Trądzik u mężczyzn – czy da się z nim wygrać?
Zdecydowanie nie ma tutaj reguły jeśli chodzi o to jaką płeć częściej atakuje problem trądziku na skórze twarzy. Najczęściej sprawa wygląda po prostu tak, że kobieta panicznie reaguje na każdą drobną krostkę i od razu stara się pozbyć problemu. Stąd mamy wrażenie, że kobiety borykają się z trądzikiem częściej niż mężczyźni. W przypadku męskiej części społeczeństwa mamy do czynienia z lekceważeniem tego problemu. Mężczyzna zazwyczaj trafia do dermatologa dopiero w momencie zaawansowanego stadium choroby, kiedy leczenie jest już trudne i bardzo długie.
Zajmijmy się jednak samymi mężczyznami. W przypadku męskiej części społeczeństwa przyczyny powstawania trądziku mogą być podobne jak u kobiet, ale nie zawsze. Przede wszystkim może być to związane z nadmierną produkcją różnych hormonów, chociażby testosteronu. Czasem są to także uwarunkowania genetyczne. Na trądzik wpływa także przyjmowanie sterydów na przyrost masy mięśniowej, a także nadużywanie alkoholu czy tytoniu. Do tego dochodzi stres, a z trądzikiem borykają się także mężczyźni często wystawiający się na promieniowanie UVA, a więc na przykład ludzie zazwyczaj pracujący na świeżym powietrzu.
Niezależnie od przyczyny pojawiania się trądziku to proces zazwyczaj jest dokładnie taki sam. Skóra, a konkretniej gruczoły łojowe, nadmiernie wydzielają sebum. Skóra staje się tłusta, a wyloty gruczołów zwyczajnie się czopują co stanowi świetne siedlisko dla bakterii. Pojawiają się ropnie, małe guzki oraz zaczerwienienia, które nieleczone nie tylko mogą przenosić się na kolejne partie skóry, ale dodatkowo zostawiają one jeszcze nieestetyczne blizny.
Jak mężczyźni powinni sobie radzić z problemem trądziku? Przede wszystkim reagujemy od razu po pierwszych objawach i zdecydowanie nie musi to od razu oznaczać wizyty u dermatologa. W sklepach mamy mnóstwo kosmetyków bez recepty, które mogą zatrzymać rozwój choroby i jeszcze nie dopuścić do pojawienia się blizny. Jeśli takie środki nie pomagają to powinniśmy udać się do dermatologa, gdzie zostaną nam przepisane leki, najczęściej w formie antybiotyków. Leczenie problemu „od środka” zawsze jest najskuteczniejsze, ale wymaga cierpliwości, gdyż terapie niejednokrotnie należy powtarzać.
Pozbywając się mocno zaniedbanego trądziku nie będziemy także skazani na życie z nieestetycznymi bliznami. Współczesna medycyna estetyczna ma bowiem naprawdę wiele sposobów na to, aby pozbyć się takich niedoskonałości skóry i to w sposób bardzo skuteczny.
Kobiety mają o tyle lepiej, że mogą zakryć trądzik makijażem. 😉 Tego im zazdroszczę w pewien sposób. Ale jak już wziąłem się za leczenie to stosunkowo szybko mi poszło. Głównie zmiana trybu życia: mniej piwa, więcej warzyw i owoców. Mniej komputera, a więcej sportu. Zapisałem się do drużyny piłkarskiej i łatwo poszło. Mam teraz o wiele mniejszy trądzik, niż moi koledzy, którzy palą papierosy. 🙂