Zioła na Trądzik – Niezawodne Kuracje

Zioła na Trądzik
Zioła na Trądzik

Zioła na trądzik – wspomagają w leczeniu zmian trądzikowych

Badania wskazują, że przyczyną powstawania trądziku jest brak równowagi hormonalnej w organizmie, to co się nasila w okresie dojrzewania. Dobrze znany, skuteczny, i równocześnie najbardziej bezpieczny sposob leczenia trądziku, jest stosowanie kosmetyków ziołowych. Zalecane są także lekarstwa produkowane na bazie naturalnych składników antyseptycznych. Zanim zapoznasz się z informacjami na temat ziół pomocnych przy leczeniu trądziku, warto dowiedzieć się o czynnikach wpływających na zwiększenie produkcji sebum.

Czynniki odpowiedzialne za nadprodukcję sebum:

Istnieje wiele czynników, które mogą się potencjalnie przyczynić do wydzielania przez skórę nadmiernej ilości sebum. Oto krótka lista niektórych spośród nich:

  • brak równowagi hormonalnej w organizmie, który można zaobserwować wśród młodych ludzi w wieku dojrzewania, szczególnie u osób płci męskiej. W przypadku kobiet zachwianie równowagi hormonalnej występuje głównie podczas okresu i w czasie ciąży;
  • utrzymujący się przez dłuższy czas stres, napięcie lub niepokój a także przewlekłe podrażnienie skóry;
  • niektóre leki antykoncepcyjne, sterydowe i farmaceutyki innego rodzaju mogą powodować utratę równowagi hormonalnej w organizmie oraz działać drażniąco i inicjować powstawanie zmian zapalnych nie tylko na twarzy, lecz na całym ciele;
  • nieodpowiednia dieta to jeden z głównych powodów powstawania trądziku – jeśli konsultacja dermatologiczna oraz zalecona przez specjalistę terapia farmakologiczna i codzienna pielęgnacja skóry nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto poprosić o poradę dietetyka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne znaczenie dla wyglądu skóry i ogólnego samopoczucia ma to, co jemy.

Zioła na trądzik

Postęp w dziedzinie leczenia trądziku jest bardzo duży. Dla wielu ludzi dotkniętych tą chorobą pozbycie się szpecących krost i jątrzących się pryszczy to nie tylko kwestia estetyczna. Trądzik dla wielu osób jest naprawdę bardzo poważnym schorzeniem. Często prowadzi do zaniżonej samooceny oraz problemów psychicznych. Na szczęście specjaliści z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej dysponują coraz większym i silniejszym orężem w walce z trądzikiem. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów do pielęgnacji oraz lekarstw, które przynoszą doskonałe rezultaty w terapii.

Zanim sięgnie się po silne leki sterydowe czy inne antybiotyki mające nierzadko szkodliwy wpływ na organizm, warto sięgnąć po naturalne metody. Jednym z najlepszych sposobów leczenia trądziku, nie powodującym uszkodzeń ani utraty sprężystości skóry, jest stosowanie ziół. Zioła nie tylko skutecznie niwelują pryszcze i podrażnienie skóry, lecz także pozostawiają ją świeżą, miękką, gładką i elastyczną a przede wszystkim zdrową. Natura jest bardzo hojna i ofiarowała ludziom wiele ziół oraz roślin niezastąpionych przy walce z trądzikiem.

Wśród najczęściej stosowanych ziół można wymienić:

  • Lawendę – uzyskiwane z tej rośliny olejki są znane ze swych właściwości przeciwzapalnych i antyseptycznych. Można je spotkać w większości kosmetyków przeciwtrądzikowych i niekomidogennych.
  • Żel aloesowy – od wieków uznawany za cudowny kosmetyk, w pełni zasłużył na sławę, którą się cieszy. W terapii przeciwtrądzikowej stosuje się go głównie dlatego, że bardzo dobrze zwalcza bakterie i  doskonale się sprawdza jako substancja ściągająca pory. Nieprzetworzony żel z aloesu może być bez obaw stosowany bezpośrednio na obszar dotknięty trądzikiem – jest delikatny dla skóry a jednocześnie bardzo skuteczny w zwalczaniu stanów zapalnych i ognisk bakteryjnych.
  • Olejek z drzewa herbacianego – oprócz pięknego, świeżego zapachu ta substancja to potężna broń w walce z bakteriami. Działa przeciwgrzybicznie i antywirusowo,  nic dziwnego, że jest stosowany jako środek pierwszej pomocy w leczeniu różnych schorzeń skóry, na czele z trądzikiem, zaskórniakami i powierzchownymi infekcjami. Trzeba jednak pamiętać, że olejek herbaciany przed aplikacją na skórę należy rozcieńczyć, ponieważ w postaci silnie skoncentrowanej może powodować podrażnienia.
  • Nagietek lekarski – te niepozorne, powszechnie występujące w naturze kwiatki, są od wieków znane i cenione z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Wyciąg z nagietka lekarskiego wspomaga proces regeneracji i leczenia tkanek skóry
  • Oczar wirginijski – uzyskiwane z liści i kory tego drzewa substancje działają tonizująco i przyspieszają gojenie różnego typu ran. Oczar wirginijski powoduje zwężanie porów i usuwa nadmiar substancji oleistych wydzielanych przez skórę. Jako ciekawostkę można dodać, że właściwości lecznicze tej rośliny odkryli  Indianie Północnoamerykańscy wiele wieków temu i nazwali ją “Świętą rośliną Indian.
  • Liście orzecha włoskiego – uzyskiwany z nich wyciąg służy jako dodatek do żeli, toników i innych kosmetyków o działaniu ściągającym. Można pokusić się o samodzielne sporządzenie płukanki z liści orzecha włoskiego. Drzewa te rosną niemal pod każdą szerokością geograficzną, więc nie ma problemu ze zdobyciem niezbędnych składników
  • Woda różana – zaleca się ją głównie do leczenia stanów zapalnych i jako środek kojący i zwalczający ból. Doskonale też odświeża, tonizuje i nawilża skórę przywracając jej naturalną równowagę, co w leczeniu trądziku jest bardzo istotne. Wodę różaną można bez obaw stosować nawet do regeneracji skóry wrażliwej i przesuszonej ze skłonnością do pękających naczynek. Dzięki wodzie różanej nawet najbardziej „problematyczna” skóra staje się bardziej elastyczna, promienna i gładka
  • Gorzknik kanadyjski – jest szczególnie polecany przy leczeniu jątrzących się i ropiejących pryszczy, ponieważ doskonale zwalcza drobnoustroje i zapobiega sączeniu się ran
  • Echinacea – wytwarzana z tej rośliny nalewka zmniejsza stany zapalne i wspomaga proces leczenia. Ponadto zabija bakterie i zapobiega rozprzestrzenianiu się podrażnień skóry wywołanych działaniem drobnoustrojów. Echinacea dostępna jest w większości aptek i sklepów z suplementami diety w postaci herbaty, kapsułek lub środka do bezpośredniego stosowania punktowego.

Bardzo istotne w leczeniu trądziku jest to, by podejmować kompleksowe czynności. Nie wystarczy leczyć tylko skutków tego schorzenia. Aby osiągnąć upragnione efekty, trzeba – mówiąc kolokwialnie – działać na dwóch frontach: wewnętrznym i zewnętrznym. Pryszcze nie powstają tylko w wyniku zaniedbań w pielęgnacji skóry. Ważne jest zatem całościowe podejście do problemu a więc także uświadomienie sobie, że nawet tzw. „ syndrom leniwej wątroby” oraz podrażniony żołądek mogą mieć wpływ na powstawanie pryszczy. Z tego też powodu zaleca się stosowanie mieszanek ziołowych oraz ziół o wszechstronnym działaniu na cały organizm, wśród których szczególnie poleca się:

  • Korzeń łopianu – pomaga organizmowi eliminować szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii; jest stosowany w leczeniu chronicznych chorób skóry, zwłaszcza tych, które powstają bądź nasilają się pod wpływem toksycznych substancji wytwarzanych przez organizm (np. trądzik).
  • Mniszek lekarski – wspomaga organizm w walce z bakteriami i wirusami a także  przyśpiesza proces gojenia się uszkodzeń skóry
  • Ostropest plamisty – chroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami i leczy różne jej schorzenia, takie jak marskość i żółtaczka zakaźna. Wspomaga funkcjonowanie tego organu, przez co wpływa na polepszenie jakości przemiany materii.

Skuteczne i sprawdzone przepisy – naturalne kosmetyki ziołowe o działaniu przeciwtrądzikowym.

Niektóre preparaty przeciwtrądzikowe dostępne w aptekach bądź drogeriach są często drogie a ich skuteczność nie zawsze jest tak duża, jak deklarują producenci. Warto zatem wypróbować kilka przepisów na naturalne ziołowe kosmetyki, które bez problemu możesz zrobić we własnym domu. Oto kilka naprawdę dobrych i łatwych w przygotowaniu preparatów, dzięki którym zniwelujesz objawy trądziku.

  1. Rozpuść jedną stołową łyżkę nalewki z nagietka w dwóch szklankach wody. Za pomocą wacików kosmetycznych nanieś tę mieszankę na twarz i pozostaw na 10-15 minut a następnie spłucz letnią wodą.
  2. Ze świeżego liścia aloesu wyciśnij żel. Nałóż bezpośrednio na dotknięte trądzikiem miejsca na skórze i pozostaw tę „maseczkę” na 15-20 minut. Po upływie tego czasu usuń nadmiar preparatu ciepłą wodą.
  3. Z liści babki lancetowatej wyciśnij sok i rozprowadź go w miejscach zajętych trądzikiem. Kiedy wyschnie, usuń go przy pomocy wacików nasączonych czystą wodą bądź innym delikatnie działającym preparatem.
  4. Do dużego garnka wlej wodę i umieść w nim wysuszone lub świeże kwiaty i liście rumianku. Kiedy zacznie się gotować, umieść twarz nad parującym wywarem. Dla wzmocnienia efektu nałóż na tył głowy ręcznik. Zaleca się stosowanie takich „parówek” codziennie. Trzeba tylko uważać, by się nie oparzyć.
  5. Obierz kilka ząbków czosnku i lekko je rozgnieć przy pomocy noża bądź dłoni. Przykładaj je na zainfekowane miejsca. Możesz także całkiem zmiażdżyć  bądź posiekać czosnek i powstałą w ten sposób papkę nałożyć na miejsca dotknięte trądzikiem.

Podane przepisy zostały przetestowane a o skuteczności tych preparatów świadczą liczne pozytywne opinie osób, które je wypróbowały. Warto próbować naturalnych metod leczenia, zanim sięgnie się po środki farmakologiczne, gdyż te drugie mają nierzadko destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Jeśli jednak stosując się do powyższych zaleceń i używając tylko ziołowych kosmetyków nie zauważysz poprawy, warto skonsultować się ze specjalistą, który z pewnością przepisze Ci skuteczną kurację przeciwtrądzikową. Pamiętaj, że to, co jesz i jaki tryb życia prowadzisz, nie pozostaje bez wpływu na kondycję Twojej cery. Zadbaj więc o zdrową, zbilansowaną, bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze dietę a także odpowiednią dawkę ruchu. Dotleniony i dobrze odżywiony organizm łatwiej radzi sobie z różnego typu infekcjami oraz schorzeniami, w tym także trądzikiem.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Artykuły

Jeden komentarz

  1. Co do tych czynników powodujących to ja akurat tabletki antykoncepcyjne dostałam po to, by z trądzikiem walczyć. Może to czasem w drugą stronę działa. A co do ziół – nagietek! Mega dobra jest maść nagietkowa na te wszystkie problemy. Wody różanej używam jako toniku, Do przemywania twarzy. A żelem aloesowym smaruje twarz. Widzę tu jednak dużo ziół, których nie znałam! Super! Dzięki za porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *