikiem różowatym.

Przy pomocy palców rozprowadź na twarzy preparat odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry. Unikaj stosowania ostrych szczoteczek lub gąbek do twarzy.

Spłucz kosmetyk letnią wodą. Zbyt gorąca lub zimna woda może powodować zaczerwienienie lub podrażnienie. Jeśli Twoją skórę podrażnia woda o jakiejkolwiek temperaturze, wypróbuj kojący krem do demakijażu, który możesz po prostu wytrzeć.

Delikatnie osusz twarz suchym, grubym bawełnianym ręcznikiem. Nie pocieraj skóry, ponieważ może to spowodować podrażnienia.

Jako że szczypanie najczęściej pojawia się wtedy, gdy skóra jest wilgotna, przed zastosowaniem leków miejscowych odczekaj 30 minut do całkowitego wyschnięcia skóry. Stopniowo skracaj czas oczekiwania, aż dojdziesz do odpowiedniego dla Twojej skóry momentu, gdy wrażenie szczypania już mija.

Po zastosowaniu leków miejscowych, odczekaj pięć do dziesięciu minut przed nałożeniem kremu nawilżającego, kremu do opalania lub makijażu.
Jeżeli masz trądzik różowaty oczny, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń lekarza co do sposobu przemywania oczu i stosowania lekarstw.

Dla mężczyzn: Porady dotyczące golenia skóry z trądzikiem różowatym

Golenie może stanowić wyjątkowe wyzwanie dla mężczyzn z trądzikiem różowatym. Oto co można zrobić, aby móc dokładniej ogolić skórę bez powodowania podrażnień.

  • Golenie – Aby uniknąć podrażnień wywoływanych przez tradycyjne maszynki do golenia, mężczyźni z trądzikiem różowatym mogą wybrać maszynę elektryczną.
  • Balsam – Unikaj kremów do golenia lub mleczek, które powodują pieczenie skóry.
  • Pielęgnacja po goleniu – Używaj balsamy i kremy nawilżające przeznaczone do stosowania po goleniu.

 

Ochrona przed słońcem i nawilżanie

Prawidłowa pielęgnacja skóry jest ważnym etapem w celu uspokojenia skóry dotkniętej trądzikiem różowatym. Pomaga ona także zminimalizować zaczerwienienia i podrażnienia wywołane chorobą. Pacjentom z trądzikiem różowatym zaleca się także codzienne korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej, w tym z balsamów. Oto co można zrobić, aby zadbać właściwie o swoją skórę.

Preparaty nawilżające

Zdaniem wielu dermatologów, balsamy pomagają zapobiegać podrażnieniom i uczuciu pieczenia, szczypania, swędzenia, które często towarzyszą trądzikowi różowatemu. Ważne jest bowiem, aby zbudować silną ochronną barierę nawilżającą, która zabezpiecza skórę przed zanieczyszczeniami i substancjami drażniącymi, mogącymi pogarszać kondycję wrażliwej skóry.

Dla osób cierpiących na trądzik różowaty opracowano specjalne preparaty nawilżające do twarzy. Zawierają one specjalnie wyselekcjonowane składniki kojące skórę i zapobiegające zaczerwienieniom wywoływanym przez podrażnienia. Preparaty te zawierają także często zielone neutralizatory, które poprawiają koloryt skóry i maskują zaczerwienienia.

Kremy do opalania

Pacjenci z trądzikiem różowatym powinni stosować kremy do opalania z filtrem 15 lub wyższym przez cały rok.

Codzienna ochrona przed słońcem jest koniecznością dla każdego rodzaju skóry, jednakże osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny być szczególnie czujne. Ekspozycja na słońce jest agresywnym czynnikiem wywołującym stany zapalne trądziku różowatego u 81% pacjentów, którzy brali udział w badaniu National Rosacea Society. Powoduje ona także zwiększenie widoczności naczyń krwionośnych (teleangiektazja) i znaczne zaczerwienienia, które pacjenci obserwują w związku z przebiegiem trądziku różowatego.

  • Znajdź odpowiedni preparat – Istnieją dwa typy szkodliwych promieni słonecznych: promienie UVA, które postarzają skórę, i UVB, które powodują jej poparzenie. Co zaskakujące, nie wszystkie kremy do opalania chronią jednocześnie przed oboma rodzajami promieni słonecznych. Wybieraj kremy o składzie wolnym od chemii, zawierające cynk lub dwutlenek tytanu i filtr słoneczny 15 lub wyższy. Preparaty przeznaczone specjalnie dla skóry wrażliwej mogą znacząco pomóc ograniczyć ryzyko podrażnień.
    • Bądź sprytny – stosuj go codziennie. Nakładaj krem do opalania każdego dnia przez cały rok, niezależnie od tego czy jest pogodnie czy pochmurno – przypadkowe narażenie na słońce gdy idziesz do samochodu lub załatwiasz różne sprawy może być z czasem tak samo szkodliwe dla skóry, jak cały dzień spędzony na plaży. Istnieją również kremy ochronne przed promieniami UVA / UVB przeznaczone specjalnie dla skóry skłonnej do zaczerwienień. Te wygodne, wielofunkcyjne produkty mają w swoim składzie zielony pigment, więc jednocześnie chronią skórę przed słońcem i pomagają zminimalizować widoczne zaczerwienienia. Sprawdzają się także jako idealny podkład pod makijaż.
  • W przypadku intensywnej ekspozycji na słońce – takiej jak dzień spędzony na świeżym powietrzu, na plaży lub przy basenie – stosuj na ciało około uncję kremu do opalania (około jednego pełnego kieliszka). Nałóż go na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, tak aby mógł w pełni się wchłonąć w skórę i ponawiaj aplikację kremu co dwie godziny po kąpieli lub spoceniu się. Najlepiej jest jednakże ograniczać ekspozycję skóry na słońce, szczególnie między godziną 10 rano i 4 po południu, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. I koniecznie pamiętaj: duża wysokość, śnieg, woda, a nawet okulary mogą nasilać działanie promieni ultrafioletowych, dlatego gdy wychodzimy na zewnątrz należy chronić skórę przez cały rok.

Makijaż dla skóry z trądzikiem różowatym

Choć terapia medyczna leczy podstawowe fizyczne objawy trądziku różowatego, to makijaż może pomóc natychmiast poprawić wygląd Twojej skóry i zwiększyć pewność siebie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wyglądać i czuć się lepiej.

  • Po pierwsze – oczyszczanie – Przed nałożeniem makijażu oczyść i nawilż skórę przy pomocy odpowiednich dla Twojej skóry produktów pielęgnacyjnych. Traktuj skórę delikatnie, nie pocieraj jej ani nie rozciągaj palcami, gąbką do makijażu, a nawet myjką czy ręcznikiem, gdyż może to spowodować podrażnienia. Pamiętaj o stosowaniu właściwych akcesoriów, aby w jak największym stopniu zminimalizować podrażnienia – najlepsze mogą okazać się antybakteryjne szczoteczki, ponieważ zanieczyszczenia i bakterie znajdujące się na palcach mogą podrażniać skórę.

Właściwe stosowanie kosmetyków pomaga zredukować pojawianie się symptomów choroby.

  • Uprość sprawę – Im więcej składników i produktów używasz, tym większe prawdopodobieństwo, że któryś z nich może zaostrzyć przebieg trądziku. Dlatego też szczególnie pomocne mogą okazać się preparaty wielofunkcyjne, takie jak zielone podkłady z ochroną przeciwsłoneczną. Zawsze przetestuj nowy produkt na niewidocznym skrawku skóry – na szyi lub na ramieniu – przed zastosowaniem go na twarz, aby upewnić się, że skóra nie reaguje na niego negatywnie. Unikaj wszelkich produktów, które powodują pieczenie, szczypanie lub podrażniają skórę.
  • Stosuj podkład o zielonkawym odcieniu – Zwykły podkład o zielonym odcieniu to dobry wybór, jeśli chodzi o bazę pod makijaż – może on pomóc wizualnie zmniejszyć zaczerwienienia i wyrównać odcień skóry. Wybierz podkład chroniący przed promieniowaniem UVA / UVB, które może nasilać trądzik różowaty. Ochronna baza ma też inną zaletę: dzięki niej makijaż trzyma się dłużej.
  • Wybieraj beztłuszczowe podkłady i korektory – Stosuj podkłady beztłuszczowe, które zapewniają odpowiedni poziom krycia, od przejrzystego aż po całkowite. Zarówno odcień podkładu jak i korektora powinien być dobierany bardzo starannie. Podkład powinien być bowiem możliwie jak najbardziej zbliżony do naturalnego odcienia Twojej skóry, a korektor natomiast tylko o jeden ton jaśniejszy, niż odcień skóry.

Korzystanie z pędzla zamiast gąbeczki do makijażu może pomóc zminimalizować podrażnienia.

  • Jak nakładać podkład – Podkład należy nakładać delikatnymi muśnięciami. Możesz na przykład wybrać antybakteryjny pędzel zamiast gąbeczki do makijażu (gdyż jest zbyt ciężka dla skóry) czy nakładania kosmetyku palcami (można przez to nanieść tłuste zanieczyszczenia na twarz). Podczas nakładania podkładu pędzelkiem, zacznij od naniesienia niewielkiej ilości płynnego podkładu na wewnętrzną część ręki. Nałóż kosmetyk na twarz za pomocą delikatnych muśnięć i rozprowadź po skórze zaczynając od środka twarzy i kierując się na zewnątrz. W przypadku podkładu o konsystencji kremowej lub sypkiej, omieć pędzlem całą powierzchnię podkładu i następnie nanieś go na twarz.

Na dużych obszarach twarzy takich jak policzki, czoło i broda stosuj szerokie pociągnięcia. Na wąskich obszarach w okolicy nosa, ust, oczu i przy linii włosów staraj się aplikować podkład przy pomocy koniuszka pędzla. Pamiętaj, aby zawsze rozprowadzać kosmetyk jak najbardziej równomiernie. Po każdym użyciu nie zapominaj o dokładnym oczyszczeniu pędzla.

  • Jak stosować korektor – Do nakładania korektora pod oczami, użyj antybakteryjnego pędzelka, zaczynając od wewnętrznego kącika oka i przesuwając się na zewnątrz. Rozprowadź kosmetyk dobrze, aby korektor zlał się ze skórą i stał się niewidoczny. Możesz ukryć nierówności i naczynka krwionośne nakładając korektor bezpośrednio na daną powierzchnię, a następnie nakładając podkład dla uzyskania bardziej jednolitego odcienia.
  • Zastanów się nad makijażem kryjąco-korygującym – Jest on szczególnie polecany osobom z umiarkowaną lub ciężką postacią trądziku różowatego. Dostępny w formie preparatów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB i w całej gamie odcieni, może on dokładnie ukryć różnego rodzaju niedoskonałości i nadać skórze nieskazitelny wygląd.
  • Poznaj korzyści pudru mineralnego – Makijaż mineralny jest często najwłaściwszym wyborem dla skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ zwykle nie zawiera potencjalnie drażniących składników. Istnieją również innowacyjne formuły pudrów mineralnych opracowane specjalnie do korygowania zaczerwienień. Delikatnie omieć skórę z podkładem przy pomocy pędzla z pudrem o żółtawym odcieniu lub nałóż puder na bazę ochronną zamiast na podkład, aby lepiej stonować zaczerwienienia.
  • Czerwienić się czy nie – Istnieją również róże mineralne, ale ponieważ skóra jest już dosyć zaczerwieniona, to jeżeli w ogóle stosujesz róż, nakładaj go na policzki w niewielkiej ilości. Wybierz róż przeznaczony dla skóry wrażliwej i nakładaj go oszczędnie przy pomocy pędzelka antybakteryjnego, kierując się od kości policzkowych w kierunku skroni.
  • Postaw na bardzo delikatny makijaż oczu – Oczy są niezwykle wrażliwe, a jeśli masz objawy ocznego trądziku różowatego, to szczególnie ważne jest, aby obchodzić się z tą częścią twarzy bardzo delikatnie. Wybierz bezzapachowe produkty przeznaczone dla oczu wrażliwych, przebadane pod kątem okulistycznym i alergicznym. Stosuj tylko takie tusze do rzęs i eyelinery, które łatwo nałożyć i zmyć bez nadmiernego pocierania czy rozciągania skóry wokół oczu. Ideałem byłoby dobranie takiego tuszu, który można delikatnie zmyć po prostu zwykłą ciepłą wodą. Dla oczu podatnych na trądzik różowaty doskonałym wyborem mogą być też cienie mineralne do powiek. Neutralne kolory, zarówno samych cieni jak i kredek do oczu, mogą również być mniej drażniące dla oczu, ponieważ zawierają mniej barwnika niż ciężkie, połyskujące cienie.
  • Postaw na neutralny odcień ust – Usta będą sprawiały wrażenie błyszczących, jeżeli naniesiesz na nie pomadkę o odcieniu zbliżonym do naturalnego koloru warg. Unikaj czerwonych odcieni, które mogą niepotrzebnie podkreślić zaczerwienienie skóry.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

2 komentarze

  1. Co mi pomaga :

    1. Kofeina w postaci ekstraktu z zielonej herbaty .

    2. Mycie w ciepłej wodzie z mydłem nawilżającym .

    3. Codzienna dawka cynku i witaminy B.

  2. To ja dorzucę swoje. Mi pomaga stosowanie olejków naturalnych do nawilżania, zamiast zwykłych kremów. Mają świetne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *