Izotretynoina

Izotretynoina, Opinie, Skutki Uboczne, Cena

Izotretynoina klasyfikowana często jako pochodna retinoidów w rozumieniu potocznym przyjmowana jest za związek z grupy witamin A. Chemicznie jest to związek organiczny będący steroizomerem tretytoiny czyli kwasu α-trans-retinowego. Izotretynoina stosowana jest od lat w leczeniu niektórych zmian skórnych.

Leczenie izotretynoiną

Izotretynoinę zaczęto stosować w latach 70 dwudziestego wieku w leczeniu trądziku skupionego i torbielowatego. Dziś medycyna uściśliła wskazania do leczenia trądziku pochodną witaminy A, które są podstawą do zastosowania tego związku. Z uwagi na możliwość wystąpienia skutków ubocznych stosowania izotretynoiny, wybrano tylko najbardziej oporne postaci trądziku do tego typu leczenia. Są to:

 • Trądzik ropowiczy
 • Trądzik oporny na antybiotykoterapię
 • Trądzik ze znacznym łojotokiem
 • Trądzik z dużym bliznowaceniem
 • Pacjenci reagujący depresyjnie na występowanie opornego trądziku

Izotretynoina cena

Izotretynoina jest lekiem o ograniczonej dostępności, co oznacza, że możemy ją nabyć jedynie na receptę. W zależność od postaci, ceny są dość zróżnicowane. Za żel 0,5 % o tubce 30 g zapłacimy średnio 150 zł. Jeśli chodzi natomiast o postać doustną to za 30 tabletek 30 g zapłacimy ok 60 zł. Nie można jednak brać pod uwagę jedynie ceny pojedynczego opakowania, bo cała terapia izotretynoinowa doustna na przykład dla osoby o masie ciała 60 kg będzie najprawdopodobniej wymagała przyjęcia w określonym przez lekarza czasie 7200 mg, co oznacza, że trzeba się nastawiać na zakup około 12 opakowań leku.

Izotretynoina skutki uboczne

Izotretynoina ma wiele udowodnionych skutków ubocznych. Część z nich jest zazwyczaj słabo nasilona i nie stanowi większego zagrożenia, ale część jest czasem silna i w dodatku niekiedy trwała, czyli nie ustępuje po odstawieniu leku. Do najgorszych skutków ubocznych stosowania izotretynoiny należą:

 • Teratogenność, czyli działanie uszkadzające płód i to bardzo poważnie. Przed zastosowaniem izotretynoiny zawsze należy bezwzględnie wykluczyć ciążę i bardzo rzetelnie stosować antykoncepcję w czasie stosowania tego leku.
 • Depresja polekowa o niewyjaśnionym do końca mechanizmie wyzwalanie się.
 • Zapalenie jelit pod postacią Choroby Leśniewskiego-Crona lub zespołu jelita wrzodziejącego. Są to bardzo trudne do leczenia schorzenia.
 • Nieodwracalne wypadanie włosów.
 • Bóle stawów nie ustępujące po odstawieniu leku, schorzenia kości i kręgosłupa.
 • Ślepota kurza, czyli niedowidzenie znacznego stopnia występujące o zmroku.
 • Zespół suchego oka nieustępujący po odstawieniu leku.

2 myśli o “Izotretynoina, Opinie, Skutki Uboczne, Cena

 1. niezadowolona

  Nie używaj izotretynoiny!!! Kiedyś to używałam i mogę powiedzieć że ma wiele skutków ubocznych. Byłam młoda i chciałam uporać się z trądzikiem torbielowatym. Mało mi pomogło, moje skutki uboczne to uszkodzenie wątroby , depresja, ból stawów pleców, zawroty głowy i łuszczenie skóry. Najgorsze jest to że cały czas myślę o tym jak uszkodziłam swój organizm. Nie zrobiłabym tego ponownie!

  Reply
 2. Asia

  Też dużo negatywnych opinii słyszałam na ten temat. Mam koleżankę, która stosowała ją w formie tabletek. Fakt faktem – buźkę ma teraz bardzo ładną, ale wątroba… to jest silny lek i to jest tak, jakbyśmy stosowali silne antybiotyki przez tak długi okres czasu, jak jeszcze ktoś nie pomyśli o żadnej dodatkowej suplementacji o osłonce, to tragedia murowana. Ona również miała problem z łuszczeniem skóry i to spory. Sama nie wiem, co gorsze – trądzik, czy skóra aż tak silnie wysuszona… jednym słowem: odradzam również!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *