Acne conglobata, czyli trądzik skupiony to najcięższa i jednocześnie najtrudniejsza do wyleczenia postać trądziku. Częściej spotykana u mężczyzn niż kobiet ze względu na różnice zmian hormonalnych. Charakteryzuje się występowaniem wszystkich typów zmian trądzikowych. Wyróżnia go duża ilość nacieków ropnych i torbieli, które mają tendencję zlewać się w większe skupiska. Choroba atakuje często poza twarzą także plecy, ramiona, dekolt, a nawet okolice pachową, pachwinową i pośladki. Stanowi duży dyskomfort dla osoby, jaka cierpi na tę dolegliwość.
Szczególnym problemem są wspomniane wcześniej torbiele, ponieważ mikroflora bakteryjna w nich zawarta przez pozostawanie w zamknięciu namnaża się i powoduje stan zapalny. Co gorsze – bywa tak, że torbiele pękają, wydzielając surowiczo-ropną wydzielinę i prowadząc w ten sposób do pojawiania się blizn.
Te i wszelkie inne powstałe w trakcie problemów z trądzikiem blizny są bardzo kłopotliwe dla chorego. Nie są to standardowe dla trądziku blizny, które opierają się głównie na przebarwieniach. Trądzik skupiony pozostawia za sobą nawet mocno widoczne i guzkowe zmiany, których ciężko jest się pozbyć. Poza torbielami bardzo często spotyka się również zaskórniki. Są one pokaźnych rozmiarów. Występują w dużej ilości i w obu rodzajach: zarówno otwarte, jak i zamknięte.
Stworzono na szczęście nowoczesne sposoby leczenia trądziku, które w sposób skuteczny wyraźnie skracają przebieg i nasilenie choroby. W leczeniu stosuje się antybiotyki oraz pochodne witaminy A. U osób, u których zmiany trądzikowe znajdują się na rumieniu, będącym odczynem zapalnym zaleca się szczególnie stosowanie tetracykliny. Ważne jest zachowanie przy jej stosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Nie podaje się tego leku kobietom w ciąży, ani małym dzieciom.
Pochodną witaminy A są retinoidy. Wyjątkowo skuteczne w swoim zastosowaniu zarówno w przypadku trądziku skupionego, jak i wielu innych jego rodzajów. Z kolei najsilniejszym lekiem jest izotretynoina, zarezerwowana dla najcięższych przypadków. Jej działanie zmniejsza wydzielanie ilości łoju. Skutkiem ubocznym jest w takiej sytuacji wysuszenie skóry. Dlatego tak ważne jest w trakcie stosowania izotretynoiny, by w odpowiedni sposób dbać o nawilżenie skóry.
Słabsze, lecz bardziej popularne w leczeniu są: nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy oraz kwas azelainowy. Wszystkie one mają działanie przeciwbakteryjne oraz złuszczające. Odblokowują pory i zapobiegają występowaniu nowych zmian trądzikowych.
Dobrym sposobem na oczyszczanie skóry są peelingi chemiczne, których skład opiera się na kwasach. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że są niewskazane w przypadku stosowania leczenia farmaceutycznego. Stosowanie silnych środków, jakimi są wymienione wyżej leki, powoduje silne osłabienie skóry, jej zwiększoną wrażliwość i podrażnienie. Peelingi chemiczne są w takiej sytuacji o wiele zbyt silne. Najlepiej sprawdzają się po zakończonym leczeniu farmaceutycznym, jako etap pozbywania pozostałych blizn.